|
Пән: Сауат ашу |
Мектеп Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы Жыңғылды ауылы Е.Айшуақұлы атындағы орта мектеп |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бектұрғанова Гүлмир Лесқанқызы |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандарсаны: |
|
Ә ә дыбысы мен әрпі |
|
|
2.Оқылым |
|
|
2.9. Дыбыс пен әріпті тану және ажырату |
|
|
Сабақтың оқыту мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сөз құрай алады, дыбыстық талдау жасайды. |
||
|
Кейбір оқушылар: Буындарды қосып оқи алады. Ә дыбысы бар сөздерді қатыстырып сөйлем құрай алады. |
||
|
Жетістік критериилері Күтілетін нәтиже |
Әріпті таниды,ажыратады Сөздерді буынға бөледі Сөздерге дыбыстық талдау жасайды |
|
|
Тілдік мақсат |
1.Оқылым: - сөздерді буынға бөліпжәне тұтастай оқу, |
|
|
2.Айтылым: Білім алушылар әріпті танып, ажырату,буынға бөлу |
||
|
3.Тыңдалым: Видеожазба тыңдап, қайталайды. |
||
|
4.Жазылым: Ә дыбысының таңбасын,басқа әріптермен байланысуын қалыптастыру |
||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:әке,әже,әтеш,әнші. |
||
|
Ишара: Басынан сипау, қол соғу, бас бармақ әдістері. |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
Әке –отец-fatҺer Ән-песня-muzic Әтеш-петух-zool Дәрігер-врач-doktor |
|
|
Құндылық |
Құрмет: Білім алушылардыбір- бірінеқұрмет көрсетуге тәрбиелеу. Қолдаукөрсету, бір-бірінекөмектесу, татулық, достықсезімдерінқалыптастыру. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу,музыка,ағылшын,бейнелеу |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба, таныстырылым, интербелсенді тақта,әріптер видеосы |
|
|
Алдыңғы білім |
Зз әрпі мен дыбысы |
|
Жоспар
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
1.Психологиялық дайындық: Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі,жарық әрі мейірімді Сондай болып кетер дереу жан-жағым. 2.Өткен материалдарды пысықтау Жабық және ашық сұрақ -З дауысты дыбыс па? -Зере деген сөз неше буынға бөлінеді -З әрпінен келетін сөздер айту З зқандай дыбыс? Қай ұяшыққа орналастыратыныңды ойлап көр. |
Ә ә дыбысынан басталатын сөздер. (СУРЕТ) |
|
Сабақтың ортасы 25–30 минут |
1-тапсырма. Видеоролик көру. (әже,әке.әтеш,ән,дәрі,дәрігер,сән,дән,тәтті,тәулік,сәуір,Сәкен,Дәуір,Әсет сөздері тыңдалады, қайталайды) Видеоролик кезінде берілетін сұрақтар: -Видеодан не көрдіңіздер? -Таныс емес дыбыс барма? -Ол қай дыбыс деп ойлайсыңыз? Болжамды жауаптар:суреттер көрдік;сөздер айтылды;Ә-дыбысы) Сабақтың мақсатымен таныстырып, күтілетін нәтижені оқушылармен бірлесе анықтау. -Бүгінгі сабағымыз: Ә ә дыбысы мен әрпі Ә дыбысын мұғалім көмегімен қайталау. Модельденген жазылуымен ұжымдық жұмыс Хормен,жеке,жұпта Әә дыбысының дыбысталуын айту. -Әә дыбысы қалай айтылып тұр? -Кедергіге ұшырап тұр ма? -Әә дыбысының дауысты,дауыссыз екенін білу үшін алақанымызды жазып,иегіміздің астына қоялық,егер дыбыс айтылғанда иек алақанға тисе онда дауысты болады 2-тапсырма.Жеке,жұптық жұмыс: Сән,дән,тәтті,тәулік,сәуір,Сәкен,Дәуір,Әсет,әже,әке.әтеш ,ән,дәрі,дәрігерсөздерін оқу (оқушы алдында ә-дыбысына қатысты сөздер тұрады,соны оқиды) Осы тапсырмада барлық оқушылар оқи алды Жұптық жұмыс: әже,әке.