Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу Сынып: 1 «Ә» |
Мектеп: «№2Аманқарағай орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 13.02.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Муслимова А.Ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Пп дыбысы мен әрпі |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен
сәйкестендіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Пп дыбысы мен әрпі туралы білімді меңгереді. Көптеген оқушылар: Әріпті таниды, жазады, дыбыстармен сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар : Пп дыбысынан келетін сөздерден сөйлем құрай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау кккритерилері |
Пп дыбысы мен әрпін танып, ажыратып, оларды дыбыспен сәйкестендіреді. Пп дыбысы бар сөздерді буындап, тұтас және түсініп оқиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сөздік қор |
… Әріп, дыбыс, буын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік Ел, бұл – Тарихтың, Мәдениет пен Тілдің ортақтығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелерін сақтау, партада дұрыс отыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу өнері, музыка |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыстарды ажыратады, буынға бөледі, сөздерді тұтас оқиды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5-6 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу!
Оқушыларды фигуралар арқылы3 топқа бөлу. 1-топ «Төртбұрыш» 2-топ «Жұлдызша» 3-топ «Үшбұрыш»
«Миға шабуыл» стратегиясы бойынша өткен сабаққа шолу жасау
5.Сөйлем деген не? 6..Мағынасы қарама-қарсы сөздерге мысал айтыңдар. 7.Құрамында «Ж» дыбысы бар сөз айт? |
Фигуралар Сұрақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
Сергіту сәті |
Жұмбақ жасыру. 1.Қалың киім ұнатады, Шешдшрсең жылатады. ПИАЗ 2.Мұрыны насос,кранда, Кім таңқалмас бұл аңға. ПІЛ 3.Қорықпайды күшті аңнан, Қорықады тышқаннан.ПІЛ
Жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын таныстыру П, (айтқызу, талдау) -П дыбысы қандай дыбыс? (оқушылар жауабы) -П дауыссыз қатаң дыбыс П дыбысы неге құсайды?(логикалық ойлауын ) Суреттермен жұмыс (слайдт п дыбысына)
. Мысалы: П дыбысынан келетін сөздерге мысал келтіремін. Оның дауыссыз қатаң екенін түсіндіремін. Дескриптор: - Білім алушылар П дыбысының дауыссыз, қатаң дыбыс екенін біледі. -Пп дыбысын айтып үйренеді, п дыбысынан басталатын сөздерді атайды.
«Шынжыр» әдісі арқылы оқиды Түсіріп қақпанға, Жыланды ол ұстайды. Тып-тыныш жатқанда, Шөткеге ұқсайды. (Көмек Ыбыраев) «Кірпі» сөзіне дыбыстық талдау жасау Дескриптор: -Өлең не туралы екенін анықтайды.
1-тапсырма «Сөз құрақ» әдісі арқылы Дескриптор: - Әріптерден Пп дыбысы бар сөздер құрайды. КІ-ТАП, ДӘП-ТЕР, ПАР-ТА.
Сергіту сәтіне арналған жинақ
Саралау әдісі 2-тапсырма 1 деңгей. Сурет бойынша сөйлем құрастырады 2 деңгей. Сөйлемдерді бас әріптен бастап жазады, тыныс белгілерін қояды. 3 деңгей. Сөйлемдерді дұрыс жаза отырып, сызба арқылы көрсетеді.
Дескриптор: Білім алушы - сурет бойынша сөйлем құрастырып, сызбамен жазады; - сөйлемді бас әріптен бастап жазады; - сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды. 3-тапсырма «Белсенді оқыту»
Дескриптор:- 1. Мәтінді жүйелі әңгімелейді. 2.Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. 3.Мәтінді сахналайды. 4-тапсырма «Ойлан -ойлап тап» ойыны. Пп дыбысы бар сөздерді кідірмей айту. Кідіріп қалған оқушы ойыннан шығады. Дескриптор: - Пп дыбысы бар сөздер ойлап айтады. -ойынның шартын орындайды. 5-тапсырма «Ой қозғау» әдісі. 1-деңгей Суреттердегі п әрпі бар сөздерді тап.Оларға дыбыстық талдау жаса.
2-деңгей Әріптермен сандарды пайдаланып сөз құрастыру. «Шашыраңқы әріптерден» сөз құра ойыны Мақсаты:. Әріптер арқылы шапшаң сөз жасау қабілетін арттыру.
10,7,2,9-Имаш 2,6,2,3- 9,2,6,2- 1,2,3,10,5,2- 2,3,7,2,6 – 8,3,7,2,6- 3-деңгей Берілген сутеттердегі заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрау.
Дескриптор: -п әрпі бар сөздерді табады,дыбыстық талдау жасайды -әріптермен сандарды пайдаланып сөз құрастырады -берілген суреттердегі заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрайды Рефлексия • -Бүгін қандай дыбыспен таныстық? • - «П» дыбысы қандай дыбыс? • -Қандай текшемен белгілейміз? • - «П» дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі? • -«П» дыбысы кездесетін сөздерді айтайықшы. |
Интербелсенді тақта
оқулық, Көмек Ыбыраев суреті, слайд
Қызыл және көк түсті магнит
оқулық, слайд
Жұмыс дәптері
Интер.тақта
Саралау
Қалыптастырушы багалау
Шапалақ
Саралау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
Смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
«Тексерілді»
Оқу ісінің орынбасары:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сауат ашу қысқа мерзімді жоспар. "Пп дыбысы мен әрпі"
Сауат ашу қысқа мерзімді жоспар. "Пп дыбысы мен әрпі"
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Сауат ашу Сынып: 1 «Ә» |
Мектеп: «№2Аманқарағай орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 13.02.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Муслимова А.Ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Пп дыбысы мен әрпі |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату оны дыбыспен
сәйкестендіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Пп дыбысы мен әрпі туралы білімді меңгереді. Көптеген оқушылар: Әріпті таниды, жазады, дыбыстармен сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар : Пп дыбысынан келетін сөздерден сөйлем құрай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау кккритерилері |
Пп дыбысы мен әрпін танып, ажыратып, оларды дыбыспен сәйкестендіреді. Пп дыбысы бар сөздерді буындап, тұтас және түсініп оқиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сөздік қор |
… Әріп, дыбыс, буын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік Ел, бұл – Тарихтың, Мәдениет пен Тілдің ортақтығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Сабақта қолданылатын қауіпсіздік ережелерін сақтау, партада дұрыс отыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу өнері, музыка |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Дыбыстарды ажыратады, буынға бөледі, сөздерді тұтас оқиды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5-6 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу!
Оқушыларды фигуралар арқылы3 топқа бөлу. 1-топ «Төртбұрыш» 2-топ «Жұлдызша» 3-топ «Үшбұрыш»
«Миға шабуыл» стратегиясы бойынша өткен сабаққа шолу жасау
5.Сөйлем деген не? 6..Мағынасы қарама-қарсы сөздерге мысал айтыңдар. 7.Құрамында «Ж» дыбысы бар сөз айт? |
Фигуралар Сұрақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
Сергіту сәті |
Жұмбақ жасыру. 1.Қалың киім ұнатады, Шешдшрсең жылатады. ПИАЗ 2.Мұрыны насос,кранда, Кім таңқалмас бұл аңға. ПІЛ 3.Қорықпайды күшті аңнан, Қорықады тышқаннан.ПІЛ
Жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын таныстыру П, (айтқызу, талдау) -П дыбысы қандай дыбыс? (оқушылар жауабы) -П дауыссыз қатаң дыбыс П дыбысы неге құсайды?(логикалық ойлауын ) Суреттермен жұмыс (слайдт п дыбысына)
. Мысалы: П дыбысынан келетін сөздерге мысал келтіремін. Оның дауыссыз қатаң екенін түсіндіремін. Дескриптор: - Білім алушылар П дыбысының дауыссыз, қатаң дыбыс екенін біледі. -Пп дыбысын айтып үйренеді, п дыбысынан басталатын сөздерді атайды.
«Шынжыр» әдісі арқылы оқиды Түсіріп қақпанға, Жыланды ол ұстайды. Тып-тыныш жатқанда, Шөткеге ұқсайды. (Көмек Ыбыраев) «Кірпі» сөзіне дыбыстық талдау жасау Дескриптор: -Өлең не туралы екенін анықтайды.
1-тапсырма «Сөз құрақ» әдісі арқылы Дескриптор: - Әріптерден Пп дыбысы бар сөздер құрайды. КІ-ТАП, ДӘП-ТЕР, ПАР-ТА.
Сергіту сәтіне арналған жинақ
Саралау әдісі 2-тапсырма 1 деңгей. Сурет бойынша сөйлем құрастырады 2 деңгей. Сөйлемдерді бас әріптен бастап жазады, тыныс белгілерін қояды. 3 деңгей. Сөйлемдерді дұрыс жаза отырып, сызба арқылы көрсетеді.
Дескриптор: Білім алушы - сурет бойынша сөйлем құрастырып, сызбамен жазады; - сөйлемді бас әріптен бастап жазады; - сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгісін қояды. 3-тапсырма «Белсенді оқыту»
Дескриптор:- 1. Мәтінді жүйелі әңгімелейді. 2.Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. 3.Мәтінді сахналайды. 4-тапсырма «Ойлан -ойлап тап» ойыны. Пп дыбысы бар сөздерді кідірмей айту. Кідіріп қалған оқушы ойыннан шығады. Дескриптор: - Пп дыбысы бар сөздер ойлап айтады. -ойынның шартын орындайды. 5-тапсырма «Ой қозғау» әдісі. 1-деңгей Суреттердегі п әрпі бар сөздерді тап.Оларға дыбыстық талдау жаса.
2-деңгей Әріптермен сандарды пайдаланып сөз құрастыру. «Шашыраңқы әріптерден» сөз құра ойыны Мақсаты:. Әріптер арқылы шапшаң сөз жасау қабілетін арттыру.
10,7,2,9-Имаш 2,6,2,3- 9,2,6,2- 1,2,3,10,5,2- 2,3,7,2,6 – 8,3,7,2,6- 3-деңгей Берілген сутеттердегі заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрау.
Дескриптор: -п әрпі бар сөздерді табады,дыбыстық талдау жасайды -әріптермен сандарды пайдаланып сөз құрастырады -берілген суреттердегі заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрайды Рефлексия • -Бүгін қандай дыбыспен таныстық? • - «П» дыбысы қандай дыбыс? • -Қандай текшемен белгілейміз? • - «П» дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі? • -«П» дыбысы кездесетін сөздерді айтайықшы. |
Интербелсенді тақта
оқулық, Көмек Ыбыраев суреті, слайд
Қызыл және көк түсті магнит
оқулық, слайд
Жұмыс дәптері
Интер.тақта
Саралау
Қалыптастырушы багалау
Шапалақ
Саралау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
Смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
«Тексерілді»
Оқу ісінің орынбасары:
шағым қалдыра аласыз


















