|
Күні:02.03.2018ж Сынып: 1 «В» |
Мектеп: №9 Мұғалім: Алламуратова Жангагул Омирбековна |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Х» еліне саяхат. Х дыбысы мен әрпі. |
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту 1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту |
|
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Жаңа білімді меңгереді, дыбыстың әріптік таңбасын салады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырыпты түсініп, тыңдап, сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздерді, сөйлемді толық оқиды. Алған білімді өмірде қолдана алады. |
|
||
|
Жетістік критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, ана тілі сабағы |
|
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта , таныстырылым. |
|||
|
Тілдік құзыреттілік |
Хат-письмо |
|
||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достар менен бір жүру! Қандай жақсы дос болу Топқа бөлу. Жыл мезгілдері І топ Қыс ІІ топ Көктем ІІІ топ Жаз ІV топ Күз «Кубизм» әдісімен өткен сабақты пысықтау 1. Дыбыс деген не? 2. Әріп деген не? 3. Дыбыс нешеге бөлінеді? 4. Өткен сабақта қандай әріппен таныстық? 5. «Б» қандай дыбыс? 6. «Б» дыбысына сөздер ойлау? Дескриптор: 1.Дыбысты, әріпті біледі. 2.Сөздерді оқиды, жазады. 3.Дыбыстық талдау жасай алады. |
Ширату
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 16 минут |
Қызығушылықты ояту Сөздің сыры көп жұмбақ Шешуін кім табады? Кім шешсе тез ойлап, Сол жеңімпаз болады? Аяғы жоқ, -жүреді Аузы жоқ,- сөйлейді . (хат) Сәлем алып алыстан Туысыңнан, таныстан Келетұғын хат хабар, Қай әріптен басталар? (Х) Қайшы ашасын ашса, «Х» әрпіне ұқсайды. Х – дауыссыз , қатаң дыбыс Х- сөздің басында, ортасында, соңында келеді. Х- тіл арты, ызың, қатаң дауыссыз дыбысты белгілейтін әріп. Араб, парсы, орыс тілдерінде көп қолданады. Оқулықпен жұмыс, сөздерді оқу Бүгінгі сабақта «Х» еліне саяхатқа шығамыз. Суретте «Х» әрпіне ұқсас фигураларды табу. Кемпірқосақ -))), желдиірмен- Х
хат халат хайуан хабар шахмат хайуанат Сөздік жұмыс жүргізу Хат- хабар жіберу үшін жазылып қойылған жазбаша мәтін Хор-музыканы қосылып орындайтын әншілер тобы Хан-ел билеуші Саяхат- алыс жерге, ел аралауға шыққан сапар Хабар- жаңалық. Шахмат- ойын. Дескриптор: Білім алушы
Топтық жұмыс. І топ. Сөздерді оқу ІІ топ. Сөздерді буынға бөлу ІІІ топ. Хабар сөзіне дыбыстық талдау жасау ІV топ . Тақтаға х әрпіне сөздер жазу Дескриптор: Білім алушы І топ. Сөздерді оқи алады ІІ топ. Сөздерді буынға бөле алады ІІІ топ. Дыбыстық талдау жасай алады ІV топ . Тақтаға х әрпіне сөздер жаза алады
ш
а
ауру шай ұста Суретпен жұмыс. Сурет бойынша әңгімелеу І топ. Кітапхана ІІ топ. Асхана ІІІ топ. Шеберхан ІV топ Емхана Дескриптор: Білім алушы І Сурет бойынша әңгіме құрай алады ІІ Суретті ажырата алады. ІІІ Көркем сөздерді қолдана алады |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
|
|
|
|
Сергіту сәті 1 минут |
Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды) |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|
|
|
Аяқталуы 8минут Қызықты тапсырма 8 минут |
Дәптермен жұмыс. Дәптерімізді ашайық, Қолға қалам алайық, Салақтықтан қашайық, Әдемі етіп жазайық. Хх әрпінің баспа және жазба түрлерін жазып көрсету. Ауада жазып, қолдарын жаттықтыру. Ребус кітап х ана
Дескриптор: Ребусты түсініп, шеше алады. Кейбірі өз бетінше ребус құра алады. |
Гүлдер арқылы бағалаймын.
