Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар. |
Бекітемін: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 6.12.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жанәділов А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: 16 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.6. тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600-қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін табуды қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін тұжырымдайды. Оқушылардың кейбіреуі:Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатынасын есеп шығару барысында меңгереді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін табады; 300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін есеп шығару барысында қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік және тілдік мақсат: Оқушылар тікбұрышты үшбұрыш, тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатынасы және сүйір бұрыштарының мәндері туралы талқылау. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Тікбұрышты үшбұрыш, синус, косинус, тангенс, котангенс, бұрыш, катет, гипотенуза, Пифагор теоремасы, сыбайлас жатқан қабырға. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Тікбұрышты үшбұрыштың іргелес жатқан катетінің қарсы жатқан катетіне қатынасы ... Тікбұрышты үшбұрыштың қарама-қарсы катеттерінің қатынасы ... Тікбұрышты үшбұрыштың қарсы жатқан катетінің гипотенузаға қатынасы... Тікбұрышты үшбұрыштың іргелес жатқан катетінің гипотенузаға қатынасы... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Құндылықтарға баулу топта, жұпта, жеке жұмыста бұрыштардың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін анықтауда, үшбұрыштың периметрлерін есептеуге арналған тапсырма арқылы іске асырылады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика (ақпарат алу, ақпаратты талдау, қабылданған ақпаратты есте сақтау, ақпаратты жеткізу). Алгебра (алгебралық есептеулерде, периметр табуда жүзеге асырылады). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тікбұрышты үшбұрыш, сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангесі, Пифагор теоремасы және кері теоремасы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
«Жүректен - жүрекке» әдісімен сынып оқушылары бір-біріне жылы лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл-күй өзгерісін, белсенді ахуалын қалыптастыру. (Ұ) Ширату жаттығуы: «Допты лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырыптағы білімдерін сұрақ қойып, еске түсіру арқылы ақпараттардың қажеттіліктерін анықтау. Мақсаты: Өткен сабақты қайталап, кері байланыс алу, қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін ортаға салу. 1. What is the sine of a rectangular triangle? (Не сұрағаныңды қазақша сұра) 2. What is the tangent of a rectangular triangle? 3. Can you say the Pythagoras theorem formulas 4. What triangle is a rectangular triangle? 5. Name the elements of a rectangular triangle.
1. Тікбұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 2. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 3. Пифагор теоремасының формуласы 4. Тікбұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты айтамыз? 5. Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін атаңыз. «Ширату» жаттығуы арқылы сабақтың оқу мақсатын ашу. The four trigonometric functions of a right triangle, with an acute angle α, are defined by ratios of two sides of the triangle.
T the side opposite the acute angle α, the side adjacent to the acute angle α, and the hypotenuse of the right triangle. The trigonometric functions are sine, cosine, tangent, cotangent.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында видеоролик көрсетіледі. (Ұ) «Түртіп алу» әдісін қолданып және бейнероликті көре отырып, ақпаратты меңгереді.
Кестені толтырады,мәндерін табады.
Мақсаты: Жаңа білімді саналы түсінуге, өз ойын басшылыққа алуға, ойын білдіруге үйрету. 1-тапсырма. (Т) «Сәйкестендіру» әдісі арқылы мәндерін анықтайды,сәйкестендіреді, нақты жауабын табады, өз идеяларымен бөліседі. Қалыптастырылатын дағдылар:
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
(Ж) 2-тапсырма: «Қазына іздеу жолында» әдісі бойынша тапсырманың белгісіз элементтерін табу. Қалыптастырылатын дағдылар: - ақпаратты cаралау; - бірлескен жұмыс; - ойлау, шешім қабылдау.
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әр жұп бір-біріне кері байланыс жасайды.(... жауабын қалай толықтыруға болады?, ...пікіріне қосыласыздар ма?) Тапсырманы орындау арқылы оқушылардың нәтижеге жетуін қолдау.
Берілген тапсырмалардың дұрыс нұсқасын таңдайды.
(Т) 3-тапсырма «Факт немесе пікір» әдісі. Берілген ғимараттардың ұзындығын табады.
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
|
http://you tube kk/content/structure/851-math#lesson=10092
«Сәйкестенді-ру» кестесі, үлес-тірме материалдар
http:// socahtoa_trigonometry. kk/content/structure/851-math#lesson=10092
http:// socahtoa_trigonometry/content/structure/851-math#lesson=10092 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды «Бір минут» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді.