әтеш ,ән,дәрі,дәрігер сөздерін қасындағы бала екеуі алмастырып оқиды,буынға бөледі,дыбыстық талдау жасайды, Дескриптор.Білім алушылар; 1.Ә дыбысынан келетін сөздерді біледі,буынға бөледі 2.Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады(дыбыстық талдауды дұрыс жасай алмай отырған балалаға бағыт бағдар беріледі) ҚБ:білім алушыларды смайликтермен марапаттау 3-тапсырма Жазылым Дәптермен жұмыс. Ә ә әрпінің бас әрпін және кіші әріптерін жазып үйренеді. Ә –дыбысын әуелі ауада ,сосын тақтаға жазып көрсетемін,оқушылар дәптерге таңбалануын түсіреді. Дескриптор: Сөздерді сауатты әрі көркем жаза алады. ҚБ: « Басбармақ» әдісі(жақсы жазғандар үлгіге алынады) Сергіту сәті. «Егер көңілді жүрсеңдер...» Сабақты қорытындылау Топтық жұмыс Қатар бойынша жиылып,сән,дән,тәтті,тәулік,сәуір,Сәкен,Дәуір,Әсет, әже,әке.әтеш ,ән,дәрі,дәрігер сөздеріне сөйлем құрастырады. -Берілген сөздер қолданыста бар сөздерма? -Сөйлем құрастыруға қиындық тудырмай ма? Дескриптор:Білім алушылар 1. Сөздерді пайдаланып сөйлем құрастыра алады. 3. Ә әрпінің сөз басында,сөз ортасында келетіндігін біледі ҚБ: Топтар бірін-бірі бағалайды(топтағы балаларды жекелеп) |
https://youtu.be/vc8XoTUdZF8 Интербелсенді тақта немесе плакат Тапсырма орындаған балаларды бағалау Сергіту сәті. «Егер көңілді жүрсеңдер...» |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: Күн әдісі Бағалау. «Формативті бағалау» |
Бағалау түрлері |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сауат ашу "Ә дыбысы мен әрпі"
Сауат ашу "Ә дыбысы мен әрпі"
|
Пән: Сауат ашу |
Мектеп Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы Жыңғылды ауылы Е.Айшуақұлы атындағы орта мектеп |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бектұрғанова Гүлмир Лесқанқызы |
|
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандарсаны: |
|
Ә ә дыбысы мен әрпі |
|
|
2.Оқылым |
|
|
2.9. Дыбыс пен әріпті тану және ажырату |
|
|
Сабақтың оқыту мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сөз құрай алады, дыбыстық талдау жасайды. |
||
|
Кейбір оқушылар: Буындарды қосып оқи алады. Ә дыбысы бар сөздерді қатыстырып сөйлем құрай алады. |
||
|
Жетістік критериилері Күтілетін нәтиже |
Әріпті таниды,ажыратады Сөздерді буынға бөледі Сөздерге дыбыстық талдау жасайды |
|
|
Тілдік мақсат |
1.Оқылым: - сөздерді буынға бөліпжәне тұтастай оқу, |
|
|
2.Айтылым: Білім алушылар әріпті танып, ажырату,буынға бөлу |
||
|
3.Тыңдалым: Видеожазба тыңдап, қайталайды. |
||
|
4.Жазылым: Ә дыбысының таңбасын,басқа әріптермен байланысуын қалыптастыру |
||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:әке,әже,әтеш,әнші. |
||
|
Ишара: Басынан сипау, қол соғу, бас бармақ әдістері. |
||
|
Тілдік құзыреттілік |
Әке –отец-fatҺer Ән-песня-muzic Әтеш-петух-zool Дәрігер-врач-doktor |
|
|
Құндылық |
Құрмет: Білім алушылардыбір- бірінеқұрмет көрсетуге тәрбиелеу. Қолдаукөрсету, бір-бірінекөмектесу, татулық, достықсезімдерінқалыптастыру. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу,музыка,ағылшын,бейнелеу |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба, таныстырылым, интербелсенді тақта,әріптер видеосы |
