2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Сценарий дайындау.Кейіпкерлер мен декорация жасау.

Сценарий дайындау.Кейіпкерлер мен декорация жасау.

Материал туралы қысқаша түсінік
• Қуыршақ театр өнерімен танысу; • Шығармашылық жұмыс жасаудың жоспарын құрастыру; • Шығармашылық жұмысқа арналған сценарий жасау. • Қуыршақ театр өнерінің түрлерін анықтайды; • Көлеңкелі театр қойылымын сахналаудың реттілігін жоспарлайды; • Көлеңкелі театр қойылымының сценарийін скетчбукке жазады.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Визуалды өнер

 

 

Мұғалімнің аты-жөні: Садырбай Нұрбол Кенжебайұлы

Күні,айы,жылы: 17.01.2025


Сыныбы: 6

 

Қатысқандар саны:

 

 

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сценарий дайындау.Кейіпкерлер мен декорация жасау.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.4.1

Уақыт пен басқа да факторларды ескере отырып, іс-әрекеттің реттілігін анықтау және жоспарлау.

Сабақ мақсаттары

·         Қуыршақ театр өнерімен танысу;

·         Шығармашылық жұмыс жасаудың жоспарын құрастыру;

·         Шығармашылық жұмысқа арналған сценарий жасау.

Жетістік критерийлері

·         Қуыршақ театр өнерінің түрлерін анықтайды;

·         Көлеңкелі театр қойылымын сахналаудың реттілігін жоспарлайды;

·         Көлеңкелі театр қойылымының сценарийін скетчбукке жазады. 

Тілдік  мақсаттар

 

Материалды ұсыну барысында сабақта қозғалған жаңа терминологияларды қолдану. Сұрақтарды қою және мысалдарды келтіре отырып, оларға аргументті жауап беру.

Пән лексикасы,  терминология  және диалог/жазу үшін қажетті сөз тіркестері:

·         қуыршақ театры, көлеңкелі театр,

·         Көлеңкелі театр қуыршақ театрының бір түрі.

«Мәңгілік Ел» құндылықтары

Жалпыға ортақ еңбек қоғамы

Пәнаралық байланыстар

Әдебиет.

АКТ қолдану дағдылары

Мультфильм,слайдтар көрсетіледі.

Бастапқы білім

 

Анимация, мультфильм түсініктерімен таныс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

2 минут

2минут

 

 

8минут

І. Сәлемдесу.Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары таныстыру.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

ІІІ.. Топқа бөлу: Суретті ертегі құрастыру арқылы топқа бөлу. «Режиссёр»  «Сценарист»

VI. Ой қозғау.

Сценарий құрастыру. 

Оқушылар берілген кейіпкерлерге қарап, бір ертегі құрастыруы керек.

1.      Ата

2.      Әже

3.      Қыз

4.      Тышқан

5.      Қасқыр

6.      Аю

7.      Түлкі

8.      Қоян

Дискриптор

      Ол әдеби шығарманың желісі бойынша құрастырылуы мүмкін.

       Ойдан шығарылған оқиға болуы мүмкін.

       Ертегі бойынша құрастырылуы мүмкін.

 

 

 

 

Қиынды қағазды жазуларды құрастыру.

 

 

Матадан жасалған кейіпкерлер

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

     7 минут

 

 

Сабақтың ортасы

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

      2 минут

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

Оқушыларға қуыршақ театр түрлері жайлы айтыңыздар (көлеңкелі театр, марионетка- қуыршақтары, шыбықты, қолғапты, планшетті қуыршақтар т. б.)

Сұрақ-жауап уақыты.

1.      Театр өнерінің қандай түрлерін білесіңдер?

2.      Қуыршақ театрына барып көрдіңдер ме?

3.      Ондағы қойылымдар несімен ерекше?

V. Жаңа сабақ таныстыру.

 

VI. Тәжірибелік тапсырма: плакатқа ертегі кейіпкерлерін ретімен орналастыру.

1 топ. «Мақта қыз» ертегісінің кейіпкерлерін жасау.

2 топ. «Бауырсақ» ертегісінің кейіпкерлерін жасау.

Түрлі- түсті қағазбен жасау.

ҚБ: Екі жұлдыз,бір ұсыныс.

Кері байланыс.

1.   Спектакль қойған кезде нені ескеру керек?

2.   Қандай қиындықтар кездесті?

3.   Өздеріңнің және сыныптарыңның жұмыстарын бағалаңдар.

Не нәрсе ерекше ұнады?

VІІ. Сергіту сәті.  

Екі топқа пазл арқылы сурет құрастыру.

Ø  Кейіпкеріңмен кішігірім оқиға құрастыр.

Ø  Қимыл-қозғалыстың әсерін жаса.

ҚБ: Топтар бір-бірін ұпаймен бағалайды.

Шектік ұпай -3 ұпай.

VIII. Сабақты бекіту:

Мақтақыз бен мысық ертегілері бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді және кейіпкерлерді ретімен тақтаға орналастырады.

1. Мақта қыз -  Портрет дегеніміз не?

2. Мысық – Сызықты сурет дегеніміз не?

3. Сиыр – Сценарий дегеніміз не?

4.Тал – Қазақстанның атақты суретшілері кімдер?

5.Су – Анимация дегеніміз не?

6. Дүкенші – Автопортрет дегеніміз не?

7. Тауық – Графика дегеніміз не?

8.Тышқан –Тауматроп негеніміз не?

ҚБ: Смайлик арқылы бағалау.

 

 

 

 

Интерактифті тақта

 

 

 

Слайд, видеоролик.

 

Постер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі суретті пазлдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер

 

Сабақтың соңы

3 минут

 

XI.Үй тапсырмасы: Ермексаздан түрлі кейіпкерлер бейнесін жасау.

X. Бағалау:

 Рефлексия:

 

Бүгінгі сабақ ұнадыма?

Не үйрендіңіз?

Қандай ұсынысыңыз бар?

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1.      Сценарий құрастыру.

2.       Сұрақ-жауап.

3.      Постер.

4.      Сергіту сәті.

5.      Мақтақыз бен мысық ертегісін құрастыру.

1.      Екі жұлдыз,бір ұсыныс.

2.      Смайлик арқылы бағалау.

3.      Бас бармақ арқылы бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары   қолданылады.

 









 

 

 

 



28 Наурыз 2025
61
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі