Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. 4-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. 4-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ .Сөйлемнің бірыңғай мүшелері .4 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлімі:

Мәдени мұра

Пәні

Қазақ тілі

Күні:

18.11.2025ж.

Педагогтің аты-жөні:

Рустемова Кимбат Мухтаровна

Сыныбы: 4 «Д»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

4.3.7.2 – сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою

4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

Сабақтың мақсаты:

Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды

Сөйлемдегі бірыңғай мүшелерді табады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал.


Қуанамыз, күлеміз,

Бар әлемді сүйеміз.

Біз мәдени мұраны

Есте сақтап жүреміз.


Топқа бөлу «Білім банк» әдісі

1-топ Отбасы банк

2-топ Халық банк

3-топ Каспий банк

15 қараша – Ұлттық валюта күні туралы ақпрат беру.


2.Үй тапсырмасын тексеріп шығу


  • Балалар, бұл жұмбақтың шешуі не?

  • Күнбағыс неге ұқсайды?

  • Күнбағыстан не алынады?

  • Бұл жерде бірыңғай мүше қайсы?

  • Ол қандай қызмет атқарып тұр?

Өлең шумақтарын айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру











Оқушылар тапсырманы орындау арқылы топқа бөлінеді




Оқушылар үй тапсырмасын ауызша сұрақ-жауап әдісі арқылы айтады



Оқушылар жұмбақты шешеді.

Жұмбақ ішіндегі біріңғай мүшелерді табады.

Оның қандай мүше қызметін атқарып тұрғанын айтады.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»



Теңге жинау, тапсырма орындау барысында.





«Мадақтау сөз» әдісі: «Тамаша! Керемет!





Дескриптор:

Дескриптор:

-Жұмбақ шешуін және бірыңғай мүшені табады– 1 балл

Өзін-өзі бағалау «Домбыра»

Рисунок 8

СлайдРисунок 7 Рисунок 8

















Суреттер

Сабақтың ортасы


7 минут































«Бәйтерек» әдісі бойынша өткен сабақты пысықтау

- Мәтін деген не?

- Мәтіңнің қандай түрлері бар?

- Жай сөйлем деген не?

- Жай сөйлемге мысал келтір.

- Құрмалас сөйлем деген не?

-Құрмалас сөйлемге келтір.

-Сөйлем деген не?

-Сөйлемнің қандай түрлері бар?

- Сөйлемнің дара мүшелері деген не?

Сөйлемнің күрделі мүшелері деген не?

Алып келдідара мүше ме, күрделі мүше ме?

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Үйрете отырып үйренемін» тәсілі қолданылады. Бірін-бірі оқыту арқылы жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады.

Ортақ тақырыпты нақтылап, оқушының бойына құндылықты дарыту мақсатында оқушыларға Абай Құнанбаев өмірі мен шығармалары туралы қысқаша сұрақтар қойылады. Және бүгінгі қайталайтын тақырыпты осылайша ашады.

  1. Абайдың шын аты кім?

  2. Абай Құнанаев кім?

  3. Ол қашан туылды?

  4. Қайда туылды?

  5. Қай жылы қайтыс болды?

  6. Абайдың әкесінің аты кім?

  7. Абайдың әжесінің аты кім?

  8. Абайдың анасының аты кім?

  9. Абай Құнанбаев қайда оқыды?

  10. Абай Құнанбаевтің қанша қара сөзі бар?

  11. Абайды өлең оқуға кім қызығушылығын арттырды?

  12. Өлең жолдары қай шығармадан алынған:

«Талап,еңбек, терең ой,

Қанағат рақым ойлап қой

  1. Абайдың табиғат туралы қандай өлеңдерін білесіңдер?


Оқушылар сатыдағы сұрақтарды кезекпен басып, жауап береді


















Мүғалімнің сұрақтарына жауап беріп, Абай туралы білетін мәліметтерін еске түсіреді.






Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.

Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.


Оқушылар мұғалімнің дайындаған лездеме сұрақтарына жауап беріп, жаңа тақырыпты ашады.

Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді

1 балл

Өзін-өзі бағалау «Домбыра»

Рисунок 8



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!»

«Керемет»

«Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.











Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!

Жақсы!

Бәрекелді!


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 4-сынып.








Слайд




















Абайдың портреті

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

15 минут




Оқулықпен жұмыс.































1 тапсырма Ұжымдық жұмыс

Түсініп оқы

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері


Ережені қайталап, мысалдар келтіру

ЖИ ереже



31 –жаттығу

Бейнежаза ұсыну «Абай мен Жанғұтты шешен»

1- тапсырма Мәтінді оқып,мазмұнын айт. Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықта.Жанғұтты шешен неліктен «арзан – өтірік, қымбат –шындық» деді? Өз ойыңды білдір.