|
|
Алдыңғы білім |
Зз әрпі мен дыбысы |
|
Жоспар
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
1.Психологиялық дайындық: Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі,жарық әрі мейірімді Сондай болып кетер дереу жан-жағым. 2.Өткен материалдарды пысықтау Жабық және ашық сұрақ -З дауысты дыбыс па? -Зере деген сөз неше буынға бөлінеді -З әрпінен келетін сөздер айту З зқандай дыбыс? Қай ұяшыққа орналастыратыныңды ойлап көр. |
Ә ә дыбысынан басталатын сөздер. (СУРЕТ) |
|
Сабақтың ортасы 25–30 минут |
1-тапсырма. Видеоролик көру. (әже,әке.әтеш,ән,дәрі,дәрігер,сән,дән,тәтті,тәулік,сәуір,Сәкен,Дәуір,Әсет сөздері тыңдалады, қайталайды) Видеоролик кезінде берілетін сұрақтар: -Видеодан не көрдіңіздер? -Таныс емес дыбыс барма? -Ол қай дыбыс деп ойлайсыңыз? Болжамды жауаптар:суреттер көрдік;сөздер айтылды;Ә-дыбысы) Сабақтың мақсатымен таныстырып, күтілетін нәтижені оқушылармен бірлесе анықтау. -Бүгінгі сабағымыз: Ә ә дыбысы мен әрпі Ә дыбысын мұғалім көмегімен қайталау. Модельденген жазылуымен ұжымдық жұмыс Хормен,жеке,жұпта Әә дыбысының дыбысталуын айту. -Әә дыбысы қалай айтылып тұр? -Кедергіге ұшырап тұр ма? -Әә дыбысының дауысты,дауыссыз екенін білу үшін алақанымызды жазып,иегіміздің астына қоялық,егер дыбыс айтылғанда иек алақанға тисе онда дауысты болады 2-тапсырма.Жеке,жұптық жұмыс: Сән,дән,тәтті,тәулік,сәуір,Сәкен,Дәуір,Әсет,әже,әке.әтеш ,ән,дәрі,дәрігерсөздерін оқу (оқушы алдында ә-дыбысына қатысты сөздер тұрады,соны оқиды) Осы тапсырмада барлық оқушылар оқи алды Жұптық жұмыс: әже,әке.әтеш ,ән,дәрі,дәрігер сөздерін қасындағы бала екеуі алмастырып оқиды,буынға бөледі,дыбыстық талдау жасайды, Дескриптор.Білім алушылар; 1.Ә дыбысынан келетін сөздерді біледі,буынға бөледі 2.Сөздерге дыбыстық талдау жасай алады(дыбыстық талдауды дұрыс жасай алмай отырған балалаға бағыт бағдар беріледі) ҚБ:білім алушыларды смайликтермен марапаттау 3-тапсырма Жазылым Дәптермен жұмыс. Ә ә әрпінің бас әрпін және кіші әріптерін жазып үйренеді. Ә –дыбысын әуелі ауада ,сосын тақтаға жазып көрсетемін,оқушылар дәптерге таңбалануын түсіреді. Дескриптор: Сөздерді сауатты әрі көркем жаза алады. ҚБ: « Басбармақ» әдісі(жақсы жазғандар үлгіге алынады) Сергіту сәті. «Егер көңілді жүрсеңдер...» Сабақты қорытындылау Топтық жұмыс Қатар бойынша жиылып,сән,дән,тәтті,тәулік,сәуір,Сәкен,Дәуір,Әсет, әже,әке.әтеш ,ән,дәрі,дәрігер сөздеріне сөйлем құрастырады. -Берілген сөздер қолданыста бар сөздерма? -Сөйлем құрастыруға қиындық тудырмай ма? Дескриптор:Білім алушылар 1. Сөздерді пайдаланып сөйлем құрастыра алады. 3. Ә әрпінің сөз басында,сөз ортасында келетіндігін біледі ҚБ: Топтар бірін-бірі бағалайды(топтағы балаларды жекелеп) |
https://youtu.be/vc8XoTUdZF8 Интербелсенді тақта немесе плакат Тапсырма орындаған балаларды бағалау Сергіту сәті. «Егер көңілді жүрсеңдер...» |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: Күн әдісі Бағалау. «Формативті бағалау» |
Бағалау түрлері |
шағым қалдыра аласыз













