|
Қазақ тілі Күні: 28.11.18 Сынып: 3 |
Мектеп: А.С.Макаренко Мұғалім: Б.Рахметбаева Қатысқан оқушылар саны: 18 Қатыспағандар:- |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түбір мен қосымшаның жазылуы |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. 3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мəтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрау/компьютерде теру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлейді; Көптеген оқушылар: түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазады. Кейбір оқушылар: мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мəтін құрайды |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Түрлі жағдаяттағы қоғамдық ортада өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей біледі; Түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жаза біледі. Мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мəтін құрай біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқулықтағы түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Сөздерінің мағынасына назар аудартылады. Талдау жасалады. Пәндік терминология мен тірек сөздер: Түбір сөз, туынды сөз, түбір, қосымша, жұрнақ, жалғау; Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Түбір сөз дегеніміз не? Туынды сөз дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не? Түбірлес сөздер деген не? |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сергіту жасағанда музыка пәнімен,шығармашылық жұмыстың тапсырмаларын орындағанда әдебиетпен,көркем еңбек пәнімен байланысады |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сергіту жасағанда, тапсырмаларды орындағанда |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Түбір сөз дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
І.Ұйымдастырукезеңі. Жаңа топ құру. Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер» Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Өткенді бекіту. 1-Тапсырма Оқушыларға сөздер тізбегі беріледі. Түбірлес сөздерді табады. Сөздер тізбегі: Ойын, ауыл, ойыншық, ауылдас, ойынпаз, ауылнай, ем, емхана, емделу .
Қол шапалақтау арқылы бір-бірін бағалау. 2-Тапсырма Үй тапсырмасы 38-жаттығу
Бөкеннің лағы, Көреген қырағы. Елеңдеп құлағы. Еліріп түрады.
Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Сергіту сәті
ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқып, бағалау критерийлерін бірге құрастырады. |
Шаттық шеңбері Слайд Парақтар Оқулық Оқулық Дәптермен жұмыс
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Негізгі бөлім(Ұ) 1-Тапсырма Тақтаға тақырыпқа қатысты сөздер қатарын жазу. Тақырыпқа қатысты сөздерді бір қатарға жазады. Оқушыларға жазылған сөздерден құраған пікірлерін жазу ұсынылады. Ассоциативті қатар: Мезгіл, бүгін,сағат, ертең, жыл, ай, күн т.с.с. Мысалы: Ертеңгі жасайтын ісіңді бүгін істе.
Басбармақ арқылы бағалау
2-Тапсырма Тыңдалым 40-жаттығу.Оқушылар «Аквариум» стратегиясы бойынша үш топқа бірігеді.
Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
3-Тапсырма Жазылым. Көркем жазу. 41-жаттығу. Есте сақтау диктанты. Ауыл-аулы, халық-халқы, көрік-көркі, дауыс-даусы т.с.с.
4-Тапсырма
Өзін өзі бағалау |
Слайд
Оқулық Дәптермен жұмыс
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Рефлексия.
-Бүгінгі сабақта сәтті орындаған нәрселерің? -Қандай нәрсені орындау қиын болды? Бағалаудың шартты белгілеріне сәйкес (+, -) өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дәлелдеу.
Үй тапсырмасы: 43-жаттығу.«Ретімен орналастыр» әдісі. |
Слайд Қосымша |
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||
|
1-деңгей 1) Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады 2) Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды 2-деңгей 1) түбір сөзге қосымшаны дұрыс жалғайды 2)Сызбада көрсетілген сөздердің қосымшаларын дұрыс орналастырады |
Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлары, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, отшашу арқылы бір-бірін бағалау, бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау негізінде жүзеге асырылады.Топтық жұмыс барысында берілген мәтіннің негізгі ойын анықтай алуын, диалогке белсенді қатысуын және түбір мен қосымшаны дұрыс жалғауын бағалау. |
Топтық жұмыстардабірін-бірі тыңдау. Сыныпта ішінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. Сергіту сәті Күндей жылы бол! Алмадай тәтті бол! Доптай көңілді бол! Айнадай жарық бол! |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылды. Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді . Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды . Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ |
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Жұптық ,топтық жұмыстар ұтымды болды. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, отшашу арқылы бір-бірін бағалау,бір-біріне сұрақ қою сәтті орындалды. Келесі сабағымда деңгейлік тапсырмаларды жиі қолданамын
|
||||||||||||||||||||||
1-Тапсырма
Оқушыларға сөздер тізбегі беріледі. Түбірлес сөздерді табады.
Сөздер тізбегі: Ойын, ауыл, ойыншық, ауылдас, ойынпаз, ауылнай, ем, емхана, емделу .
![]()
Ой
ау
ем
2-Тапсырма
Үй тапсырмасы
38-жаттығу

