Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш ҚМЖ ?2

Тақырып бойынша 28 материал табылды

Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш ҚМЖ ?2

Материал туралы қысқаша түсінік
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты:


Пән/Сынып:

7 сынып

Күні:


Тарау немесе бөлім атауы:

Шеңбер. Геометриялық салулар

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш

Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты:

7.1.1.29 центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

  • нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу,шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)анықтамаларын білу;центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;

Сабақтың барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу,шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)анықтамаларын білу;центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;

Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары.

Шеңбер деген не?

Дөңгелек деген не?

Шеңбердің элементтерін ата





Сәлемдеседі


Сұрақтарға жауап береді








Ауызша бағалау

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!










Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары.








10 мин

Жаңа сабақты бекіту

Екі радиустың арасындағы бұрыш центрлік бұрыш деп аталады.

Shape1

Шеңберді циркульдің көмегімен сызамыз.

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Ауызша бағалау

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!





Тақта; оқу құралдары; оқулы


Интернет ресурстары



15

минут




















Бекіту тапсырмасы

Тапсырма: №1. Центрі О нүктесінде және радиусы r=4см, болатын шеңбер сызыңдар. Түрлі түсті қарындашпен диаметрін жүргізіп белгілеңдер.





2. а)ɷ(O; r) суреттегі шеңберді сызыңдар. A, B, D, F, O нүктелерінің қайсысы шеңбердің ішінде, шеңберден тыс, шеңбердің бойында жатады? О нүктесі шеңбер бойында жатады деуге болады ма?

ә) Егер А нүктесі арқылы түзу жүргізсе, ол түзу шеңбермен қиылыса ма?
Егер қиылысса, неше қиылысу нүктесі болады?


Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды




Берілген тапсырмаларды орындайды.






Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.


Дескриптор:

- есептерді шығарып

-жауабын жазады

4-балл

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады



Дескриптор:

-Шеңбердің диаметрін табады.

«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.








Слайд




Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары

Слайд

.





тапсырма. Практикалық жұмыс

Циркуль және транспортирдің көмегімен салыңыз:

a) центрлік бұрышы 500 тең бұрышты;

b) доғасы 1200 тең центрлік бұрышты.

Берілген тапсырманы орындайды

Дескриптор

Білім алушы

- дөңгелекті сызады;

- центрлік бұрышты сызады.

Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет



Оқулықпен жұмыс. №18.14

Шеңбердің АВ хордасы оның ОА радиусына тең. АОВ бұрышы неге тең?

Дескриптор:

-центрлік бұрыштың қасиетін біледі;

-Бұрыштың шамасын табады

Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары

Слайд




тапсырма

1. Шеңберді нүктелердің геометриялық орны деп атауға бола ма? Неліктен?

2. Берілген нүктеден АВ қашықтықта орналасқан нүктелердің орны қандай фигура болады?

3. Берілген нүкте арқылы өтетін өзара тең шеңберлер центрлері қандай фигура құрайды?

Тапырманы орындайды

Дескриптор

Білім алушы

- шеңбердің анықтамасын тұжырымдайды;

- нүктелердің геометриялық орнын анықтайды.

Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары

Слайд




Дескриптор:

- радиусты табу формуласын біледі;

-радиусты табады

Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары

Слайд


10мин

Жеке жұмыс

АВ және CD кесінділері центрі О болатын шеңбердің диаметрлері. Егер СВ=28 см, АВ=15 см болса, Онда -ның периметрін табыңыз.

Берілгені:

AB=CD=2R; BC=28 см

Шешуі:

AB=CD=D; ОА=ОВ=ОС=ОD=R

R= Сондықтан, мен тең бүйірлі.

OA=OB=R; OC=OD=R; (вертикаль бұрыштар)

BOC= ;BC=AD=28 см.

;

;

.

.

Тапсырманы орындайды


Дескриптор:

Дескриптор:

- радиусты табу формуласын біледі;

-радиусты табады

Вертикаль бұрыштарды табады;

-үшбұрыштың периметрін табады

Тақта; оқу құралдары; оқулы


Интернет ресурстары



5минут








Бүгінгі сабақта:

-- нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу,шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда)анықтамаларын білу;центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;


Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет

Үйге тапсырма.







Тақырыпты меңгергенін анықтау






Кері байланыс




Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары



Презентация






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.04.2024
101
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі