Сабақтың тақырыбы: Спорт түрлері
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды спорт түрлерлерімен таныстыру, спорт туралы сөздерді сөздік қорына енгізу, спорт туралы сөз тіркестерін, сөйлемдерді дұрыс құрастыра білуге үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1. Сөз тіркестерін дұрыс айту, қолдана білу деңгейіне жеткізу;
2. Баяндау арқылы өз ойын жеткізе білуге үйрету;
3.Жаңа сөздерді дұрыс айтуға,сауатты жазуға үйрету;
Оқыту нәтиже:
- Топтасып жұмыс жасауға үйренеді;
- Өз-өзіне сенімділік көзқарасы қалыптасады;
- Зерттеуге, зерделеуге үйренеді;
Күтілетін нәтиже:
- Тақырыпқа қатысты сөздердің мағынасын біледі.
- Жаңа сөздерді, мәтіннің мазмұнын түсінеді.
- Өз ойын еркін айтуға дағдыланады.
- Жаңа сабақ бойынша түсініктерін жинақтау үшін жағдаяттық тапсырмаларды орындай алады.
- Жаңа сабақта алған білімдерін тиянақтайды, әр топтың топ басшылары өздерінің бағалау парағындағындағы әр оқушының ұпайларын жинайды.
Критериялары: Сөз тіркестерін дұрыс қолдана білу;
Сөйлемдерді дұрыс қолдана алу;
Өз ойын қағаз бетіне түсіріп,
дәлелдей алу;
7 модульдің
қолданылуы: АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,
“Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету”, Диалогтік оқыту, АКТ пайдалану, Оқытуды басқару және
көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, ОЖЕС
оқыту.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: «Ой қозғау»,
«
топтастыру» түсіндіру, сұрақ-жауап,
шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс, жұппен жұмыс
т.б.
Қолданылатын
ресурстар: слайд, флипчарт, маркерлер, интербелсенді
тақта, стикерлер.
Сабақтың
түрі: Жаңа сабақты
меңгерту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқушылармен амандасу;
- Оқушыларды түгендеу;
- Сынып тазалығына зер салу;
(1 мин)
Психологиялық ахуал туғызу: (2 минут)
Мақсаты: Сынып оқушыларының көңіл – күйлерін көтеру.
Мейірімді жүрекпен,
Ақ ниетті тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық!
Сыныпты «Қайрат» «Жігер» тобы деп екі топқа бөліу.
І топ «Жігер» тобы
ІІ топ «Қайрат»тобы
Топтың ережесін еске түсіру.
1.Бір-бірін тыңдау.
2.Көршіңе көмектесу.
3.Уақытты үнемдеу.
4.Шуламау керек.
Үй тапсырмасын тексеру: Сөздік диктант (5 минут)
Фонтастический -
Честность -
Сказка -
О животных -
Находчивость -
Интересный -
Научились -
Бағалау кретийлері:
5 – 6-7 ұпай
4 - 5 ұпай
3 - 4 ұпай
2 - 3 ұпай
Білу:
Миға шабуыл. 3 минут
-Балалар сыныпта кім спорт үйірмесіне барады?
-Сіздер спорттың қай түрімен шұғылданасыздар?
-Сіздер спорттың басқа қандай түрлерін білесіздер?
- Қандай жазғы спорт түрлерін білесіңдер?
- Қандай қысқы спорт түрлерін білесіңдер?
-Спортпен шұғылдану қажет пе? Неліктен?