|
БББ кестесі үлес-тірме |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма «Қарқын» тәсілі. Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейді.Ерте аяқтаған оқушылар қалғандарына көмектеседі. 2-тапсырма « Қолдау » тәсілі Бір тапсырма беріледі, оны орындауда оқушылар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. 3-тапсырма «Нәтиже » тәсілі Берілетін тапсырма біреу. Оқушылардан жеке нәтиже күтіледі. |
-«Түртіп алу» әдісі -«Қазына іздеу жолында» әдісі -«Факт немесе пікір» әдісі - БББ кестесін |
Қауіпсіздік техникасын ұстану, жарықтың дұрыс түсуі, баланың партада дұрыс отыруын қадағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушы аты-жөні:
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
Оқушы аты-жөні:
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Solution of right triangle (Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу)
Solution of right triangle (Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу)
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар. |
Бекітемін: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 6.12.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Жанәділов А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: 16 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.6. тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600-қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін табуды қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: 300, 450, 600 бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі мәндерін тұжырымдайды. Оқушылардың кейбіреуі:Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатынасын есеп шығару барысында меңгереді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін табады; 300, 450, 600 –тағы бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін есеп шығару барысында қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік және тілдік мақсат: Оқушылар тікбұрышты үшбұрыш, тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының қатынасы және сүйір бұрыштарының мәндері туралы талқылау. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Тікбұрышты үшбұрыш, синус, косинус, тангенс, котангенс, бұрыш, катет, гипотенуза, Пифагор теоремасы, сыбайлас жатқан қабырға. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Тікбұрышты үшбұрыштың іргелес жатқан катетінің қарсы жатқан катетіне қатынасы ... Тікбұрышты үшбұрыштың қарама-қарсы катеттерінің қатынасы ... Тікбұрышты үшбұрыштың қарсы жатқан катетінің гипотенузаға қатынасы... Тікбұрышты үшбұрыштың іргелес жатқан катетінің гипотенузаға қатынасы... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Құндылықтарға баулу топта, жұпта, жеке жұмыста бұрыштардың синусы, косинусы, тангенсі, котангенсы мәндерін анықтауда, үшбұрыштың периметрлерін есептеуге арналған тапсырма арқылы іске асырылады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика (ақпарат алу, ақпаратты талдау, қабылданған ақпаратты есте сақтау, ақпаратты жеткізу). Алгебра (алгебралық есептеулерде, периметр табуда жүзеге асырылады). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тікбұрышты үшбұрыш, сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі, котангесі, Пифагор теоремасы және кері теоремасы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
«Жүректен - жүрекке» әдісімен сынып оқушылары бір-біріне жылы лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл-күй өзгерісін, белсенді ахуалын қалыптастыру. (Ұ) Ширату жаттығуы: «Допты лақтыру» әдісі арқылы өткен тақырыптағы білімдерін сұрақ қойып, еске түсіру арқылы ақпараттардың қажеттіліктерін анықтау. Мақсаты: Өткен сабақты қайталап, кері байланыс алу, қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін ортаға салу. 1. What is the sine of a rectangular triangle? (Не сұрағаныңды қазақша сұра) 2. What is the tangent of a rectangular triangle? 3. Can you say the Pythagoras theorem formulas 4. What triangle is a rectangular triangle? 5. Name the elements of a rectangular triangle.
1. Тікбұрышты үшбұрыштың синусы дегеніміз не? 2. Тік бұрышты үшбұрыштың тангенсі дегеніміз не? 3. Пифагор теоремасының формуласы 4. Тікбұрышты үшбұрыш деп қандай үшбұрышты айтамыз? 5. Тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін атаңыз. «Ширату» жаттығуы арқылы сабақтың оқу мақсатын ашу. The four trigonometric functions of a right triangle, with an acute angle α, are defined by ratios of two sides of the triangle.
T the side opposite the acute angle α, the side adjacent to the acute angle α, and the hypotenuse of the right triangle. The trigonometric functions are sine, cosine, tangent, cotangent.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында видеоролик көрсетіледі. (Ұ) «Түртіп алу» әдісін қолданып және бейнероликті көре отырып, ақпаратты меңгереді.
Кестені толтырады,мәндерін табады.
Мақсаты: Жаңа білімді саналы түсінуге, өз ойын басшылыққа алуға, ойын білдіруге үйрету. 1-тапсырма. (Т) «Сәйкестендіру» әдісі арқылы мәндерін анықтайды,сәйкестендіреді, нақты жауабын табады, өз идеяларымен бөліседі. Қалыптастырылатын дағдылар:
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
(Ж) 2-тапсырма: «Қазына іздеу жолында» әдісі бойынша тапсырманың белгісіз элементтерін табу. Қалыптастырылатын дағдылар: - ақпаратты cаралау; - бірлескен жұмыс; - ойлау, шешім қабылдау.
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әр жұп бір-біріне кері байланыс жасайды.(... жауабын қалай толықтыруға болады?, ...пікіріне қосыласыздар ма?) Тапсырманы орындау арқылы оқушылардың нәтижеге жетуін қолдау.
Берілген тапсырмалардың дұрыс нұсқасын таңдайды.
(Т) 3-тапсырма «Факт немесе пікір» әдісі. Берілген ғимараттардың ұзындығын табады.
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
|
http://you tube kk/content/structure/851-math#lesson=10092
«Сәйкестенді-ру» кестесі, үлес-тірме материалдар
http:// socahtoa_trigonometry. kk/content/structure/851-math#lesson=10092
http:// socahtoa_trigonometry/content/structure/851-math#lesson=10092 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды «Бір минут» әдісі. Мақсаты: Оқушылардың сабақта оқылған материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылар бүгінгі өткен тақырыптар төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылайды. Рефлексия БББ кестесін қолдану. БББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауға, өзінің танымдық ойы туралы ойлауын дамытуға және шығармашылық қабілеттерін жетілдіруге мүмкіндік береді.
|
БББ кестесі үлес-тірме |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма «Қарқын» тәсілі. Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейді.Ерте аяқтаған оқушылар қалғандарына көмектеседі. 2-тапсырма « Қолдау » тәсілі Бір тапсырма беріледі, оны орындауда оқушылар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. 3-тапсырма «Нәтиже » тәсілі Берілетін тапсырма біреу. Оқушылардан жеке нәтиже күтіледі. |
-«Түртіп алу» әдісі -«Қазына іздеу жолында» әдісі -«Факт немесе пікір» әдісі - БББ кестесін |
Қауіпсіздік техникасын ұстану, жарықтың дұрыс түсуі, баланың партада дұрыс отыруын қадағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушы аты-жөні:
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
Оқушы аты-жөні:
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
he
sides of the right triangle are:




