Бөкеннің лағы,
Көреген қырағы.
Елеңдеп құлағы.
Еліріп түрады.
3)

1). Бірінші топ Өлеңді түсініп тыңдайды. Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.
мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.
2).Екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді.
3).Үшінші топ Оқыған мәтіннің ішінен қарамен жазылған сөздердің түбірін тауып, жазылуындағы өзгерістерін түсіндіреді.
4)
Түбір сөздерді қатыстырып
сөйлем құрайды
Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрау
а)оқу ә) оқулық б) оқушы в) оқушылар
5)Түбір мен қосымшаның жазылуы.
Тапсырма. Сызбада көрсетілген сөздердің қосымшаларын дұрыс орналастыр.

Қосымшалар: -қын, -діз, -лар, -шіл, -ға, -де, -на, -гей, -ла, -дер.
1.Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрау
а)оқу ә) оқулық б) оқушы в) оқушылар
6)
|
Өзін өзі бағалау |
Қолым нан келеді |
Көмек қажет етемін |
|
Жаңа сөздердің мағынасын түсінемін, сөз таптарына ажырата аламын |
|
|
|
Каллиграфиялық нормаларды сақтап жаза аламын |
|
|
|
Пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырамын және өз ойымды білдеремін |
|
|
|
Түбір мен қосымшаның жазылуын білемін |
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөз және оның түрлері
Сөз және оның түрлері
|
Қазақ тілі Күні: 28.11.18 Сынып: 3 |
Мектеп: А.С.Макаренко Мұғалім: Б.Рахметбаева Қатысқан оқушылар саны: 18 Қатыспағандар:- |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түбір мен қосымшаның жазылуы |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. 3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мəтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құрау/компьютерде теру. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлейді; Көптеген оқушылар: түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазады. Кейбір оқушылар: мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мəтін құрайды |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Түрлі жағдаяттағы қоғамдық ортада өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей біледі; Түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жаза біледі. Мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мəтін құрай біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқулықтағы түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Сөздерінің мағынасына назар аудартылады. Талдау жасалады. Пәндік терминология мен тірек сөздер: Түбір сөз, туынды сөз, түбір, қосымша, жұрнақ, жалғау; Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Түбір сөз дегеніміз не? Туынды сөз дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не? Түбірлес сөздер деген не? |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сергіту жасағанда музыка пәнімен,шығармашылық жұмыстың тапсырмаларын орындағанда әдебиетпен,көркем еңбек пәнімен байланысады |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сергіту жасағанда, тапсырмаларды орындағанда |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Түбір сөз дегеніміз не? Қосымша дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
І.Ұйымдастырукезеңі. Жаңа топ құру. Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер» Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Өткенді бекіту. 1-Тапсырма Оқушыларға сөздер тізбегі беріледі. Түбірлес сөздерді табады. Сөздер тізбегі: Ойын, ауыл, ойыншық, ауылдас, ойынпаз, ауылнай, ем, емхана, емделу .
Қол шапалақтау арқылы бір-бірін бағалау. 2-Тапсырма Үй тапсырмасы 38-жаттығу
Бөкеннің лағы, Көреген қырағы. Елеңдеп құлағы. Еліріп түрады.
Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
Сергіту сәті
ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқып, бағалау критерийлерін бірге құрастырады. |
Шаттық шеңбері Слайд Парақтар Оқулық Оқулық Дәптермен жұмыс
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы
|
Негізгі бөлім(Ұ) 1-Тапсырма Тақтаға тақырыпқа қатысты сөздер қатарын жазу. Тақырыпқа қатысты сөздерді бір қатарға жазады. Оқушыларға жазылған сөздерден құраған пікірлерін жазу ұсынылады. Ассоциативті қатар: Мезгіл, бүгін,сағат, ертең, жыл, ай, күн т.с.с. Мысалы: Ертеңгі жасайтын ісіңді бүгін істе.
Басбармақ арқылы бағалау
2-Тапсырма Тыңдалым 40-жаттығу.Оқушылар «Аквариум» стратегиясы бойынша үш топқа бірігеді.
Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
3-Тапсырма Жазылым. Көркем жазу. 41-жаттығу. Есте сақтау диктанты. Ауыл-аулы, халық-халқы, көрік-көркі, дауыс-даусы т.с.с.
4-Тапсырма
Өзін өзі бағалау |
Слайд
Оқулық Дәптермен жұмыс
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Рефлексия.
-Бүгінгі сабақта сәтті орындаған нәрселерің? -Қандай нәрсені орындау қиын болды? Бағалаудың шартты белгілеріне сәйкес (+, -) өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дәлелдеу.
Үй тапсырмасы: 43-жаттығу.«Ретімен орналастыр» әдісі. |
Слайд Қосымша |
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||
|
1-деңгей 1) Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады 2) Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды 2-деңгей 1) түбір сөзге қосымшаны дұрыс жалғайды 2)Сызбада көрсетілген сөздердің қосымшаларын дұрыс орналастырады |
Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлары, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, отшашу арқылы бір-бірін бағалау, бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау негізінде жүзеге асырылады.Топтық жұмыс барысында берілген мәтіннің негізгі ойын анықтай алуын, диалогке белсенді қатысуын және түбір мен қосымшаны дұрыс жалғауын бағалау. |
Топтық жұмыстардабірін-бірі тыңдау. Сыныпта ішінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. Сергіту сәті Күндей жылы бол! Алмадай тәтті бол! Доптай көңілді бол! Айнадай жарық бол! |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылды. Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді . Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды . Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ |
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Жұптық ,топтық жұмыстар ұтымды болды. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, отшашу арқылы бір-бірін бағалау,бір-біріне сұрақ қою сәтті орындалды. Келесі сабағымда деңгейлік тапсырмаларды жиі қолданамын
|
||||||||||||||||||||||
1-Тапсырма
Оқушыларға сөздер тізбегі беріледі. Түбірлес сөздерді табады.
Сөздер тізбегі: Ойын, ауыл, ойыншық, ауылдас, ойынпаз, ауылнай, ем, емхана, емделу .
![]()
Ой
ау
ем
2-Тапсырма
Үй тапсырмасы
38-жаттығу