Оқушыларға әр түрлі сұрақтарды қою арқылы сабақтың тақырыбын анықтау;
Оқушылармен бірігіп, сабақтың мақсатын анықтау;
Бағалау:
Бағдаршам арқылы бағалау
Түсіну:
Сөздікпен жұмыс: 5 минут
а) берілген сөздердің оқылуымен, аудармасымен, қолданылу аясымен таныстыру;
ә) сөздерді хормен оқыту;
б) «Қарлы кесек» әдісін жүргізу;
в) сол сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату;
Салауатты өмір салты– здоровый образ жизни
Жетістіктерге жетеді – добиваться успехов
Даму -развиваться
Пайдалы- полезный
ауыр – тяжело (-ый; -ая; ое)
жеңіл – легко (-ая; -ое; -ий)
жүзу – плавание
мәнерлеп сырғанау – фигурное катание
Бағалау:
Бағалау:
Бағдаршам арқылы бағалау
Талдау:
Мәтінмен жұмыс 15 минут
Спорт бұл денсаулық, қимыл, шыдамдылық, жарыс, күш, ерлік.
Қазақстанда спорт жақсы дамыған. Спорт — денсаулықты жақсартады, денені шынықтырады. Спорттың барлық түрі адам денсаулығына пайдалы.
Спорттың түрлері өте көп. Олар: коньки тебу, шаңғы тебу, күрес, футбол, волейбол, баскетбол, бокс, жеңіл атлетика, ауыр атлетика, мәнерлеп сырғанау, велоспорт, жүзу.
Салауатты өмір салтын сақтасаң мықты, күшті боласың. Мықты спортшылар жетістіктерге жетеді.
Мәтінмен жұмыс:
-берілген мәтіннің оқылуын үнтаспадан тыңдату;
- асты сызылған жаңа сөздерді қолданысқа енгізу;
- топтағы оқушылар алдымен өздері оқып шығады, жұппен талдайды, топта талқылайды, постер жасайды;
- жаңа сөздерді пайдаланып мазмұнын өз сөзімен білдіру;
- мәтінмен жұмыс істеп, топта ортақ шешім шығару;
- постерді топпен қорғау;
І –топ: «Намыс» тобы
Спорттың Спорттың
түрлері
пайдасы
Нәтижесі

Спорт

І
І –топ: «Жігер»
тобы

![]()

![]()
Бағалау:
|
Оқушылардың аты- жөні |
Тақырыптың мазмұны (содержание) «5» -5 ұпай «4» - 4 ұпай «3» - 3 ұпай |
Тақырыптың ашылуы (раскрытие темы) 5» -5 ұпай «4» - 4 ұпай «3» - 3 ұпай |
Тақырыптың безендірілуі (оформление) 5» -5 ұпай «4» - 4 ұпай «3» - 3 ұпай |
Ұпай саны (баллы) |
|
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
Сергіту
сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Басты оңға
бұрайық,
Басты солға
бұрайық,
Бір отырып, бір
тұрып,
Бір отырып, бір
тұрып,
Қолдану: 5 минут
Берілген сөздерден дұрыс сөйлем құра.
1. Мектепте, спорттық, біздің, жарыс, өтті.
2. Барлық, қатысты, оған, оқушылар.
3. Футболдан , жеңді, команданы, барлық, сыныптастарымыз, біздің
4. Қыздарымыз, жеңіп, баскетболдан, алды, орын, бірінші.
«Топтастыру» әдісі:
Берілген сөйлемдерге қажетті сөздерді тауып, жаз.
1) Негізгі құралы доп болып саналатын спорт түрі-
2) Мұз бетінде арнайы дайындалған құралмен сырғанау түрі-
3) Қысқы спорт түрі-
4) Екі адамның жекпе-жегі түріндегі спорт түрі-
5) Штанганы жоғары көтеру бойынша жаттығулардың орындалуы-
Қажетті сөздер: Ауыр атлетика,коньки тебу, күрес, шаңғы тебу, футбол.
Бағалау: Смайликтер арқылы бағалау;
І-топ:
Жағдаяттық тапсырма:
Сен ерлер мерекесіне байланысты әкеңі футбол көруге арнап билет сатып алуы керексің. Кассада билет көп, өкінішке орай, оған кезекте тұрған адамдар да көп. Ал сен сабаққа асығып тұрсың. Оған сол кезекте тұрған адамдармен сөйлесіп, аз уақыт ішінде футболға билет сатып алу қажетсің. Ол үшін әрқайсысынан кешірім сұрау, себебін түсіндіру, т.б. әрекеттер жасауы тиіс. Ойынның шарты: сатып алушы басқалармен тек сыпайы, әдепті сөйлесуі керек.
Мақсаты: тыңдаушылардың күнделікті өмірде тек қазақ тілінде таза сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Осындай ойын түрлері ауызекі сөйлеу тілін жетілдіруге, қазақтың әдептілігін сақтауға негізделген.
ІІ – топ: «Кубизм» әдісі 2 минут
Әр оқушы «Егер мен спортшы болсам..» деген ұғымды 1 сөйлемнен жалғастырып айтады.
Бағалау: Бағдаршам арқылы бағалау;
Жинақтау:
Х. Қорытынды. « Біз не үшін спортпен шұғылданамыз?» оқушылар өз ойларын айтып, дәлелдейді.
Тұжырым : Не түсіндіңдер? Өз ойың. 5 минут
1.Менің ойымша,спорт адам денсаулығына пайдасы өте зор.
2. Салауатты өмір салтын сақтаған адам төзімді болады.
3.Менің ойымша, спорт денсаулықты жақсартады, денені шынықтырады.
4.Менің ойымша, спортпен айналысқан адам жақсы қасиеттерді бойына жинады.
Бағалау: Смайликтер арқылы бағалау;
Рефлексия: 3 минут
|
Не үйрендің? |
Не ұнады? |
Не оңай болды? |
Не қиын болды? |
|
|
|
|
|
Бағалау: Топ басшылары мен мұғалім қорытынды бағаларын шығарады.
Үй тапсырмысы: Сөздікті жаттау. «Менің сүйікті спортым» эссе жазу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Спорт түрлері
Спорт түрлері
Сабақтың тақырыбы: Спорт түрлері
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды спорт түрлерлерімен таныстыру, спорт туралы сөздерді сөздік қорына енгізу, спорт туралы сөз тіркестерін, сөйлемдерді дұрыс құрастыра білуге үйрету.
Сабақтың міндеттері:
1. Сөз тіркестерін дұрыс айту, қолдана білу деңгейіне жеткізу;
2. Баяндау арқылы өз ойын жеткізе білуге үйрету;
3.Жаңа сөздерді дұрыс айтуға,сауатты жазуға үйрету;
Оқыту нәтиже:
- Топтасып жұмыс жасауға үйренеді;
- Өз-өзіне сенімділік көзқарасы қалыптасады;
- Зерттеуге, зерделеуге үйренеді;
Күтілетін нәтиже:
- Тақырыпқа қатысты сөздердің мағынасын біледі.
- Жаңа сөздерді, мәтіннің мазмұнын түсінеді.
- Өз ойын еркін айтуға дағдыланады.
- Жаңа сабақ бойынша түсініктерін жинақтау үшін жағдаяттық тапсырмаларды орындай алады.
- Жаңа сабақта алған білімдерін тиянақтайды, әр топтың топ басшылары өздерінің бағалау парағындағындағы әр оқушының ұпайларын жинайды.
Критериялары: Сөз тіркестерін дұрыс қолдана білу;
Сөйлемдерді дұрыс қолдана алу;
Өз ойын қағаз бетіне түсіріп,
дәлелдей алу;
7 модульдің
қолданылуы: АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,
“Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету”, Диалогтік оқыту, АКТ пайдалану, Оқытуды басқару және
көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, ОЖЕС
оқыту.
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: «Ой қозғау»,
«
топтастыру» түсіндіру, сұрақ-жауап,
шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс, жұппен жұмыс
т.б.
Қолданылатын
ресурстар: слайд, флипчарт, маркерлер, интербелсенді
тақта, стикерлер.
Сабақтың
түрі: Жаңа сабақты
меңгерту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқушылармен амандасу;
- Оқушыларды түгендеу;
- Сынып тазалығына зер салу;
(1 мин)
Психологиялық ахуал туғызу: (2 минут)
Мақсаты: Сынып оқушыларының көңіл – күйлерін көтеру.
Мейірімді жүрекпен,
Ақ ниетті тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық!
Сыныпты «Қайрат» «Жігер» тобы деп екі топқа бөліу.
І топ «Жігер» тобы
ІІ топ «Қайрат»тобы
Топтың ережесін еске түсіру.
1.Бір-бірін тыңдау.
2.Көршіңе көмектесу.
3.Уақытты үнемдеу.
4.Шуламау керек.
Үй тапсырмасын тексеру: Сөздік диктант (5 минут)
Фонтастический -
Честность -
Сказка -
О животных -
Находчивость -
Интересный -
Научились -
Бағалау кретийлері:
5 – 6-7 ұпай
4 - 5 ұпай
3 - 4 ұпай
2 - 3 ұпай
Білу:
Миға шабуыл. 3 минут
-Балалар сыныпта кім спорт үйірмесіне барады?
-Сіздер спорттың қай түрімен шұғылданасыздар?
-Сіздер спорттың басқа қандай түрлерін білесіздер?
- Қандай жазғы спорт түрлерін білесіңдер?
- Қандай қысқы спорт түрлерін білесіңдер?
-Спортпен шұғылдану қажет пе? Неліктен?
Оқушыларға әр түрлі сұрақтарды қою арқылы сабақтың тақырыбын анықтау;
Оқушылармен бірігіп, сабақтың мақсатын анықтау;
Бағалау:
Бағдаршам арқылы бағалау
Түсіну:
Сөздікпен жұмыс: 5 минут
а) берілген сөздердің оқылуымен, аудармасымен, қолданылу аясымен таныстыру;
ә) сөздерді хормен оқыту;
б) «Қарлы кесек» әдісін жүргізу;
в) сол сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату;
Салауатты өмір салты– здоровый образ жизни
Жетістіктерге жетеді – добиваться успехов
Даму -развиваться
Пайдалы- полезный
ауыр – тяжело (-ый; -ая; ое)
жеңіл – легко (-ая; -ое; -ий)
жүзу – плавание
мәнерлеп сырғанау – фигурное катание
Бағалау:
Бағалау:
Бағдаршам арқылы бағалау
Талдау:
Мәтінмен жұмыс 15 минут
Спорт бұл денсаулық, қимыл, шыдамдылық, жарыс, күш, ерлік.
Қазақстанда спорт жақсы дамыған. Спорт — денсаулықты жақсартады, денені шынықтырады. Спорттың барлық түрі адам денсаулығына пайдалы.
Спорттың түрлері өте көп. Олар: коньки тебу, шаңғы тебу, күрес, футбол, волейбол, баскетбол, бокс, жеңіл атлетика, ауыр атлетика, мәнерлеп сырғанау, велоспорт, жүзу.
Салауатты өмір салтын сақтасаң мықты, күшті боласың. Мықты спортшылар жетістіктерге жетеді.
