Сабақ жоспары№1 Бекітемін:_________________
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.1.31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу; 7.1.1.28шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу,шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)анықтамаларын білу;центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану |
Сәлемдеседі; сабаққа дайындыққа кіріседі Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; оқу құралдары; оқулы Интернет ресурстары |
|||
|
10мин |
Жаңа сабақты бекіту |
А О нүктесі – шеңбердіңцентрі, АО – радиусы. Белгіленуі: R немесе r. (O, R) – центріОнүктесі болатын,радиусы R-ге тең шеңбер. Шеңбердің екі нүктесін қосатынкесіндісін хорда деп аталады. Шеңбердің центрі арқылы өтетін хорданы диаметр деп атайды. Диаметр – ең үлкен хорда. Шеңбердің центрі диаметрдің ортасында жатады.CD, AB, EF – хордалар, AB – диаметр, AB=2R. Шеңбердің
бөлігі доға деп аталады. Доғаны
«
АОВ бұрышы – центрлікбұрыш. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Тақта; оқу құралдары; оқулы Интернет ресурстары |
||||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма: №1. Егер шеңбердің диаметрі 24 см-ге тең болса, онда радиус неше см болады? |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды |
Дескриптор: - -радиусты табады |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары |
|||
|
|
|
№2 Егер шеңбер диаметрінің ұзындығы 20 см болса, Оның радиусы неге тең болады? |
Шешуі: R=d/2 немесе, r=d:2 R=20cv/2=10(см) R=10cм |
Дескриптор: -Шеңбердің радиусын табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
|
|
№3
|
Оқушылар ұяшықтағы бос орындарды толтырады
|
Дескриптор: -радусты табу формуласын біледі;1б Диаметрді табу формуласын біледі;1б Кестені толық дұрыс оындайды1б |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
|
|
Оқулықпен жұмыс №18.6-18.8
есептер |
|
Дескриптор: -Керегенің диаметрлері бойынша радиусын анықтайды; -табанының радиусы арқылы диаметрін табады |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
5мин |
Жеке жұмыс |
Қорытынды Сөйлемді жалғастыр: Шеңбер –.... геометриялық фигура. Дөңгелек – ....жазықтықтың бөлігі. Радиус – бұл.... кесінді Хорда – бұл... кесінді. Диаметр – бұл.... кесінді. |
Тапсырманы орындайды
|
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -- нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу,шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)анықтамаларын білу;центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану; Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. №4.5. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш ҚМЖ
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш ҚМЖ
Сабақ жоспары№1 Бекітемін:_________________
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.1.31 нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу; 7.1.1.28шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу,шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)анықтамаларын білу;центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану |
Сәлемдеседі; сабаққа дайындыққа кіріседі Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; оқу құралдары; оқулы Интернет ресурстары |
|||
|
10мин |
Жаңа сабақты бекіту |
А О нүктесі – шеңбердіңцентрі, АО – радиусы. Белгіленуі: R немесе r. (O, R) – центріОнүктесі болатын,радиусы R-ге тең шеңбер. Шеңбердің екі нүктесін қосатынкесіндісін хорда деп аталады. Шеңбердің центрі арқылы өтетін хорданы диаметр деп атайды. Диаметр – ең үлкен хорда. Шеңбердің центрі диаметрдің ортасында жатады.CD, AB, EF – хордалар, AB – диаметр, AB=2R. Шеңбердің
бөлігі доға деп аталады. Доғаны
«
АОВ бұрышы – центрлікбұрыш. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Үшбұрыш теңсіздігін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Тақта; оқу құралдары; оқулы Интернет ресурстары |
||||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма: №1. Егер шеңбердің диаметрі 24 см-ге тең болса, онда радиус неше см болады? |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды |
Дескриптор: - -радиусты табады |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары |
|||
|
|
|
№2 Егер шеңбер диаметрінің ұзындығы 20 см болса, Оның радиусы неге тең болады? |
Шешуі: R=d/2 немесе, r=d:2 R=20cv/2=10(см) R=10cм |
Дескриптор: -Шеңбердің радиусын табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
|
|
№3
|
Оқушылар ұяшықтағы бос орындарды толтырады
|
Дескриптор: -радусты табу формуласын біледі;1б Диаметрді табу формуласын біледі;1б Кестені толық дұрыс оындайды1б |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
|
|
Оқулықпен жұмыс №18.6-18.8
есептер |
|
Дескриптор: -Керегенің диаметрлері бойынша радиусын анықтайды; -табанының радиусы арқылы диаметрін табады |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
5мин |
Жеке жұмыс |
Қорытынды Сөйлемді жалғастыр: Шеңбер –.... геометриялық фигура. Дөңгелек – ....жазықтықтың бөлігі. Радиус – бұл.... кесінді Хорда – бұл... кесінді. Диаметр – бұл.... кесінді. |
Тапсырманы орындайды
|
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -- нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу,шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)анықтамаларын білу;центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану; Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. №4.5. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|||
шағым қалдыра аласыз
нықтама.

















