Материалдар / С.Оразбай "Өмірдің өзі- театр"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

С.Оразбай "Өмірдің өзі- театр"

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, Қазақ тілі мен әдебиеті, 11-сынып, Сәбит Оразбай "Өмірдің өзі - театр"
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қазан 2024
292
3 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

77 ЖББМ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


Бөлім

Ұлттық театр – өнер ордасы. Сәбит Оразбай «Өмірдің өзі – театр»

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Лекерова Данагүл Ержұмақызы, педагог-зерттеуші

Күні

22.12.2023 ж. (жұма)

Сынып: 11 «А»

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сәбит Оразбай «Өмірдің өзі – театр» (үзінді)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;

11.3.1 әдеби шығармада көрсетілген әлеуметтік қоғамдық мәселеге баға беру.

Сабақтың мақсаты

Сәбит Оразбайдың шығаршылығымен таныса отырып, интонацияның құрамды бөліктерін сөйлеу мәдениетіне сай қолдану;

Көркем шығармадан алынған үзіндіге әлеуметтік қоғамдық тұрғыдан қарап, мәселеге баға беру.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс- әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

1 минут








Топтастыру











Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару, керекті құрал-жабдықтарын әзірлеу, психологиялық жағымды ахуал орнату.

Сабақтың мақсатымен таныстыру;


Оқушыларды QR код арқылы топқа бөлу.

1-топ: «Театр»

2-топ: «Мәдениет»


Мұғаліммен амандасады;

Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады;

Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды;

QR кодпен топқа бөлінеді;


Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», «Сендердің қолдарыңнан келеді! т.б. сөздерімен ынталандыру

Слайд№1-5










QR код


Қызығушылықты ояту


Сабақтың басы


Өткен тақырыптарға шолу

3 минут















Мағынаны тану

Топтық жұмыс

10 минут























Шығармашылық жұмыс

15 минут











Жұптық жұмыс

6 минут












Жеке жұмыс

5 минут







Бағалау – оқушы жетістігінің нәтижесі.

Кері байланыс

4 минут











Үй

тапсырмасы

1 минут

















«Додокаэдр» әдісі

Өткен тақырып бойынша сұрақтар:

1.Қандай театрларды

білесіңдер?

2.Театрдың негізгі тірегі кім?

3.Қандай театр тарландарымен таныссыңдар?

4.Ең алғаш қазақ театр шымылдығы қай қалада ашылды?

5. Қандай қойылымдарды білесіңдер?

6. Драматургияның негізін кім қалады?

7.Өзіңе ұнайтын қойылым?

8. Театр ма, кинотеатр ма?

9. «Театр киімілгіштен басталады» дегенді қалай түсінесің?

10. Билет құны қанша тұрады?

11.Театрдың дамуына қалай қосар едің?

12. Қандай театрға бардың?


Жасанды интелект тәсілі арқылы бүгінгі сабақтың басты кейіпкер бейнесімен танысу.

«Өмірдің өзі – театр»  пікірталас (дискуссия)

Саралау тапсырмаларын ұсыну (синтаксистік тілдік бірліктер:)

  • Келісемін...

  • Себебі:

  • Қолдаймын

  • Келіспеймін...

Ескерер 7 жайт:

  1. Пікірталаста ой мен сөздің бірлігі – жеңіске жеткізетін құрал.

  2. 2. Пікірталасқа түскендердің бәріне бірдей қолданылған сөздер түсінікті болуы қажет.

  3. Пікірталаста барлық пікірге бірдей қарсы шыға беруге болмайды.

  4. Пікірталас мәдениетінде қарсыласыңды құрметтеу, пікірін сыйлау, оны сабырлықпен тыңдай білу керек.

  5. 5. Пікірталаста қызбалыққа салыну орынсыз.

  6. Көпшілік алдындағы сөз секілді, пікірталастағы сөздің күші – әсер ету мүмкіндігінде.

  7. Пікірталаста ойды анық жеткізудің басты тәсілі – сөздің грамматикалық құрылысын меңгеру.



«Театр өнері – бүгінгі сабақта» (қойылым)

Оқушылар ұсынылған қима қағаздағы мәтін үзіндісі бойынша сахналық қойылым дайындайды.

(Мәтіннің үзінді бөліктері қосымшада ұсынылған)






«Т» кестесін (сын тұрғысынан ойлау) толтырады

Өнер жолының қиындығы мен қызығын өзара жұптаса отырып, кестені толтырады.

Өнер жолының

Өнер жолының қиындығы...




Өнер жолының қызығы...


Жасанды интелект ChatGPT арқылы театр мәдениетіне қатысты жаңа сөздер мен сөз тіркестеріне глоссарий жасау





«Театр шыңы» әдісі арқылы оқушылар өздерінің сабақ топтық, жұптық, жекелей жұмыстардағы еңбектерін ескере отырып,бағалау критерийіндегі балл бойынша бағалау парақшалары арқылы бағалайды.








«РАФТ» әдісі бойынша шығармашылық жұмыс орындау

Рөл

аудитория

формат

тақырып

Мысалы:

Көрермен


автор

хат

«Өмірдің өзі-театр»

әртіс

қоғам

мақала

Театр - мәдениет

Тілші

Мен әртіс

қоғам

сұхбат

Әртіспен жүздесу


Өткен сабақтан алған білімдерін еске түсіре отырып, топ мүшелері келесі топқа сұрақ қояды,білім - білік дағдыларын зерделейді.

Оқушылардың ықтимал жауаптары:

М.Әуезов атындағы Қазақ Ұлттық Драма Театры, Ғ.Мүсірепов атындағы балалар және жасөспірімдер театры

Театр тарландары. Қ.Сұлтанбаев, Л.Каденова, А.Боранбаев,.

Қойылым атаулары. «Қарагөз», «Еңлік-Кебек», «Жан әке», «Қызыл орамалды шынарым», «Махаббат қызық мол жылдар», «Әпке».

М.Әуезов « Адам негізі – әйел»

Қазақ тұңғыш кәсіби театрының шымылдығы 1926 жылы 13 қаңтарда Қызылорда қаласында түсірілді.





Жасанды интелект тәсілі арқылы басты кейіпкермен, шығармашылығымен танысады;

Синтаксистік тілдік бірліктерді негізге ала отырып, өз пікірін білдіреді, ойларын тұжырымдайды;

пікірге қатысты ойын түсіндіріп, аргументтер арқылы дәлелдеп жазады.












Ұсынылған мәтін үзіндісін сөйлеу мәнеріне сай қолданады;

Рөлдерге бөлінеді;

Міндеттерді жүктейді;

Шығармашылық жұмыста белсенділік танытады;

Ынтымақтастықта жұмыс жасайды





Өнер жолының қызығы мен қиындығына қатысты көзқарастары мен пікірін білдіреді,

тұжырымдайды









Сайтты пайдаланады;

Цифрлық құзіреттілікті қолданады






Театр!

Жарыққа қара, жарыққа!

Халыққа қара, халыққа!

Көрсететін өнерді,

Үйрететін шеберді

Сен ғана емес жалғанда.

Табылады үйретуші саған да.

Монологтар, диалогтар

Жазылу керек жаңаша,

Айтылу керек жаңаша!

Сол жаңаны саған ғана

Сыр қып айтар оңаша

Достарыңа құлақ, ас! –

Шық кәніки, кеңесшілер ортаға,

Ойыңды сал талқыға!

Комедия геройы

Театр!



Өзінің жүрегіне жақын тақырып таңдайды;

Шығармашылық жұмыс жасайды;

Мақаланың тақырыптық, жанрлық ерекшеліктерін сақтайды;

сөз әдебін сақтайды;

«Керемет!», «Ұтымды жауап!», «Жарайсыңда!»т.б. сөздерімен қошемет сөздермен ынталандыру


















Бағалау критерийі:

-тақырыпқа қатысты өз пікірін білдіреді-1б;

-қоғамдық мәселеге баға береді-1б;

-өз пікірін сөйлеу мәдениетіне сай қолданады -1б;

















Бағалау критерийі:

-Ұсынылған мәтін үзіндісін сөйлеу мәнеріне сай қолданады-2 б;

-сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеуді сақтайды-2 б.