Оқулық, дәптерлер. |
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия«Бағдаршам» Қызыл түс – түсінген жоқпын; Сары түс – сұрақтар бар;Жасыл түс – барлығы түсінікті |
«Бағдаршам» суреттері |
|
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді жоспарлаймын. Оқушылардың білімдерін саралау мақсатында сурет бойынша әңгіме құрауды тапсырамын. Олар қабилеттеріне қарай көркем сөздерді пайдаланады. Барлығы х әрпі сөздерді айтады, жазады. Ал көмек ететін оқушыларға «Х» әрпінен сөздерді айтқызу. Топтық , жүптық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекеті бақыланады. , «Бас бармақ», «Бағдаршам», смайликтер бойынша оқу жетістіктері айқындалады. |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) |
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Белсенді оқу әдісіндегі топтық жұмыс жақсы өтті. 2: «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістері арқылы қалыптастырушы бағалау. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Топта ынтымақтастықпен жұмыс жасау. 2: Рефлексия. Кері байланыс. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Сабақ барысында ашық сұрақтарды көбірек пайдалану керектігін білдім. 2: Оқушылар деңгейіне байланысты тапсырмаларды дұрыс ұйымдастыруды. Ықшам сабақ ықпалы Оқушының қажеттіліктеріне орай тиімді әдіс- тәсіл түрлерін таңдап алу. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сауат ашу "Хх дыбысы мен әрпі"
Сауат ашу "Хх дыбысы мен әрпі"
|
Күні:02.03.2018ж Сынып: 1 «В» |
Мектеп: №9 Мұғалім: Алламуратова Жангагул Омирбековна |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Х» еліне саяхат. Х дыбысы мен әрпі. |
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту 1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту |
|
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Жаңа білімді меңгереді, дыбыстың әріптік таңбасын салады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырыпты түсініп, тыңдап, сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздерді, сөйлемді толық оқиды. Алған білімді өмірде қолдана алады. |
|
||
|
Жетістік критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, ана тілі сабағы |
|
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта , таныстырылым. |
|||
|
Тілдік құзыреттілік |
Хат-письмо |
|
||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достар менен бір жүру! Қандай жақсы дос болу Топқа бөлу. Жыл мезгілдері І топ Қыс ІІ топ Көктем ІІІ топ Жаз ІV топ Күз «Кубизм» әдісімен өткен сабақты пысықтау 1. Дыбыс деген не? 2. Әріп деген не? 3. Дыбыс нешеге бөлінеді? 4. Өткен сабақта қандай әріппен таныстық? 5. «Б» қандай дыбыс? 6. «Б» дыбысына сөздер ойлау? Дескриптор: 1.Дыбысты, әріпті біледі. 2.Сөздерді оқиды, жазады. 3.Дыбыстық талдау жасай алады. |
Ширату
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 16 минут |
Қызығушылықты ояту Сөздің сыры көп жұмбақ Шешуін кім табады? Кім шешсе тез ойлап, Сол жеңімпаз болады? Аяғы жоқ, -жүреді Аузы жоқ,- сөйлейді . (хат) Сәлем алып алыстан Туысыңнан, таныстан Келетұғын хат хабар, Қай әріптен басталар? (Х) Қайшы ашасын ашса, «Х» әрпіне ұқсайды. Х – дауыссыз , қатаң дыбыс Х- сөздің басында, ортасында, соңында келеді. Х- тіл арты, ызың, қатаң дауыссыз дыбысты белгілейтін әріп. Араб, парсы, орыс тілдерінде көп қолданады. Оқулықпен жұмыс, сөздерді оқу Бүгінгі сабақта «Х» еліне саяхатқа шығамыз. Суретте «Х» әрпіне ұқсас фигураларды табу. Кемпірқосақ -))), желдиірмен- Х
хат халат хайуан хабар шахмат хайуанат Сөздік жұмыс жүргізу Хат- хабар жіберу үшін жазылып қойылған жазбаша мәтін Хор-музыканы қосылып орындайтын әншілер тобы Хан-ел билеуші Саяхат- алыс жерге, ел аралауға шыққан сапар Хабар- жаңалық. Шахмат- ойын. Дескриптор: Білім алушы
Топтық жұмыс. І топ. Сөздерді оқу ІІ топ. Сөздерді буынға бөлу ІІІ топ. Хабар сөзіне дыбыстық талдау жасау ІV топ . Тақтаға х әрпіне сөздер жазу Дескриптор: Білім алушы І топ. Сөздерді оқи алады ІІ топ. Сөздерді буынға бөле алады ІІІ топ. Дыбыстық талдау жасай алады ІV топ . Тақтаға х әрпіне сөздер жаза алады
ш
а
ауру шай ұста Суретпен жұмыс. Сурет бойынша әңгімелеу І топ. Кітапхана ІІ топ. Асхана ІІІ топ. Шеберхан ІV топ Емхана Дескриптор: Білім алушы І Сурет бойынша әңгіме құрай алады ІІ Суретті ажырата алады. ІІІ Көркем сөздерді қолдана алады |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
|
|
|
|
Сергіту сәті 1 минут |
Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады) Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды) Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды) |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|
|
|
Аяқталуы 8минут Қызықты тапсырма 8 минут |
Дәптермен жұмыс. Дәптерімізді ашайық, Қолға қалам алайық, Салақтықтан қашайық, Әдемі етіп жазайық. Хх әрпінің баспа және жазба түрлерін жазып көрсету. Ауада жазып, қолдарын жаттықтыру. Ребус кітап х ана
Дескриптор: Ребусты түсініп, шеше алады. Кейбірі өз бетінше ребус құра алады. |
Гүлдер арқылы бағалаймын.
Оқулық, дәптерлер. |
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия«Бағдаршам» Қызыл түс – түсінген жоқпын; Сары түс – сұрақтар бар;Жасыл түс – барлығы түсінікті |
«Бағдаршам» суреттері |
|
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді жоспарлаймын. Оқушылардың білімдерін саралау мақсатында сурет бойынша әңгіме құрауды тапсырамын. Олар қабилеттеріне қарай көркем сөздерді пайдаланады. Барлығы х әрпі сөздерді айтады, жазады. Ал көмек ететін оқушыларға «Х» әрпінен сөздерді айтқызу. Топтық , жүптық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекеті бақыланады. , «Бас бармақ», «Бағдаршам», смайликтер бойынша оқу жетістіктері айқындалады. |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) |
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
|
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Белсенді оқу әдісіндегі топтық жұмыс жақсы өтті. 2: «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістері арқылы қалыптастырушы бағалау. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Топта ынтымақтастықпен жұмыс жасау. 2: Рефлексия. Кері байланыс. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Сабақ барысында ашық сұрақтарды көбірек пайдалану керектігін білдім. 2: Оқушылар деңгейіне байланысты тапсырмаларды дұрыс ұйымдастыруды. Ықшам сабақ ықпалы Оқушының қажеттіліктеріне орай тиімді әдіс- тәсіл түрлерін таңдап алу. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз





















