Мерзімі | 07.12.2016 ж
| Тексерілді: |
|
Сынып | 7 «Д» |
Пәні | Биология |
Сабақтың тақырыбы | Шаянтәрізділер класы . Өзен шаяны құрылысының ерекшеліктері,қоректенуі,тыныс алуы,көбеюі. Тіршілік ортасы және табиғаттағы , адам өміріндегі маңызы. |
Негізгі түйінді идея | Топпен жұмыс істеуге, тақырыптың түйінді идеяларын ой елегінен өткізуге және рефлексиялық ойлауды дамытуға дағдыландыру |
Мақсаты | Буынаяқтылар туралы оқушыларға түсінік беру, сипатамасын түсіндіру ой-өрісін кеңейту, ақпаратты өз бетінше меңгерту арқылы сыни ойлауға үйрету, бір-бірінің пікірін тыңдауға тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | Оқу үрдісінде жаңа тәсілдерді қолданудың нәтижесінде сабақ беру әдісі өзгереді. Оқушылар үнемі ізденіс үстінде болады, ойын еркін жеткізу, ынтымақтастықты дамытады. |
Табыс критерийлері |
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекеленген оқушылар: |
а)Буынаяқтылар туралы сипаттап бере аладыә) Тіршілік ету ортасын ажырата алады | а) Кластың ерекшеліктерін, айырмашылықтарын біледі | а) Жалпылама буынаяқтылар туралы сипаттама бере алады |
Уақыты | Кезеңдері | Тапсырма | Мақсаты | Мұғалім не істейді | Оқушылар не істейді | Ресурстар/ модуль |
5 мин
| Ұйымдас тыру | « Көршіңе жағымды орта жаса»
«Ұлулар» типі өкілдерінің сурттері арқылы топқа біріктіру | Позитивтік атмосфера орнату
Суреттерді үй тапсырмасымен байланыстыру. | Сыни ойлауға қадам жасайды, кедергілерді жоюға бағытталады. Мұғалім бақылау жасайды. | Топқа бірігу кезеңінде ойланады, өзара қарым-қатынасқа түседі, саралайды, іс-әрекетке барады. | Суреттер/Оқуды басқару және көшбасшы лық. Сыни тұрғы дан ойлауға үйрету. Диалогтік әдіс/ |
10 мин | Білу | «Коллаж әңгіме» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау,(топқа бірігу барысын да алған суреттерді пайда- лану) | Оқушылардың өткен тақырып бойынша не түсінгенін білу. Сыни ойлау дағдысын дамыту | Мұғалім үй тапсырмасын әр топтың жұмыстары арқылы нақтылайды. | Сыни тұрғыда ойланады, еске түсіреді, топқа бірігу кезінде алған ұлулардың суреттерін пайдаланып коллаж арқылы үй тапсырмасын бекітеді. | А 3 қағаз,Қарын даштар,желім/Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқуды басқару және көшбасшылық/ |
5 мин | Түсіну | Жаңа тақырыпқа байланысты бейнежазба тамашалау, қосымша слайд. | Оқушылардың қызығушылығын ояту және визуалды есте сақтауын дамыту | Мұғалім бейнежазба көрсетіп, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Жалпылама жаңа тақырып ты слайд түсіндіріп өтеді | Оқушылар бейнежазба тамашалау арқылы бүгін гі сабақтың тақырыбы -мен танысады, слайдты арқылы жаңа мәліметтер ала алады. | Бейнежазба, слайд /АКТ/ |
15 мин | ҚолдануТалдау | 1-топ : Баяндаушылар – (мәтінді оқи отырып, жаңа тақырып бойынша баяндайды)2-топ : Сілтеме табушылар – (мәтінді оқи отырып, жаңа ұғымдар тауып анықтама береді)3-топ : Ізденушілер- (интернет желісін пайдалана отырып, қызықты мәлімет- пен бөліседі.)4-топ : Талдаушылар- сабаққа байланысты сурет- термен жұмыс жасайды. | Идеялар мен ойларды дамыту.
Сыныптың сабаққа түгел қатысуын бақылау | Әр топқа жаңа сабаққа байланысты мәтін таратылады. | Топ мүшелері берілген мәтін бойынша жұптық, топтық жұмыс жасайды. Оқушы жеке ойланады, сосын жұптасып талдайды,одан соң топ болып талдап, ортақ бір шешім шығарады. | Интербелсенді тақта /Жас ерекшеліктері не байланысты оқыту. Диалогтік әдіс. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. АКТ/
|
5 мин | Жинақтау | «Неге?Неге? Неге?» әдісі | Тақырыптың түйінді идеяларын ой елегінен өткізеді және рефлексиялық ойлауды дамытады.
| Оқушылар шеңберге тұрады және осы сабақта не үйренгенін айтады және сөйлемін «неге?» деген сұрақпен аяқтайды. Келесі тыңдаушы сол сұраққа жауап беріп, жауабын «неге?» деген сұрақпен аяқтайды. Келесіойыншылар осы әрекеттер ді тізбек бойынша жалғастырады. Ойынның соңында барлық үйренушілер орындалған тапсырмаларды еске түсіреді. | Тапсырманың соңында барлық оқушылар орындалған тапсырмалар ды еске түсіріп, тақырыптың түйіндіидеяларының байланысын түсінеді | /Дарынды және талантты балаларды оқыту. Оқуды басқару және көшбасшылық. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету/
|
2 мин | Кері байланыс | «Білім теңізіне қайықты жіберіңіз»
| Жалпы сабақ барысындағы білім деңгейін анықтау | Мұғалім арнайы кері байланысқа қайықтың суретін таратады. | Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын «Білім теңізіне» жібереді, ал оған сенімсіз балалар «Ереже шығанағында» қалады
| Қайық суреті |
3 мин | Бағалау | Критерийлер арқылы бағалау | Әділдігі,шыншылдығы қалыптасады. Топ мүшелерін бағалау | Оқушылардың әділ бағаланғанын бақылау | Топ басшысы топ мүшелерін критерий арқылы бағалауы тиіс. | /Оқыту үшін және оқу үшін бағалау/ |