|
Мектеп: Е.Айшуақұлы атындағы орта мектебі |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
||
|
Күні |
Мұғалімнің есімі: Бектұрғанова Гүлмир Лесқанқызы |
|
|
Сынып |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Бөлім |
2.Оқылым |
|
|
Бөлімше |
2.9. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
1.2.9.1 Әріпті тану және оны дыбыспен сәйкестендіру |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ққ дыбысы мен әрпі |
|
|
Ортақ тақырып |
Менің отбасым және достарым |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкес- тендіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Сөз құрай алады, дыбыстық талдау жасайды. Кейбір оқушылар: Буындарды қосып оқи алады. |
|
|
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сөздерді буындармен сәйкестендіріп оқиды. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: Оқылым- Буындап оқиды,тұтас оқиды,түсініп оқиды. Айтылым-Дыбыс түрлерін дұрыс дыбыстайды. Тыңдалым- Видеожазба тыңдалады. Жазылым -Әріпті дұрыс жазып үйренеді. |
|
|
Терминология: қармақ, сылдырмақ, талқан т.б |
||
|
Сөз тіркестері:
|
||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылардың ынтымақтасығын, жауапкершілігін дарыту.
|
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
|
|
|
АКТ қолдану дағдылары Ресурстар |
Аудиожазба, таныстырылым.
|
|
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
«Қаламсап» әдісі арқылы әр топтан 1 оқушы шығып, суреттерді арасынан М әрпінен келетін суретті алып.
|
|
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Психологиялық дайындық: Ертеңгілік шеңбері Достасайық бәріміз Тез тұрыңдар шеңберге, Достарыммен бір жүру Қол алысып қәне біз. Айтарым бар сендерге Қандай жақсы бір тұру. Қандай жақсы дос болу! Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Сыныпты қалыпқа келтіру. Топқа бөлу. Жеміс-жидек, көкөністер арқылы топқа бөлу. 1-топ -қарбыз, 2-топ -қауын, 3-топ – құлпынай |
Қ қ дыбысынан басталатын сөздер. (СУРЕТ) |
|
Сабақтың ортасы 25–30 минут Айтылым. Тыңдалым. Оқылым. Жазылым.
|
Мағынаны ажырату Ұжымдық жұмыс. «Суретті әңгімеле» әдісі Отбасына байланысты суреттер іліп, сұрақтар қою арқылы әңгіме құрау. -Суретте кімдерді көріп отырмыз? - Олар не істеп отыр? -Қолдарына не ұстап отыр? Қ,қ дыбысы және әрпімен таныстыру. «Қ,қ» дыбысының дауыссыз дыбыс екенін айту. Қ,қ дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру,ауада жазып көрсету. Оның сөз басында, ортасында келу үлгілерін көрсету. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Қа ла қа ра қа лақ қал та Қо ла қо ра қо нақ тақ та А сық қар мақ тал қан Қа нат Қа сық сыл дыр мақ тыш қан Қу ат Дескриптор 1.Буындып оқиды, тұтастай оқиды 2. Сөздердің мағынасын ажыратады 3. Қ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды. ҚБ: Жақсы сөздермен марапаттау,ым-ишарамен
Дәптермен жұмыс. Қ қ әрпінің бас әрпін және кіші әріптерін жазып үйренеді. Дескриптор: Сөздерді сауатты әрі көркем жаза алады. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы суреттерді атауларымен сәйкестендіру. Жұмыс құралдары: Ара, балта, шеге, қалақ, қармақ
ара
шеге Дескриптор. 1.Сөздерді мағынасына қарай сәйкес суреттерді сәйкестендіреді. 2.Қ дыбысынан келетін сөздерді біледі. 2-топ. «Сөз құра, тез құр» әріптерден сөз құрау, дыбыстық талдау жасау және оқу. Ыдыстар: Қасық, шаңышқы, қазан, табақ Дескриптор 1. Сөздерден дыбыстық талдау жасайды. 2.Ыдыстардың пайдалану жолын біледі. 3-топ. Ойыншықтар:Қуыршақ, тышқан,тауық, қошақан, Дескриптор білім алушы. 1.Буынға бөле алады. 2.Қ әрпінің сөздің басында, ортасында, соңында келетінін білді. ҚБ: Жұптық жұмыс Жемістердің артында жазылған буындарды жұптап оқу. Қа,ла, қо,ла,қа,сық,мы,сық, та,уық, қо,нақ, тақ,та, тал,қан. |
Интербелсенді тақта немесе плакат
Тапсырмаларды орындаған оқушыларды жемістермен бағалау. Сергіту сәті. «Балық аулау» ойыны |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқыту сапасын арттыру мақсатындағы саралау жаттығулары
Саралау – Білім алушының
ішкі уәжіне қолдау көрсету мақсатында саралау тапсырмалары
беріледі. - Қ дыбысы сөздің қай бөлігінде келеді? - Қ дауыссыз дыбыс па? - Қала екі буынды сөз бе? - Қос көп буынды сөз бе Рефлексия. Түсіндім –жасыл себет. Сұрағым бар – сары себет. Түсінбедім – қызыл себет. Бағалау. |
Әр тапсырманы орындаған оқушыны жемістермен бағалау. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сауат ашу "Қ дыбысы мен әрпі"
Сауат ашу "Қ дыбысы мен әрпі"
|
Мектеп: Е.Айшуақұлы атындағы орта мектебі |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
||
|
Күні |
Мұғалімнің есімі: Бектұрғанова Гүлмир Лесқанқызы |
|
|
Сынып |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Бөлім |
2.Оқылым |
|
|
Бөлімше |
2.9. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
1.2.9.1 Әріпті тану және оны дыбыспен сәйкестендіру |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ққ дыбысы мен әрпі |
|
|
Ортақ тақырып |
Менің отбасым және достарым |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкес- тендіреді. Оқушылардың басым бөлігі: Сөз құрай алады, дыбыстық талдау жасайды. Кейбір оқушылар: Буындарды қосып оқи алады. |
|
|
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сөздерді буындармен сәйкестендіріп оқиды. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: Оқылым- Буындап оқиды,тұтас оқиды,түсініп оқиды. Айтылым-Дыбыс түрлерін дұрыс дыбыстайды. Тыңдалым- Видеожазба тыңдалады. Жазылым -Әріпті дұрыс жазып үйренеді. |
|
|
Терминология: қармақ, сылдырмақ, талқан т.б |
||
|
Сөз тіркестері:
|
||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылардың ынтымақтасығын, жауапкершілігін дарыту.
