Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Шеңбер және дөңгелек 5 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар 5.4.С бөлім: Диаграмма |
Мектеп: «О.Бөкей атындағы қазақ орта мектебі»КММ |
|||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Такырова Г.А |
|||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Шеңбер және дөңгелек. |
|||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме ) |
5.3.1.2 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгеру; 5.3.1.3 циркульдің көмегімен шеңберді салу; |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
Шеңбер және дөңгелек ұғымдарына түсінік беру, шеңбердің элементтерімен таныстыра отырып, шеңбер мен дөңгелектерді циркульдің көмегімен салуды үйрету. |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
-шеңбер, дөңгелек және олардың элементтерін түсіндіріп суреттейді; -берілген шарттар бойынша циркульдің көмегімен шеңберді салады; - дөңгелек сектор ұғымын меңгереді. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
-шеңбер, дөңгелек, радиус, диаметр, центр, секторлардың анықтамаларын айтып, жазықтықта сала білу. |
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: |
Еңбекке, шығармашылыққа ,өзара сыйластыққа баулу. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Геометрия, қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі |
|||||||||||||
Бастапқы білім: |
- көпбұрыштың анықтамасын, қасиеттерін біледі. |
|||||||||||||
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы: 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: (Амандасу, сыныпты түгендеу,/ шеңбер,дөңгелек, дөңгелек сектор/ қазақша ,орысша, ағылшынша топқа бөліну.Қар атысу әдісі.Топта топ басшысын сайлайды. Үй тапсырмасын тексеру:берілген жауаптарды пайдаланып, жұппен тексеріп, топ басшыға хабарлайды. Сабақтың тақырыбын, мақсатын оқушылар бірлесіп табады. Ауызша сұрақтар арқылы: «Ой қозғау» әдісі
|
Үш тілде жазылған сөздер , топқа бөлу қағаздары. Шеңбер-окружность-сircle, дөңгелек-круг-а circle, дөңгелек сектор- круглый сектор-dgulek sektor
бағаланады
машинаның, велосипед доңғалағы, киіз үйдің шаңырағы, столдың бетінің суреттері |
||||||||||||
Сабақтың ортасы:
5 минут
5 минут
7 минут
10 минут |
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Оқушыларға оқулықтың №238бетін ашып өздеріне оқу ұсынылады. Жекелей жұмыс мақсаты: бала тақырыпты өзі оқиды. Терминдерді дәптерге теріп жазып алады. Жұптық жұмыстың мақсаты: шеңбер мен дөңгелектің анықтамасын, элементтерін бір-бірлеріне айтып түсіндіреді. Топтық жұмыстың мақсаты: әр топ жекелей, жұппен талқылап ой елегінен өткізген соң ортаға салып постер жасап қорғайды.
Практикалық жұмысқа көшу: -слайдтта көрсетіліп тұрған бойынша шеңбер, дөңгелекті циркуль арқылы қалай салуды көре отырып, бірге орындайды. Дәптерге ұқыпты таза салуды ескереді. |
Оқулық 5 сынып
Бағалау кері байланыс арқылы «Бармақтар»
|
||||||||||||
8 минут |
«Лабиринт» (деңгейлік тапсырмалар) Есептер лабиринт түрінде жеңілден күрделіге қарай ауысып отырады, әр оқушы жеке-жеке орындайды. Мақсаты: Шеңбер, дөңгелек, дөңгелек секторлар қаншалықты түсінгенін тексеру, деңгейіне қарай күрделірек есептер шығару. |
Оқулық 5 сынып А деңгей №1255 В деңгей №1267 С деңгей №1273 Бағалау |
||||||||||||
Сергіту сәті: 2 минут |
«Ойнаймыз да ,ойлаймыз!» Шеңберге біз тұрамыз, Центрін оның табамыз. Центрмен бір нүкте қосып, Радиусын біз жазамыз. Диаметрмен бөлеміз, Дөңгелекке толамыз.
|
|
||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау, бекіту. Топтық жұмыс: (Таrsia құрастыру) Мақсаты: оқушылардың қызығушылығын арттыру. Оқушылар теория қаншалықты есте сақтағанын тексеру. Топтың жылдам, әрі дұрыс орындауы бағаланады. (Таrsia құрастыруда) сұрақтар мен жауаптары 1. Шеңбер – барлық нүктелері бір жазықтықта және центрден бірдей қашықтықта жататын фигура. 2. Шеңбердің центірін оның бойындағы кез келген нүктемен қосатын кесінді – радиус деп аталады. 3.Диаметр- шеңбердің центірі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді. 4.Жазықтықтың шеңбердің ішіндегі бөлігі, шеңбердің өзімен қоса- дөңгелек деп аталады. 5.Шеңбердің бойында жатқан екі нүкте арасындағы бөлігі – шеңбердің доғасы деп аталады. 6.Шеңбердің центірі – О нүктесі деп аталады. 7. Шеңбер неше аймаққа бөлінеді – сыртқы, ішкі. 8. Дөңгелектің екі радиусын жүргізіп дөңгелек секторын алуға болады ма? – болады. Сұрақтар:а) Бүгінгі сабақта не үйрендік? б) біз не біледі екенбіз?
Үйге тапсырма: №1256, №1264 |
|
||||||||||||
|