ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Тарау: 1 |
Мәдениет: тіл және қарым-қатынас |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сөйлеу мәдениеті. Амандасу, қоштасу |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллаева З.З. |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О 1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.ӘТН 1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: бейнебаяндағы тақырыптағы көтерілген мәселені түсінеді, өз ойын білдіреді, өзара диалогқа түсе алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:бірлескен әрекетте мәтінді түсініп оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: орфографиялық нормаға сай қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Бейнежазбаны және амандасу, қоштасуға байланысты мәтінді түсінеді, көтерілген мәселе мен қосымша ақпаратты анықтайды, диологтік қарым-қатынасқа түседі, өз ойын қысқаша жеткізеді. Орфоргафиялық нормаға сай қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады. |
|||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: егде кісі, бозбала, сұр шекпен, өңір, жалаңбас, әзірше, қауым,құлаққа жиі естілу,ресми жағдай, тұрмыста,талғап; ( егде кісі-жасамыс, кәрі, кексе, қарт, қартамыс, қартаң мосқал; бозбала — он үш жас пен кәмелет жасы аралығындағы жас жігіт; сұр шекпен –қара сұр шекпен; өңір –жаға, жиек; әзірше- қазірше; қауым-ел, ресми-арнайы белгіленген,тұрмыста-күнделікті өмірде , талғап-таңдап) |
||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Сәлемдесу, коштасу сыйластық, қонақжайлылық, отбасы құндылықтары, отбасындағы тәрбие, үлкенді сыйлау, қонақ күту, адамгершілік қасиет.
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: Талқылауға арналған сұрақтар: Өздерің үлкендермен қалай амандасасыңдар? 1Үлкен адамды, көршіңе барғанда, досыңды көргенде не істейсіз/? 2.Сәлемдесу деген не? 3.Кіммен қалай сәлемдесесіз? 4.Алдымен сәлемді кім береді? 5Амандасқанда не айтамыз? 6. Амандасу маңызды ма? |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тіл және мәдениет (ата-бабаларымыздың ұлы істері) |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, өзін-өзі тану |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындау. Айтылым. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. 1 тапсырма. Суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын түсінеді. Оқушылар қайда отыр? Олар не істеп отыр? Кітапханаға не үшін келді? Мектепте кітапхана бар ма? Сен соңғы рет қашан кітап алдың? Ол қандай кітап еді? Жаңа сабақ. Мәтіналды жұмыс. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақ басы |
||||||||||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Жұптық жұмыс: геометриялық пішіндерді ортасынан қиып, топқа таратып,жұбын табу тапсырылады. 2 топқа бөлу. Жұптық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Амандасу» ойсергегін ұйымдастыру. Оқушылар бір-бірімен туысқан, әке мен бала, танымайтын адам,сыныптас болып, әже мен немере амандасады. 2 топқа бөлу. (сынып жұптасып қарама -қарсы тұрады) |
«Ұнайды маған» Жұбының таамандасу/қоштасу үшін қандай сөздер қолданғанына назар аударады |
АКТ Қима қағаздар |
|||||||||||
|
3 мин |
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі бойынша Кез келген ортада қалай амандасып және қалай қоштасып жүргендерін сұрау. Басқа елдердің қалай амандасып, қоштасатынын білетіндерін көрсетуді сұрау. «Болжау әдісімен» сабақ тақырыбын, мақсатын айту. |
|
|
|||||||||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||||||||
|
11 мин |
Бағалау критерийі: бейнебаянды мұқият көріп онда сәлемдесудің неше түрі бар және қандай ұлттар аталады? бейнебаяндағы тақырыптағы көтерілген мәселені түсінеді, өз ойын білдіреді. 3-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Еркін талқылау» әдісі бойынша бейнебаян көрсетіп, бейнебаяндағы көтерілген мәселе бойынша талқылау Дескриптор: -бейнебаянды мұқият көреді; - не туралы екенін анықтайды. - талқылауда ойын тиянақты, сенімді жеткізеді. -сұрақтарға жауап береді: қазақтар қалай амандасады, қай халықтың сәлемдесуі ерекше екен Сәлемдесу ұлттық ерекшелікті көрсете ала ма? Неше ұлттың сәлемдесу ерекшелігі туралы айтылды? |