Мәтінмен жұмыс:
-берілген мәтіннің оқылуын үнтаспадан тыңдату;
- асты сызылған жаңа сөздерді қолданысқа енгізу;
- топтағы оқушылар алдымен өздері оқып шығады, жұппен талдайды, топта талқылайды, постер жасайды;
- жаңа сөздерді пайдаланып мазмұнын өз сөзімен білдіру;
- мәтінмен жұмыс істеп, топта ортақ шешім шығару;
- постерді топпен қорғау;
І –топ: «Намыс» тобы
Спорттың Спорттың
түрлері
пайдасы
Нәтижесі

Спорт

І
І –топ: «Жігер»
тобы

![]()

![]()
Бағалау:
|
Оқушылардың аты- жөні |
Тақырыптың мазмұны (содержание) «5» -5 ұпай «4» - 4 ұпай «3» - 3 ұпай |
Тақырыптың ашылуы (раскрытие темы) 5» -5 ұпай «4» - 4 ұпай «3» - 3 ұпай |
Тақырыптың безендірілуі (оформление) 5» -5 ұпай «4» - 4 ұпай «3» - 3 ұпай |
Ұпай саны (баллы) |
|
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
Сергіту
сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Басты оңға
бұрайық,
Басты солға
бұрайық,
Бір отырып, бір
тұрып,
Бір отырып, бір
тұрып,
Қолдану: 5 минут
Берілген сөздерден дұрыс сөйлем құра.
1. Мектепте, спорттық, біздің, жарыс, өтті.
2. Барлық, қатысты, оған, оқушылар.
3. Футболдан , жеңді, команданы, барлық, сыныптастарымыз, біздің
4. Қыздарымыз, жеңіп, баскетболдан, алды, орын, бірінші.
«Топтастыру» әдісі:
Берілген сөйлемдерге қажетті сөздерді тауып, жаз.
1) Негізгі құралы доп болып саналатын спорт түрі-
2) Мұз бетінде арнайы дайындалған құралмен сырғанау түрі-
3) Қысқы спорт түрі-
4) Екі адамның жекпе-жегі түріндегі спорт түрі-
5) Штанганы жоғары көтеру бойынша жаттығулардың орындалуы-
Қажетті сөздер: Ауыр атлетика,коньки тебу, күрес, шаңғы тебу, футбол.
Бағалау: Смайликтер арқылы бағалау;
І-топ:
Жағдаяттық тапсырма:
Сен ерлер мерекесіне байланысты әкеңі футбол көруге арнап билет сатып алуы керексің. Кассада билет көп, өкінішке орай, оған кезекте тұрған адамдар да көп. Ал сен сабаққа асығып тұрсың. Оған сол кезекте тұрған адамдармен сөйлесіп, аз уақыт ішінде футболға билет сатып алу қажетсің. Ол үшін әрқайсысынан кешірім сұрау, себебін түсіндіру, т.б. әрекеттер жасауы тиіс. Ойынның шарты: сатып алушы басқалармен тек сыпайы, әдепті сөйлесуі керек.
Мақсаты: тыңдаушылардың күнделікті өмірде тек қазақ тілінде таза сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Осындай ойын түрлері ауызекі сөйлеу тілін жетілдіруге, қазақтың әдептілігін сақтауға негізделген.
ІІ – топ: «Кубизм» әдісі 2 минут
Әр оқушы «Егер мен спортшы болсам..» деген ұғымды 1 сөйлемнен жалғастырып айтады.
Бағалау: Бағдаршам арқылы бағалау;
Жинақтау:
Х. Қорытынды. « Біз не үшін спортпен шұғылданамыз?» оқушылар өз ойларын айтып, дәлелдейді.
Тұжырым : Не түсіндіңдер? Өз ойың. 5 минут
1.Менің ойымша,спорт адам денсаулығына пайдасы өте зор.
2. Салауатты өмір салтын сақтаған адам төзімді болады.
3.Менің ойымша, спорт денсаулықты жақсартады, денені шынықтырады.
4.Менің ойымша, спортпен айналысқан адам жақсы қасиеттерді бойына жинады.
Бағалау: Смайликтер арқылы бағалау;
Рефлексия: 3 минут
|
Не үйрендің? |
Не ұнады? |
Не оңай болды? |
Не қиын болды? |
|
|
|
|
|
Бағалау: Топ басшылары мен мұғалім қорытынды бағаларын шығарады.
Үй тапсырмысы: Сөздікті жаттау. «Менің сүйікті спортым» эссе жазу.
шағым қалдыра аласыз













