Бөлімі:
|
Мәдени
мұра
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Шеберлер еліне
саяхат
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
4.2.1.2 Шығарманы іштей көз
жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті
ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан
бағалап оқу
4.3.3.1 Шығармашылық
жұмысын сызба, диафильм, таныстырылым түрінде
ұсыну
4.1.4.1Сөйлеу
барысындамақал-мәтелдерді,өлең жолдарын, нақыл сөздерді,шешендік
сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды
қолдану
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар: Оқушылар мәтінді оқиды,
түсінеді, бағалауға қатысады, шеберлер еліне саяхат
құрады.
Көптеген
оқушылар:
тақырыпты
болжайды, көне мұра тақырыбына сыйлық
жасайды. Берілген ойды жалғастырады.
Кейбір
оқушылар: анықтаманың бірнеше нұсқасын
табады;
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
Ұжымдық
жұмыс.
5
мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
2.Оқушыларды топтарға
біріктіруді ұйымдастыру:
Оқу құралдары арқылы (өшіргіш,
қалам, қарындаш т.б.) ортаға бала санына қарай оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I-«Анықтамалық»
тобы
II «Жинақ»
тобы
III– «Сөздік»
тобы
Саралау: Бұл жерде
қолданудың
«Жіктеу» тәсілі арқылы
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану
еркіндігі беріледі.
|
(Ұ) «Ғажайып жылулық
шынжыры» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал
қалыптастырады.
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде
белсенділік танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы!
Талпын!»
|
|
Миға шабуыл.
«Ширату»
әдісі.
Ұжымдық
жұмыс.
6
мин.
|
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген суреттерге мұғалімнің
көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Үйрете отырып
үйренемін» тәсілі қолданылады. Бірін-бірі
оқыту арқылы жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға
қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға
қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім
экраннан сабақтың тақырыбы мен
сабақтың мақсатын таныстырады.
|
Сұрақтар:
1
Шебер дегеніміз
кім?
2Шеберхана дегеніміз
не?
3.
Сен ол жерге не үшін
барасың?
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
|
Дескриптор:
-1 сұраққа жауап
береді;
-2 сұраққа жауап
береді;
-3 сұраққа жауап
береді;
Жалпы-2балл.
Сонымен қатар, өз ойын дұрыс
мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!»
«Керемет»
«Сенің қолыңнан
келеді» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
ДК
экраны
Сұрақтар
топтамасы.
Оқулық
4-сынып.
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
Топтық
жұмыс.
8
мин.
|
«Зертте»
әдісі.
Оқушыларға тақырыпқа
байланысты ыдыстағы су беріледі.
|
№ 1
-тапсырма: Кітап сөзіне талдау
жасау
Ойыңды
түсіндір.
|
Дескриптор:
-
Кітап сөзіне талдау жасай
біледі;
-
Мәттінің мазмұны не туралы
екенін біледі.
Жалпы-2балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы
|
«Түртіп алу»
әдісі.
Оқулықтағы «Тілдік бағдар»
айдарының тапсырмасы беріледі.
|
Керекті сөздермен танысып, өз
дәптерлеріне тапсырманы орындайды.
|
Мұғалім сабақ барысында
белсенділік танытқан оқушыларды
«От шашу»
әдісі арқылы
бағалайды:
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Топтық
жұмыс.
8мин.
|
№2-тапсырма:
Сызбаға сүйеніп кітап жайлы
әңгімелеп дәлелдеу.
Мақсаты: Кітапқа байланысты сөздерді
ажыратады.
Тиімділігі: Тыңдалым мен оқылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Қолдану» тәсілі көрініс
табады.
|
Берілген тапсырма бойынша өз
ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды.
Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені
толтырады.
|
Дескриптор:
- Шеберхана туралы
біледі;
- Шебершілерді
біледі;
Жалпы-1
балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
|
Жеке
жұмыс.
8
мин.
|
№4-тапсырма:
Суреттердің көмегімен
сұрақтарға жауап бер.
Мақсаты: Заттардың атқаратын қызметімен
таныстыру.
Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрініс
табады.
|
Берілген тапсырма бойынша
мәтінді оқиды. Өзіндік ойын тұжырымдайды. Оқып, танысқан кеңестерді
басшылыққа алып, сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор:
-Кеңестерді
оқиды.
-Сұрақтарға жауап
береді.
Жалпы –
1балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Жұптық
жұмыс.
5
мин.
Жазылым.
|
Жұмыс дәптердегі Кестені
толтыр.
Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын
қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын
ажыратады.
Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау
дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс
табады.
|
Төменде берілген сөздердің
атқаратын қызметін жазады.
1
Шеберхана
2.Термин
сөздер
3.Кәсіби
сөздер
|
Дескриптор:
-
Шеберхана жайлы мысал
жазады-1б.
-Термин сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
- Кәсіби сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Сабақтың
соңы.
Ой
толғаныс.
Рефлексия
Жеке
жұмыс:
5
мин.
|
«Төрт
сөйлем» әдісін пайдаланып сабақ
бойынша түсінгеніңді жаз.
Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз
пікіріңді бір сөйлеммен жаз.
Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен
дәлелде.
Мысал:Пікіріңді өмірмен
байланыстырып, бір мысал келтір.
Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды
жаз.
|
Оқушылар өздерінің тақырып
бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы
тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту,
қорытындылау.
Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап,
саралай білуге дағдыланады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс
табады.
|
Дескриптор:
«Төрт сөйлем» әдісі бойынша
берілген тапсырманы толық орындайды-1б.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа
қатысу белсенділігіне қарай «Білім гүлі»
әдісі арқылы
бағалайды.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
|
|
|
|
|