Сабақтың тақырыбы:
Соғыс жылдарындағы Қазақстан
Мұғалімнің аты-жөні: Уралбекова М.М.
Күні: 03.04.2021ж
СЫНЫП:
7 «Г»
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ
негізделген
оқу
мақсаттары
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог,
монолог, полилогтердегі (интервью, көркем әдеби шығармадан үзінді)
автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау.
Сабақ
нәтижесі:
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген
және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа
жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып
бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау
критерийі
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік
құзіреттілік
Ресурстар Оқулық, суреттер, қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері
байланыс, стикер.
Әдіс-
тәсілдер
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық
байланыс
тарих, қазақ әдебиеті.
Алдыңғы
оқу
Жеңіс күні
Жoспaр
Жoспaрлaн
ғaн
уaқыт
Жoспaрлaнғaн тапсырмалар
ресурстар
Сaбaқтың
бaсы
2 мин
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Амандасу
- Кезекші мәліметі
- «Тілек шарлары» тәсілі. Оқушыларға шар суреттері
таратылады. Күнге тілектерін жазады және олар тақтаға
шығып, аспанның суретіне шарларын жабыстырады.
Үй
тапсырмас
ын сұрау
8 мин
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі «Бинго» әдісі арқылы
өтеді. Жауап беретін оқушы реттік саны бойынша,
кездейсоқ тандалады.
Сабақтың
ортасы
22 мин
Тақырып бойынша сұрақтар
-Қазақстан соғыс кезінде қандай болды?
-Соғыста Қазақстан Ресейге қандай көмек берді?
-Қандай батырларды білесіңдер?
Қолдану
1-тапсырма
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
Жаттығуларды топтарға бөліп орындату
Соғыстың басталуына байланысты
ел экономикасын соғыс жағдайына бейімдеу
басталды. Қазақстан экономиканы соғысқа
бейімдеп қайта құру әскери бағытқа көшірілді.
Бейбіт мақсаттарға жұмсалатын қаржы
мейлінше қысқартылды. Көптеген кәсіпорындар қорғаныс
өнімдерін шығара бастады. Өскемен қорғасын — мырыш
комбинаты, Қарағанды көмір шахталары сияқты соғысқа қажетті
өнімдер шығаратын өнеркәсіп құрылыстарын салып аяқтады.
Соғыс жүріп жатқан жерлерден және майданға жақын аймақтардан
220 завод пен фабриканы, кәсіпорындары Қазақстанға көшіру
жүргізілді. Өнеркәсіптерді Қазақстанға көшіру екі рет жүргізілді:
1.1941 жылдың аяғы мен 1942 жылдың басы;
2.1942 жылдың күзінде өнеркәсіп орындары, кәсіпорындар,
негізінен, Мәскеу, Ленинград облыстарынан, Украина, Белорусь
жерлерінен әкелінді. Украинадан Қазақстанға көшіріліп әкелінген
кәсіпорындар: Харьков электротехника заводы, Подольск механика
заводы, Запорожье ферроқорытпа заводы, Днепропетровск вагон
жасау заводы т. б. Украинадан Қазақстанға 70 өнеркәсіп орны мен
жабдығы әкелінді.
2-тапсырма
Одағайларды тауып жазып, олардың одағайдың қай түріне
жататынын ажыратады. Құрамына қарай талдайды
5-тапсырма. Бос орындарға қажетті одағайларды қойып
жазады.
Қажетті одағайлар: жә, кәне, әй, сүйінші, пай-пай, ойбай.
6-тапсырма. Кесінді сыз ойыны.
Оқулық,
Сабақтың
соңы
6 мин
Үйге тапсырма: Газет-журналдар мен энциклопедияларды
пайдаланып, майдангер ақын-жазушылардың бірі туралы ойтолғау
жазу
Бағалау. Жұлдыздар арқылы бағалау
Рефлексия. «Сауалнама» әдісі арқылы сабақты қорытындылау