4-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Рақмет айту» әдісі бойынша бағалау. ( ең ұтымды ой білдірген адамға рахмет айту) |
https://www.youtube. com/watch?v-Fay J4іRUg8A |
|||||||||||
|
15 мин |
Бағалау критерийі: мәтінді түсініп оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, түсініксіз сөздерді белгілейді. 5-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, бөліс» әдісі бойынша оқулықтың 16-бетіндегі мәтінмен танысып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, түсініксіз сөздерді жазу тапсырылады, / жазған сөздеріне келесі топ мүшелері жауап береді Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; - қосымша ақпаратты анықтайды; - түсініксіз сөздерді табады; - кіммен қалай амандасқанына назар аударады Ақсақалмен қалай амандасты/көпшілікпен қалай амандасты. Амандасуға қатысты сөздердің астын сызады. Мәтіндегі негізгі ой мен қосымша ақпаратқа назар аудар. |
6-әрекет. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС : .Қалыптастырушы бағалау: 8.Жеке жұмыс: 1+1 «Таңдау» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын ұнады/ұнамады, себебі.... пікірін айта отырып бағалайды |
Оқулық А3 қағазы, маркерлер ТҮСІНДІРМЕ СӨЗДІК |
|||||||||||
|
Сабақ соңы |
||||||||||||||
|
9 мин |
Бағалау критерийі: орфографиялық нормаға сай қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады. 7-әрекет. Топтық жұмыс. Амандасу және қоштасуға қатысты сөздермен екі топқа бөлінеді. Қосымша мәтінмен танысу «Амандасу мен қоштасу мәдениеттіліктің белгісі» тақырыбына түсіндірме сөйлем жазу тапсырылады.( тірек сөздер беру Сәлемдесу, сыйластық, қонақжайлылық, отбасы, отбасындағы тәрбие, үлкенді сыйлау, туыстық қарымқатынас, қонақ күту, адамгершілік қасиет.6-7 СӨЙЛЕМ ) Дескриптор: - түсіндірме сөз жазудың ерекшелігін айқындайды; -жазбада қолданылатын тілдік құралдарды қолданады; -орфографиялық нормаға сай жазады; -жариялайды. |
«Дейін және кейін» әдісі. Өзара бағалау бір-бірінің жұмысын түзетуге ынталанады. |
Оқулық
|
|||||||||||
|
3 мин Саралауға тапсырмалар КЕЙБІР БАЛАЛАРҒА |
Амандасу, қоштасу сөздерінің қолданысына мән беріп, кімдер қолданатынын кестеге жазыңдар
|
Кері байланыс «Неге бұлай» әдісі. Бес пікір жазылған парақ беріледі. 1. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын, риза емеспін. 2. Мен сабақта: көп нәрсені үйрендім 3.Үйренгенім аз болды. 4. сабақта белсенді болдым 5.Сабақта белсенді бола алмадым
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөйлеу мәдениеті. Амандасу, қоштасу
Сөйлеу мәдениеті. Амандасу, қоштасу
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Тарау: 1 |
Мәдениет: тіл және қарым-қатынас |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сөйлеу мәдениеті. Амандасу, қоштасу |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллаева З.З. |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О 1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.ӘТН 1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: бейнебаяндағы тақырыптағы көтерілген мәселені түсінеді, өз ойын білдіреді, өзара диалогқа түсе алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:бірлескен әрекетте мәтінді түсініп оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: орфографиялық нормаға сай қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Бейнежазбаны және амандасу, қоштасуға байланысты мәтінді түсінеді, көтерілген мәселе мен қосымша ақпаратты анықтайды, диологтік қарым-қатынасқа түседі, өз ойын қысқаша жеткізеді. Орфоргафиялық нормаға сай қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады. |
|||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: егде кісі, бозбала, сұр шекпен, өңір, жалаңбас, әзірше, қауым,құлаққа жиі естілу,ресми жағдай, тұрмыста,талғап; ( егде кісі-жасамыс, кәрі, кексе, қарт, қартамыс, қартаң мосқал; бозбала — он үш жас пен кәмелет жасы аралығындағы жас жігіт; сұр шекпен –қара сұр шекпен; өңір –жаға, жиек; әзірше- қазірше; қауым-ел, ресми-арнайы белгіленген,тұрмыста-күнделікті өмірде , талғап-таңдап) |
||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Сәлемдесу, коштасу сыйластық, қонақжайлылық, отбасы құндылықтары, отбасындағы тәрбие, үлкенді сыйлау, қонақ күту, адамгершілік қасиет.
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: Талқылауға арналған сұрақтар: Өздерің үлкендермен қалай амандасасыңдар? 1Үлкен адамды, көршіңе барғанда, досыңды көргенде не істейсіз/? 2.Сәлемдесу деген не? 3.Кіммен қалай сәлемдесесіз? 4.Алдымен сәлемді кім береді? 5Амандасқанда не айтамыз? 6. Амандасу маңызды ма? |
||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тіл және мәдениет (ата-бабаларымыздың ұлы істері) |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, өзін-өзі тану |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындау. Айтылым. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. 1 тапсырма. Суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын түсінеді. Оқушылар қайда отыр? Олар не істеп отыр? Кітапханаға не үшін келді? Мектепте кітапхана бар ма? Сен соңғы рет қашан кітап алдың? Ол қандай кітап еді? Жаңа сабақ. Мәтіналды жұмыс. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақ басы |
||||||||||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Жұптық жұмыс: геометриялық пішіндерді ортасынан қиып, топқа таратып,жұбын табу тапсырылады. 2 топқа бөлу. Жұптық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Амандасу» ойсергегін ұйымдастыру. Оқушылар бір-бірімен туысқан, әке мен бала, танымайтын адам,сыныптас болып, әже мен немере амандасады. 2 топқа бөлу. (сынып жұптасып қарама -қарсы тұрады) |
«Ұнайды маған» Жұбының таамандасу/қоштасу үшін қандай сөздер қолданғанына назар аударады |
АКТ Қима қағаздар |
|||||||||||
|
3 мин |
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі бойынша Кез келген ортада қалай амандасып және қалай қоштасып жүргендерін сұрау. Басқа елдердің қалай амандасып, қоштасатынын білетіндерін көрсетуді сұрау. «Болжау әдісімен» сабақ тақырыбын, мақсатын айту. |
|
|
|||||||||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||||||||
|
11 мин |
Бағалау критерийі: бейнебаянды мұқият көріп онда сәлемдесудің неше түрі бар және қандай ұлттар аталады? бейнебаяндағы тақырыптағы көтерілген мәселені түсінеді, өз ойын білдіреді. 3-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Еркін талқылау» әдісі бойынша бейнебаян көрсетіп, бейнебаяндағы көтерілген мәселе бойынша талқылау Дескриптор: -бейнебаянды мұқият көреді; - не туралы екенін анықтайды. - талқылауда ойын тиянақты, сенімді жеткізеді. -сұрақтарға жауап береді: қазақтар қалай амандасады, қай халықтың сәлемдесуі ерекше екен Сәлемдесу ұлттық ерекшелікті көрсете ала ма? Неше ұлттың сәлемдесу ерекшелігі туралы айтылды? |
4-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Рақмет айту» әдісі бойынша бағалау. ( ең ұтымды ой білдірген адамға рахмет айту) |
https://www.youtube. com/watch?v-Fay J4іRUg8A |
|||||||||||
|
15 мин |
Бағалау критерийі: мәтінді түсініп оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, түсініксіз сөздерді белгілейді. 5-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, бөліс» әдісі бойынша оқулықтың 16-бетіндегі мәтінмен танысып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтап, түсініксіз сөздерді жазу тапсырылады, / жазған сөздеріне келесі топ мүшелері жауап береді Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; - қосымша ақпаратты анықтайды; - түсініксіз сөздерді табады; - кіммен қалай амандасқанына назар аударады Ақсақалмен қалай амандасты/көпшілікпен қалай амандасты. Амандасуға қатысты сөздердің астын сызады. Мәтіндегі негізгі ой мен қосымша ақпаратқа назар аудар. |
6-әрекет. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС : .Қалыптастырушы бағалау: 8.Жеке жұмыс: 1+1 «Таңдау» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын ұнады/ұнамады, себебі.... пікірін айта отырып бағалайды |
Оқулық А3 қағазы, маркерлер ТҮСІНДІРМЕ СӨЗДІК |
|||||||||||
|
Сабақ соңы |
||||||||||||||
|
9 мин |
Бағалау критерийі: орфографиялық нормаға сай қосымша ақпараттқа байланысты түсіндірме жазба жұмысын жазады. 7-әрекет. Топтық жұмыс. Амандасу және қоштасуға қатысты сөздермен екі топқа бөлінеді. Қосымша мәтінмен танысу «Амандасу мен қоштасу мәдениеттіліктің белгісі» тақырыбына түсіндірме сөйлем жазу тапсырылады.( тірек сөздер беру Сәлемдесу, сыйластық, қонақжайлылық, отбасы, отбасындағы тәрбие, үлкенді сыйлау, туыстық қарымқатынас, қонақ күту, адамгершілік қасиет.6-7 СӨЙЛЕМ ) Дескриптор: - түсіндірме сөз жазудың ерекшелігін айқындайды; -жазбада қолданылатын тілдік құралдарды қолданады; -орфографиялық нормаға сай жазады; -жариялайды. |
«Дейін және кейін» әдісі. Өзара бағалау бір-бірінің жұмысын түзетуге ынталанады. |
Оқулық
|
|||||||||||
|
3 мин Саралауға тапсырмалар КЕЙБІР БАЛАЛАРҒА |
Амандасу, қоштасу сөздерінің қолданысына мән беріп, кімдер қолданатынын кестеге жазыңдар
|
Кері байланыс «Неге бұлай» әдісі. Бес пікір жазылған парақ беріледі. 1. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын, риза емеспін. 2. Мен сабақта: көп нәрсені үйрендім 3.Үйренгенім аз болды. 4. сабақта белсенді болдым 5.Сабақта белсенді бола алмадым
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













