|
Пән: қазақ тілі |
Мерзімі: |
||||
|
Ортақ тақырып: Сөйлем |
Мектеп: №42 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері 46-53жаттығу |
Бастауыш сынып мұғалімі: |
||||
|
Сынып: |
|
|
|
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Сөйлемнің бірыңғай мүшесі туралы мағлұмат беру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар үшін:сөйлемнің бірыңғай мүшесін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар үшін: сөйлемнің дара және күрделі, бірыңғай мүшесін ажыратады |
|||||
|
Кейбір оқушылар үшін: сөйлемнің ішінен бірыңғай мүшелерді табады |
|||||
|
Бағалау кретерийі: |
|
||||
|
Тілдік мақсат: |
Сөйлем,бірыңғай мүше |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Құрмет, ашықтық, өмір бойы білім алу |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Көрнекіліктер арқылы оқушылардың ойлау, есте сақтау дағдыларын дамыту |
||||
|
Бастапқы білім: |
Сөйлем |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Үй тапсырмасын тексеру 45-жаттығу Ережелерді жаттау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
46-жаттығу *Өлеңді нақышына келтіріп оқы. *Бірыңғай мүшелерді тап. *Бірыңғай мүшелердің соңғы сөзіне назар аудар. Одан не байқадың? Жау, жау, жаңбыр, тағы да, Дала, тауға көрік бер. Менің еккен бағымда Өссін жүзім, өріктер. Қосымша бірыңғай мүшелердің әрқайсысына немесе соңғы сөзіне ғана жалғанады. Өзендер, көлдер-жердің берекесі. Өзен, көлдер-жердің берекесі. 47-жаттығу *Мәтіннен бірыңғай мүшелерді тауып, оларды тыныс белгілерімен толықтыр. *Бірыңғай мүшелердің астын сыз, олардың қай сөзбен байланысқанын айт. Қазақстанның таулары Қазақстанда Алтай, Тарбағатай, Сауыр, Жоңғар және Іле Алатауы бар. Тау биіктеген сайын ауа мөлдір, таза болады. Алтай өсімдіктері әртүрлі болады. Биік тауларда қар жатады. Таудан мөлдір бұлақтар ағады. Іле Алатауында жабайы алма, өрік ағаштары, қайың өседі. 48-жаттығу *Жұмбақты оқып, шешуін тап. Жатқа жаз. *Бірыңғай мүшені тап. Оның сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт. Гүл секілді Қызарады, көктейді. Күн секілді, Бірақ нұрын төкпейді. Күнбағыс 49-жаттығу *Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жаз. 50-жаттығу *Сөйлемдерді көшіірп жаз. Бірыңғай мүшелерді тауып, олардың бірыңғай мүше екекнін дәлелде. 1. Әркім күрек, сүймен, зембілдерін ала барды. 2. Бүгін Әсел, Айнұр, Сәулелерді кездестірдім. 3. Қаз, үйректің балапаны өте нәзік болады. 51-жаттығу *Сөйлемдерді көшіріп жаз. *Бірыңғай мүшелерді тап. Олардың арасына қандай жағдайда үтір қойылмағанын байқа. *Мен, бен, пен, және, де арқыыл байланысқан бірыңғай мүшелер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін тауып, қорытынды жаса. 1. Серік пен Сәкен театрға бірге келді. 2. Орманда аю, түлкі, қасқыр және сілеусіндер кездеседі. 3. Олардың бақтарынан алма, алмұрттың, шие мен шабдалының неше түрін кездестіресің. 4. Күндіз де, түнде де қар жауды. 53-жаттығу *Абай атамыздың «Ғылым таппай мақтанба?» өлеңінен бес жаман іс пен бес жақсы қасиет атауларын теріп жаз. Адам болу үшін бес асыл қасеттің рөлін, бес жаман істен аулақ болудың мәнін қалай түсінетініңді ортаға сал. Өз пікіріңді білдіруде тақырыпқа байланысты төмендегі мақал-мәтелдерді қолдануды ұмытпа. |
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен
түсінемін. |
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
45-жаттығу 55 бет Ереже жаттау 54бет |
|
|
||
|
Бағалау |
5 4 3 |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері 46-53жаттығу
|
Пән: қазақ тілі |
Мерзімі: |
||||
|
Ортақ тақырып: Сөйлем |
Мектеп: №42 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері 46-53жаттығу |
Бастауыш сынып мұғалімі: |
||||
|
Сынып: |
|
|
|
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Сөйлемнің бірыңғай мүшесі туралы мағлұмат беру |
||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар үшін:сөйлемнің бірыңғай мүшесін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар үшін: сөйлемнің дара және күрделі, бірыңғай мүшесін ажыратады |
|||||
|
Кейбір оқушылар үшін: сөйлемнің ішінен бірыңғай мүшелерді табады |
|||||
|
Бағалау кретерийі: |
|
||||
|
Тілдік мақсат: |
Сөйлем,бірыңғай мүше |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Құрмет, ашықтық, өмір бойы білім алу |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Әдебиеттік оқу |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Көрнекіліктер арқылы оқушылардың ойлау, есте сақтау дағдыларын дамыту |
||||
|
Бастапқы білім: |
Сөйлем |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Үй тапсырмасын тексеру 45-жаттығу Ережелерді жаттау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
46-жаттығу *Өлеңді нақышына келтіріп оқы. *Бірыңғай мүшелерді тап. *Бірыңғай мүшелердің соңғы сөзіне назар аудар. Одан не байқадың? Жау, жау, жаңбыр, тағы да, Дала, тауға көрік бер. Менің еккен бағымда Өссін жүзім, өріктер. Қосымша бірыңғай мүшелердің әрқайсысына немесе соңғы сөзіне ғана жалғанады. Өзендер, көлдер-жердің берекесі. Өзен, көлдер-жердің берекесі. 47-жаттығу *Мәтіннен бірыңғай мүшелерді тауып, оларды тыныс белгілерімен толықтыр. *Бірыңғай мүшелердің астын сыз, олардың қай сөзбен байланысқанын айт. Қазақстанның таулары Қазақстанда Алтай, Тарбағатай, Сауыр, Жоңғар және Іле Алатауы бар. Тау биіктеген сайын ауа мөлдір, таза болады. Алтай өсімдіктері әртүрлі болады. Биік тауларда қар жатады. Таудан мөлдір бұлақтар ағады. Іле Алатауында жабайы алма, өрік ағаштары, қайың өседі. 48-жаттығу *Жұмбақты оқып, шешуін тап. Жатқа жаз. *Бірыңғай мүшені тап. Оның сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт. Гүл секілді Қызарады, көктейді. Күн секілді, Бірақ нұрын төкпейді. Күнбағыс 49-жаттығу *Сызба бойынша бірыңғай мүшелері бар сөйлем құрап жаз. 50-жаттығу *Сөйлемдерді көшіірп жаз. Бірыңғай мүшелерді тауып, олардың бірыңғай мүше екекнін дәлелде. 1. Әркім күрек, сүймен, зембілдерін ала барды. 2. Бүгін Әсел, Айнұр, Сәулелерді кездестірдім. 3. Қаз, үйректің балапаны өте нәзік болады. 51-жаттығу *Сөйлемдерді көшіріп жаз. *Бірыңғай мүшелерді тап. Олардың арасына қандай жағдайда үтір қойылмағанын байқа. *Мен, бен, пен, және, де арқыыл байланысқан бірыңғай мүшелер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін тауып, қорытынды жаса. 1. Серік пен Сәкен театрға бірге келді. 2. Орманда аю, түлкі, қасқыр және сілеусіндер кездеседі. 3. Олардың бақтарынан алма, алмұрттың, шие мен шабдалының неше түрін кездестіресің. 4. Күндіз де, түнде де қар жауды. 53-жаттығу *Абай атамыздың «Ғылым таппай мақтанба?» өлеңінен бес жаман іс пен бес жақсы қасиет атауларын теріп жаз. Адам болу үшін бес асыл қасеттің рөлін, бес жаман істен аулақ болудың мәнін қалай түсінетініңді ортаға сал. Өз пікіріңді білдіруде тақырыпқа байланысты төмендегі мақал-мәтелдерді қолдануды ұмытпа. |
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен
түсінемін. |
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
45-жаттығу 55 бет Ереже жаттау 54бет |
|
|
||
|
Бағалау |
5 4 3 |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