Бөкеннің лағы,
Көреген қырағы.
Елеңдеп құлағы.
Еліріп түрады.
3)

1). Бірінші топ Өлеңді түсініп тыңдайды. Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.
мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.
2).Екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді.
3).Үшінші топ Оқыған мәтіннің ішінен қарамен жазылған сөздердің түбірін тауып, жазылуындағы өзгерістерін түсіндіреді.
4)
Түбір сөздерді қатыстырып
сөйлем құрайды
Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрау
а)оқу ә) оқулық б) оқушы в) оқушылар
5)Түбір мен қосымшаның жазылуы.
Тапсырма. Сызбада көрсетілген сөздердің қосымшаларын дұрыс орналастыр.

Қосымшалар: -қын, -діз, -лар, -шіл, -ға, -де, -на, -гей, -ла, -дер.
1.Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрау
а)оқу ә) оқулық б) оқушы в) оқушылар
6)
|
Өзін өзі бағалау |
Қолым нан келеді |
Көмек қажет етемін |
|
Жаңа сөздердің мағынасын түсінемін, сөз таптарына ажырата аламын |
|
|
|
Каллиграфиялық нормаларды сақтап жаза аламын |
|
|
|
Пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырамын және өз ойымды білдеремін |
|
|
|
Түбір мен қосымшаның жазылуын білемін |
|
|

шағым қалдыра аласыз