|
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
|
|
|
АКТ қолдану дағдылары Ресурстар |
Аудиожазба, таныстырылым.
|
|
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
«Қаламсап» әдісі арқылы әр топтан 1 оқушы шығып, суреттерді арасынан М әрпінен келетін суретті алып.
|
|
|
Уақыт |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Психологиялық дайындық: Ертеңгілік шеңбері Достасайық бәріміз Тез тұрыңдар шеңберге, Достарыммен бір жүру Қол алысып қәне біз. Айтарым бар сендерге Қандай жақсы бір тұру. Қандай жақсы дос болу! Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Сыныпты қалыпқа келтіру. Топқа бөлу. Жеміс-жидек, көкөністер арқылы топқа бөлу. 1-топ -қарбыз, 2-топ -қауын, 3-топ – құлпынай |
Қ қ дыбысынан басталатын сөздер. (СУРЕТ) |
|
Сабақтың ортасы 25–30 минут Айтылым. Тыңдалым. Оқылым. Жазылым.
|
Мағынаны ажырату Ұжымдық жұмыс. «Суретті әңгімеле» әдісі Отбасына байланысты суреттер іліп, сұрақтар қою арқылы әңгіме құрау. -Суретте кімдерді көріп отырмыз? - Олар не істеп отыр? -Қолдарына не ұстап отыр? Қ,қ дыбысы және әрпімен таныстыру. «Қ,қ» дыбысының дауыссыз дыбыс екенін айту. Қ,қ дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру,ауада жазып көрсету. Оның сөз басында, ортасында келу үлгілерін көрсету. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Қа ла қа ра қа лақ қал та Қо ла қо ра қо нақ тақ та А сық қар мақ тал қан Қа нат Қа сық сыл дыр мақ тыш қан Қу ат Дескриптор 1.Буындып оқиды, тұтастай оқиды 2. Сөздердің мағынасын ажыратады 3. Қ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды. ҚБ: Жақсы сөздермен марапаттау,ым-ишарамен
Дәптермен жұмыс. Қ қ әрпінің бас әрпін және кіші әріптерін жазып үйренеді. Дескриптор: Сөздерді сауатты әрі көркем жаза алады. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы суреттерді атауларымен сәйкестендіру. Жұмыс құралдары: Ара, балта, шеге, қалақ, қармақ
ара
шеге Дескриптор. 1.Сөздерді мағынасына қарай сәйкес суреттерді сәйкестендіреді. 2.Қ дыбысынан келетін сөздерді біледі. 2-топ. «Сөз құра, тез құр» әріптерден сөз құрау, дыбыстық талдау жасау және оқу. Ыдыстар: Қасық, шаңышқы, қазан, табақ Дескриптор 1. Сөздерден дыбыстық талдау жасайды. 2.Ыдыстардың пайдалану жолын біледі. 3-топ. Ойыншықтар:Қуыршақ, тышқан,тауық, қошақан, Дескриптор білім алушы. 1.Буынға бөле алады. 2.Қ әрпінің сөздің басында, ортасында, соңында келетінін білді. ҚБ: Жұптық жұмыс Жемістердің артында жазылған буындарды жұптап оқу. Қа,ла, қо,ла,қа,сық,мы,сық, та,уық, қо,нақ, тақ,та, тал,қан. |
Интербелсенді тақта немесе плакат
Тапсырмаларды орындаған оқушыларды жемістермен бағалау. Сергіту сәті. «Балық аулау» ойыны |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқыту сапасын арттыру мақсатындағы саралау жаттығулары
Саралау – Білім алушының
ішкі уәжіне қолдау көрсету мақсатында саралау тапсырмалары
беріледі. - Қ дыбысы сөздің қай бөлігінде келеді? - Қ дауыссыз дыбыс па? - Қала екі буынды сөз бе? - Қос көп буынды сөз бе Рефлексия. Түсіндім –жасыл себет. Сұрағым бар – сары себет. Түсінбедім – қызыл себет. Бағалау. |
Әр тапсырманы орындаған оқушыны жемістермен бағалау. |
шағым қалдыра аласыз














