Материалдар / Сауат ашу "Һ дыбысы мен әрпі" мектепалды даярлық
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сауат ашу "Һ дыбысы мен әрпі" мектепалды даярлық

Материал туралы қысқаша түсінік
тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2018
1393
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ШҚО Үржар ауданы Үржар ауылы

«Жансүгір атындағы орта мектеп»КММ

Сакенова Арай Алтынбековна

Мектепалды даярлық топ

Сауат ашу

Сабақтың тақырыбы: Һ дыбысы және әрпі «Қаһарман»

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушыларға һ дыбысы мен әрпін таныту.

  • Сөздерге дыбыстық талдау жасауға жаттықтыру

  • һ дыбысын білдіру арқылы оқушылардың тіл байлығын, ой – өрісін, сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту.Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, білімділікке, ерлікке, батырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Типі: Танымдық сабақ

Әдіс – тәсілдер: көркемділік, сұрақ –жауап, топтық жұмыстар.

Көрнекі құралдар: һ дыбысының жазба, баспа түрі, кеспе әріптер, буындар, суреттер.

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру:

Сабағымызды бастамас бұрын мына сөздерді оқиық.

Балалар, ортаға шығып жылулық шеңберін жасайық, келініңздер, шыға қойыңыздар!

Армысың алтын күн

Армысың көк аспан,

Армысың достарым.

Армысыздар қонақтар

Сабағымызды бастайық

Жамандықты тастайық. (2 рет)

Жақсы отыра қойыңыздар, балалар. Ары қарай сабағымызды жалғастырайық.

Балалар, аптаның бірінші күні қандай күн? (Дүйсенбі)

Дұрыс айтасыңдар, балалар. Бір аптада неше күн бар?

Қазір қандай мезгіл?

Бір жылда неше мезгіл бар?

Сонымен , балалар, дүйсенбі күні біздің бірінші сабағымыз сауат ашу сабағы. Сауат ашу бізге нені үйретеді?

Сөз дегеніміз не? Мысал келтіреміз

Сөйлем деген не? Мысал келтіреміз.

Қазақ тілінде неше әріп бар?

Дыбыстар нешеге бөлінеді?

Дауысты дыбыстар қандай түспен белгіленеді? Ал дауыссыз дыбыстар ше?

ІІ. Өткен сабақты пысықтау.

- Ендеше, өткен сабақта Х әрпімен, Х дыбысымен таныстық . Х дыбысы дауысты ма, дауыссыз дыбыс па?

- Ол дауыссыз, қатаң дыбыс

- Сөздер ойлап айтайық, балалар. Мысалы , хат, хабар, хатшы, халат, дәріхана, емхана, асхана т/б

- «Хат» сөзі неше буынды. ( 1 буынды сөз, бітеу буын )

- А, балалар мен ұмытып бара жатыр екенмін , бізге Зерделі атайдан хат келген....

  • ... хана

Жазған сөздерін оқыту (хат ішіне 6 сөз жазу, балаларға оқыту, буынға бөлгізу, сөйлем құрату )

(бір –бір сөзді буынға бөлгізу) Ауызша.

  • Суретке әңгіме құрату.

-Қортындылау – Сөйтіп Зерделі атадан келген хатты оқу арқылы, оқушылар

«Х» дыбысына қатысты алған білімімізді пысықтадық қой деймін.


Енді денемізді сергітіп алайық

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрамыз

Қолды белге қоямыз

Орнымызда айналып

Билеп – билеп аламыз

Оңға қарай бір адым

Солға қарай бір адым

Алға қарай бір адым

Артқа қарай бір адым

Жоғары, төмен қараймыз

Орнымызды табамыз

Ары қарай балалар, адасқан әріптерден сөз құрастырайық

ТАРЫАБ (БАТЫР)


Сұрақ: Сендер БАТЫР деген өздің мағынасын қалай түсінесіндер?

  • Батыр деп кімді айтамыз? (Ауызша)

  1. Елін, жерін жаудан қорғайтын адам

  2. Ерлік істер жасайтын адам

  3. Батырлар елін, жерін, халқын сүйген, халыққа қамқоршы болған адам.

Сұрақ: Сонда батырдың мақсат –мұраты не?

  • Халқын, отанын басқыншы жаудан қорғау

Сұрақ: Батыр адамды тағы кім деуімізге болады?

  • Батыр бұл ҚАҺАРМАН адам


Қаһарман сөзінде бізге таныс емес қай әріп?

Һ әрпі

Жаңа сабақ: Һ әрпі мен Һ дыбысымен танысу. (тақтаға жазу, дыбысты айтқызу)


КShape2 Shape1 өмей дыбысын таңбалайтын әріп Дауыссыз дыбыс


Shape3 Shape4 Һ

Сөздің ортасында кездеседі Қатаң дауыссыз



Сөздік жұмыс: (сөз мағынасына түсінік беру)



ГАУҺАР ҚАҺАР ШАҺАР АЙДАҺАР

ЖИҺАЗ ҚАҺАРМАН ЖИҺАЗГЕР



(буындап оқыту, буын түрін ажырату)



Суретпен жұмыс:

  • Балалар, сендер қандай батырларды білдіңдер?

  • Халықтың тәуелсіздігі үшін, елдің амандығы үшін күрескен бірнеше мың батырлар бар. Атап өтсек: Ұлы Отан соғысының батырлары:

Ерлікпен Отанымызды қорғады. Ұлы Отан соғысына қатысқандардың есімдері аңызға айналып, тарих бетіне «БАТЫР» деп жазылды.

Б. Момышұлы

Халық қаһарманы


Н. Әбдіров





Shape6 Shape5

Shape7

Ұлы Отан

соғысының батырлары






Ә. Молдағұлова





Shape9 Shape8


М. Мәметова















Shape10 Shape11 Shape12

Қайрат Рысқалиев

Халық қаһарманы


Ләззат Асанова

1986 ж. Желтоқсан оқиғасының құрбандары.







Shape13 Shape14


Ербол Спатаев



Сәбира Мұхамеджанова







Еліміз егемендік алып, біздің республикалық «Егеменді ҚР» деп аталды. Тәуелсіздік күні деп 16- желтоқсанды тойлаймыз. Биылғы жылы ҚР тәуелсіздігіне неше толды?

ҚР тәуелсіздігінің 25 жылдығын неше күн тойладық. (Мерекелік іс – шара өткіздік). Балалар, біз қандай күнге жауапты болып, қандай күнді атап өттік? Дұрыс айтасыңдар балалар, «ҚР рәміздері» күні. Батыр аталардың аттарын ұмытпауымыз керек иа балалар.

  • «Ер есімі – ел есінде» деген сөз осыдан шыққан.



Дәптермен жұмыс:

Һ әрпін ауада жазу

Һ әрпін дәптерге жазу

Тақтаға түсіру: Гауһар, жиһаз.

Топпен жұмыс:

І - тапсырма

ІІ - тапсырма

ІІІ - тапсырма

«Қар» сөзіне әр түрлі буын қосу арқылы сөздер тауып айту.

Ойлан тап

(Үш буынды сөздер құрастыр)

«Сөз құра»

(берілген сөзден сөз құрау)


(қар- ға, қар-та, қар-мақ, қар-быз, қар-сақ, қар-ғу)

қа

шы

дақ

Қарлығаш- сөзіндегі әріптерді пайдаланып жаңа сөздер табу

те

те

даш

то

ши

зе

ма

қыл

ға

(қар, ағаш, аға, қарға, аша, лақ, қара, лақ, ғарыш)

ер

рын

гі

қар

ре

на



Дәптермен жұмыс: Сөздер оқу.

Үйге тапсырма: Үстіндегі сөздерді оқу

Сабақты бекіту: балаларды бағалап, жақсы қатысқан балаларды марапаттап, жұлдыз беру.























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!