Жанғұтты шешен неліктен «арзан – өтірік, қымбат –шындық» деп айтқан себебі, өтіріктің арты бір –ақ тұтам сол себепті арзан, ал шындық ащы болса да қымбат екендігін айтты.

ЖИ «Абай -дана, Абай- дара қазақта»

«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Құндылық:

Өтірік айтпау, адалдықты, шындықты ту етіп ұстауға үйрету



Жұптық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

32-жаттығу 2-тапсырма


Жеке жұмыс 33- жаттығу

Көп нүктенің орнына тиісті бірыңғай мүшелерді қойып, мәтінді көшіріп жаз.




ЕБҚ(Ерекше білім қабілеттілігі бар)-тапсырма.

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Абай атамыздың мезгілге байланысты неше өлеңі бар?Суреттен сөйлем құра.


ЕҚБ (Ерекше қабілеттілігі бар)-тапсырма

Абай атамыз туралы 3 сөйлем құрастыр.

Бірыңғай мүшелердің астынсыз


Ережені айтады

ысалдар келтіреді.


Аудиожазбадан Абай мен Жанғұтты шешен туралы тыңдайды. Оның мазмұнын әңгімелейді.





Мәтінді оқып,мазмұ нын айтады. Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды.























Оқушылар пішіндердегі әріпті орнына қоя отырып, нақыл сөзді табады.

Көшіріп жазады























Суреттерден сөйлемдер құрайды.



Сөйлем құрап, бірыңғай мүшелердің астын сызып келеді.















Дескриптор

- Дескриптор:

- Мәтіннің негізгі ойын анықтайды – 1 балл

- Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды - 1балл

Өзін-өзі бағалау «Домбыра»

Рисунок 8










 Дескриптор:

- Пішіндер арқылы нақыл сөзді табады- 1балл



Дескриптор:

- -бірінші сөйлемдегі көп нүктенің орнына бірыңғай мүшелерді қойып, жазады-1б

-екінші сөйлемдегі көп нүктенің орнына бірыңғай мүшелерді қойып, жазады-1б

- әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады-1б

«Домбыра» бағалау

Рисунок 8


Жарайсың!»

«Керемет»

«Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


4-сынып оқулығы


Слайд











Слайд




https://heyzine.com/flip-book/fc9707d538.html

















Жұптық жұмыс парақшалары4-сынып оқулығы.

Жұмыс

дәптерлері.

























Таратпа қағаздар


Сергіту сәті

Абайдың «Көзімнің қарасы» әнін орындату

Музыка сүйемелдеуімен ән айту

«От шашу» әдісіарқылы бағалайды:

https://youtu.be/P5ug_ZzLX2s?si=DwTZfhFMu22Dp8-X

слайд

Топтық жұмыс.

7 минут




1 топ.Сәйкестендір және дәлелде

2 топ Сөйлемді мағынасы сай келетін бірыңғай мүшелермен толықтыр.

3 топ Сөйлемнен бірыңғай мүшелерді тап

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады.



Топтық жұмысқа қатысады.

Талдайды, қорғайды.

Дескриптор:

- топтық жұмысқа қатысады – 1 балл



Өзін-өзі бағалау «Домбыра»

Рисунок 8



«Басбармақ» әдісі




Ламинатты А3 форматты плакаттар


Слайд

Сабақтың соңы.

9 минут



Ой толғаныс.

Рефлексия




«Торсық» әдісін қолдану.ЖИ

  • Жеке сөзден жасалған сөйлем мүшесі?

  • Екі не одан да көп сөзден жасалған сөйлем мүшесі?

  • Сөйлемде бір ғана сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада тұратын сөйлем мұшелері?

  • Біз Абайдың қарасөздерін, өлеңдерін оқимыз. Бірыңғай мүшелерді тап.

Рефлексия «Асықтар» Критериалды бағалау.ЖИ

Үй тапсырмасы

34-жаттығу


Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін жауабы арқылы тұжырымдайды.








Бүгінгі сабақ туралы, алған білімдері туралы кері байланыс беріп, тиісті асықты басадды.

Дескриптор:

«Торсық» әдісі бойынша берілген сұраққа жауап береді.

Оқушылар бір өздерініңсабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Домбыра» әдісі арқылы бағалайды.

Критериалды бағалау


Слайд











Слайд










Слайд


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?  Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз?

Бағалау.  Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Қабілетті оқушыларға:

Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға:

1. Мазмұн бойынша саралау

Оқушылардың дайындық деңгейіне қарай тапсырма мазмұнын жеңілдету немесе күрделендіру.

2. Процесс бойынша саралау

Оқушылардың оқу тәсілдері мен қарқынына қарай ұйымдастыру.

3. Нәтиже бойынша саралау

Барлық оқушы бір мақсатқа ұмтылады, бірақ нәтижені көрсету тәсілі әртүрлі болуы мүмкін.

4. Қолдау көрсету арқылы саралау

Қолдаудың деңгейін өзгерту арқылы оқушыларға жағдай жасау.

Әлсіз оқушыларға үлгі, кесте, тірек сөздер беру.

Қабілетті оқушыларға зерттеу, өздігінен қорытынды жасау тапсырмаларын ұсыну.

5. Оқушының қызығушылығы мен қабілеті бойынша саралау

Оқушылардың қызығушылығына сай тапсырма таңдау.

6. Қарқын бойынша саралау

Әр оқушының жұмыс істеу жылдамдығын ескеру


ЕБҚ(Ерекше білім қабілеттілігі бар)-тапсырма.

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Абай атамыздың мезгілге байланысты неше өлеңі бар?Суреттен сөйлем құра.


ЕҚБ (Ерекше қабілеттілігі бар)-тапсырма

Абай атамыз туралы 3 сөйлем құрастыр.

Бірыңғай мүшелердің астынсыз


1.Жетістікке жеткен оқушыларды қолдап қошеметтеу,мадақтау

2. «Асықтар» ЖИ кері байланыс

3. «Домбыра» әдісі

Балдық көрсетілім бойынша


Сабақ барысында партада дұрыс отыру ережесін сақтау;

Көзге шамадан тыс салмақ түсірмеу үшін арақашықтық сақтау (экраннан 50–60 см қашықтықта отыру);

Қалам мен дәптерді дұрыс ұстау, денені түзу ұстау;

Топтық және жұптық жұмыстар кезінде бір-біріне зиян келтірмеу, қауіпсіз қимыл жасау;

Қозғалыс ойындары немесе сергіту сәті кезінде кеңістік ережесін сақтау;

Электрондық құрылғылармен (интерактивті тақта, планшет) жұмыс кезінде қауіпсіздік нұсқаулығын сақтау;

Сабақ соңында жұмыс орнын таза және ретке келтіру.


Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті?

1.

2.

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:






















Мәдени мұра өзіміздің кім екенімізді сезінуімізді қорғауда маңызды рөл атқарады. Ол бізге өткенмен — белгілі бір әлеуметтік құндылықтармен, нанымдармен, әдет-ғұрыптармен және дәстүрлермен бұлтартпас байланыс береді, бұл бізге өзімізді басқалармен сәйкестендіруге және бірлік, бірлік пен ұлттық мақтаныш сезімімізді тереңдетуге мүмкіндік береді.




Мәдени мұраға сәулет өнері, мұражайлар, ескерткіштер, фольклор, қолөнер, аспаздық дәстүрлер және ұлттық мәдениеттің басқа да көріністері жатады. Қазіргі уақытта мәдени мұра туристер үшін барған сайын тартымды болып келеді және оны сақтау мен насихаттау туризм индустриясының дамуына ықпал етеді.






Құндылықтардың екі түрі бар: материалдық және рухани.

Рухани құндылықтарға не жатады

Рухани құндылықтарға адамгершілік, танымдық, эстетикалық, діни т.б. идеялар, түсініктер, білімдер жатады. Құндылықтар нақты тарихи сипатқа ие, олар қоғам дамуының белгілі бір кезеңіне сәйкес келеді немесе әртүрлі демографиялық топтардың (жастар, аға буын), сондай-ақ кәсіби, таптық, діни, саяси және басқа бірлестіктердің құндылықтарын білдіреді. .


Материалдық құндылықтар — адам үшін маңыздылығы өте үлкен заттар, ақша, мүліктің жиынтығы.

Осындай құндылықтардың мысалдары:

  • жылжымайтын мүлік,

  • автомобильдер,

  • алтын зергерлік бұйымдар,

  • мүк,

  • жиһаз,

  • тұрмыстық техника және жабдықтар.

















ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ






Т. Тәжібаев атындағы № 47 мектеп-гимназиясы












Сабақтың тақырыбы:

«Сөйлемнің бірыңғай мүшелері»
















Сыныбы: 4 «Д»

Пәні: Қазақ тілі

Сынып жетекшісі: Рустемова К.М.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.11.2025
110
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі