БҚОӘББ «Жоғары
аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК
Сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Сәулеленудің тұтас және
сызықтық спектрлерін есептеу
Пән атауы:
Физика
Дайындаған педагог
Кайырлиева Кенжегул Тлегеновна
1.Жалпы
мәліметтер
Курс, оқу жылы,
топ
Сабақ
типі : практикалық
жұмыс
2. Оқыту
мақсаты: 11.8.1.14 - сутегі атомының
энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық
спектрдің табиғатын
түсіндіру Сәулеленудің тұтас және
сызықтық спектрлерін есептеу
Сабақ
мақсаты:
Сәулеленудің тұтас және
сызықтық спектрлерін есептеу,есептер
шығару
Бағалау
критерийлері:
Білу және
түсіну:
Спектрдің түрлерін
білуі;Сутегі атомының сызықты спектрін
түсінуі;
Қолдану: Сәулеленудің тұтас және
сызықтық спектрлерін есептей алады
Сутегі спектрінің көрінетін
бөлігіндегі барлық сызықтардың жиілігін анықтай
алады;
2.1 Оқу сабақтары барысында
білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің
тізбесі:
білу ,қолдану,
анализ.
3. Сабақты
жабдықтау
3.1 Оқу-әдістемелік
құрал-жабдықтар, анықтамалық
әдебиеттер: слайд,11 сыныптың
оқулығы
3.2 Техникалық құралдар,
материалдар, сілтемелер,
ресурстар:құрал-жабдықтар:
Сабақтың
басы: I. Ұйымдастыру
кезеңі
Жұмысқа оң психологиялық
көңіл-күй жасау.
Сабақтың
ортасы: Спектрлер:
1.жолақ (тұтас) спектрді – тығыздығы өте үлкен денелер шығарады.
2.шығару сызықтық спектрін – тығыздығы өте аз қызған газдар немесе плазма береді.
3.жұтылу сызықтық спектрі – өте қызған денеден шыққан жарықты сирелген газ арқылы өткізген кездегі қара жолақтар
1.Есептер шығару
мысалдары:
1.Толқын ұзындығы 720нм қызыл
сәуле толық жұтылған кездегі фотонның импульсі неге тең:
(h=6,62*10-34 Дж.с)
; ;
2.электрон сутегі атомының бір энергетикалық деңгейінен
екіншісіне ауысқанда жилігі 4,57 сәуле шығарады. Сонда атомның энергиясы қанша
өзгереді.
Б ерілгені:
3. Қандай шарт
орындалғанда Бальмер – Ридберг өрнегі Бор формуласына ауысады? Егерде
берілген өрнектің екі жағында онда:
Бордың ІІ – постулатын
аламыз.
2.Сұрактарға жауап беріп кесте
толтырамыз
1
|
Білу
|
Атомдық
сәуле шығару дегеніміз не?
|
|
2
|
Түсіну
|
Спектр
қалай пайда болады?
|
|
3
|
Қолдау
|
Кез-келген денені қыздыру арқылы сәуле шығаруға болады
ма?
|
|
4
|
Талдау
|
Шығару
және жұтылу спектрін салыстыр?
|
|
5
|
Жинақтау
|
Спектрді қолдану идеясы неге
негізделген?
|
|
6
|
Бағалау
|
Спектрді
білу біз үшін маңызы қаншама?
|
|
3. Өз
бетімен есептер шығару
1.Толық жұтылған кездегі фотондардың
иммульсі болатын ультракүлгін сәулесінің
толқын ұзындығы қандай? (h = 6,63 *10-34 Дж.с)
2.Энергиясы тыныштық
күйден 3,3В потенциалдар айырмасы арқылы үдетілген электронның
кенетикалық энергиясына тең болатын фатонның толқын ұзындығын тап.
(h=6,6*10-34 Дж.с;
e=1,6*10-19 кл.)
E=M;
3.Потенциалы 600В өріс
нүктесінен ұшып жыққан электронның жылдамдығы , ал бағыты өріс күш сызықтарымен бағыттас.
Электрон келіп тоқтайтын нүктенің потенциалын
анықтаңыз.
(e = 1,6 *
10-19кл; m = 9,1 * 10-31 кг)
Дескриптор: Спектрдің түрлерін
білуі;
спектрдің көрінетін
бөлігіндегі барлық сызықтардың жиілігін анықтай
алады; ультракүлгін сәулесінің толқын
ұзындығын таба алады
Сабақтың
соңы:
Рефлексия
-
Сізге практикалық жұмыс ұнады
/ ұнады
-
Осы практикалық жұмыста қандай
қиындықтарға тап болдыңыз
?....
-
Бұл практикалықжұмыста не
өзгерер едіңіз ?....
-
Сұрақтарды ауызша немесе
жазбаша түрде талқылауға
болады.
6. Кері байланыс және үй
жұмысы.
Рефлексия: Рефлексия. Бағалау
критерийлері (оқу мақсатын талдау)
Мұғалім студенттерге сұрақ
қояды:
«Сабақ барысында қандай
қиындықтар туындады?Біз үшін әлі нені түсіну
қиын?»
Қиындықтарды
талдау.
Үй
жұмысы: Физика 11 С.Тұяқбаев,
Б.Кронгарт §44-56
Үйге тапсырма: жоғарыдағы
тапсырмаларды аяқтап келу