-актерлік шеберлікті көрсетеді-1 б.


Бағалау критерийі:

Тақырып бойынша әлеуметтік қоғамдық мәселеге баға береді-1б.






Бағалау критерийі:

жаңа сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын жаңа форматта

таниды – 1б.


Бағалау парақшалары




















Додокаэдр

әдісінің сұлбасы


























Видео


Слайд№6-7


























қима қағазы№1


Слайд№8












Слайд№9

161-бет,

7-тапсырма

«Т» кестесі жазылған А4 қағазы










ChatGPT

Слайд№10









А3

















Слайд№10








































Қосымша

Ел есiндегi Елағаң (Елубай Өмірзақов)

Вагонға бiр кiсi келдi де, шалқасынан құлады дейдi. Селкiлдеп, аяқ-қолы ербеңдеп жатыр дейдi. Қазақ кiсi екен. Қасындағы адам «Япырмай, япырмай, мынанiкi ұстап қалды-ау, қане тұрыңдар, дұрыстап жатқызайық» деп бәйек болады. Аузынан көбiгi ағып, тiлi салақтап, көзi алақтап жатқан адамды көргендердiң бәрi басқа орындарға қашып кетiптi... Сөйтсе, сол кiсi Елубай Өмiрзақов екен. Жасап келе жатқан қулығы көрiнедi. «Сол кiсiнiң арқасында вагонда адамдар азайып, айналамыз кеңiп, ұйықтап, демалып жақсы келдiк», – дейдi.

Бiзге «Оқып, дайындалып жүрген кiтаптарың бар ма?» – дейдi. «Бар», – дедiк. «Әкелiңдер», – дедi. Әкелiп бердiк. Менiң кiтабыма: «Айналайын қызым, Гүлсара! Бақытты бол! Қазақстанның халық әртiсi Елубай Өмiрзақов» деп жазып, қолын қойып бердi. «Мына менiң қолтаңбамды емтихан тапсырған кезде мұғалiмдерге көрсет. Оқуға түсесiң, түскесiн маған кел», – дедi.


СЕРАҒАҢНЫҢ БІР ӨЗІ БІР ТЕАТР ЕДІ (Серке Қожамқұлов)

Мәскеуге «Қобыланды» спектаклін апардық. Ол кезде біздің театрдың дүркіреп тұрған кезі . Бас режиссеріміз Әзірбайжан Мәмбетов . Серағаңның

( Серке Қожамқұлов ) өзі ешкімге ұқсамайтын . Мінезі де шатаң болатын . Бетін әрлеп жатқан. Бәріміз қатар отырғанбыз. Бір жастау режиссер Серағаңның қасына келіп: « Вот такой нос не годитСя » , – деді . Серағаң ала көзімен бір қарады да , бетін бояй берді. Әлгі жігіт: « Теледидарға көп бояудың қажеті жоқ» деді де, кетіп қалды. Серағаң ол кеткесін : « Жаңағы бала не деп кетті ? « Нос » деп кетті ғой » , – деді . « Ол бірдеңені түсінбеген ғой », дедім мен.

Бір кезде әлгі режиссер қайтып келді де , Серағаңның қасында тұрып алып: « Я же вам на русском языке говорил. Вот такой нос не годится . Половину надо убрать ?! » – деді . Серағаңның көздері шатынап кетті . Орнынан тұрды да: « Это мой собственный нос » , — деп , мұрнын қолымен періп жіберді . Мұрны дір - дір етіп барып тоқтағанда , әлгі режиссер жігіт шалқасынан құлады. « Ой извините » , деп қайта - қайта жалынып , бәйек болды . Бұл енді — кішкентай ғана деталь . 






Педагогикалық қоржын

Сабаққа қатысушының аты-жөні:_________________________________


Бүгінгі сабақтың сіз үшін жаңашылдығы, құнды тұсы

Бүгінгі сабаққа сіздің ұсыныс-пікіріңіз

Бүгінгі сабаққа сіздің тілегіңіз



















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!