Материалдар / Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны

Материал туралы қысқаша түсінік
Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны 8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау 8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;  әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, прологтарды анықтайды;  композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қараша 2024
98
1 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны

Пәні:

қазақ әдебиеті

Тоқсан:

ІІ

Бөлім:

Дананың сөзі - ақылдың көзі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

06.12.2023

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ш.Құдайбердіұлы. «Еңлік-Кебек» дастаны

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау

8. 2. 1. 1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;

Сабақтың мақсаты:

  • әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, прологтарды анықтайды;

  • композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин



Қызығушылықты ояту.

5 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін.

Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ?

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын.

Қызығушылықты ояту.

«Қара қобдиша» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

  1. Шәкәрім Құдайбердіұлы кім?

  2. Шәкәрім Құдайбердіұлы қай кезеңде өмір сүрген?

  3. Шәкәрімнің әкесі туралы не білесіңдер?

  4. Шәкәрім Құдайбердіұлы неге Абайдың қамқорлығында болды?

  5. Шәкәрім Құдайбердіұлы А.С.Пушкиннің қандай шығармаларын аударды?

  6. Шәкәрім Құдайбердіұлы қандай тілдерді жетік меңгерген?

  7. Шәкәрім Құдайбердіұлы Шыңғыс елінде неше рет болыстыққа сайланған?

  8. Шәкәрім Құдайбердіұлының қандай поэмалары бар?

  9. Шәкәрім Құдайбердіұлы қай жылы, қандай жағдайда қайтыс болды?

  10. Шәкәрім қалай, қашан ақталды?

Оқушылар сәлемдеседі.


Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді.








Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады.

Дескриптор:

- сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі.

А.Ақтанова, А.Қ.Жүндібаева, Л.К.Жұмекенова – Алматы: Атамұра, 2018

жұмыс дәптерлері.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

30 мин.


1-тапсырма

5 мин.

Дастан, поэма, пролог, эпилог терминдеріне түсінік беру.

1-тапсырма.

а) «Комикс» әдісі арқылы

поэманың сюжеттік-композициялық құрылымын комикс суреттері арқылы сәйкестендіріп талдаңдар.

Сюжеттік-композициялық құрылымын

Оқиға өрісі

Комикс суреттері

Оқиғаның басталуы



Оқиғаның байланысуы



Оқиғаның дамуы



Оқиғаның шиеленісуі



Оқиғаның шарықтау шегі



Оқиғаның шешімі




Ә) Пролог пен эпилогты табыңдар.

ЕБҚ.

Оқушылар «Комикс» әдісі арқылы

поэманың сюжеттік-композициялық құрылымын комикс суреттері арқылы сәйкестендіріп талдайды


















Оқушылар пролог пен эпилогты табады.





Оқушылар берілген анықтамаларды оқи отырып, жауаптарын «ИӘ және ЖОҚ» сөздерімен салыстырып нақтылайды.


Дескриптор Жалпы

5 балл

  • оқиғаның басталуы мен байланысуын біледі, комикс суреттері арқылы сәйкестендіреді; 1 балл

  • Оқиғаның дамуын анықтайды, комикс суреттері арқылы сәйкестендіреді; 1 балл

  • Оқиғаның шиеленісуін белгілейді, комикс суреттері арқылы сәйкестендіреді; 1 балл

  • Оқиғаның шарықтау шегін анықтайды, комикс суреттері арқылы сәйкестендіреді; 1 балл

  • Оқиғаның шешімін анықтайды, комикс суреттері арқылы сәйкестендіреді. 1 балл



Дескриптор Жалпы

2 балл

Прологты анықтайды; 1 балл

Эпилогты анықтайды. 1 балл


ЕБҚ:

ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырып отырамын.



Оқулық, жұмыс дәптерлері.

2-тапсырма

7 мин.

2-тапсырма. Топтық жұмыс.

І топ. «DEAL” әдісі

D - Describe – баяндау – Кебектің аңға шығуы мен Еңлікпен танысуы қалай суреттеледі?

E - Explan – түсіндіру- Еңліктің Кебекті таңдау себебі неде?

A – Annalise – талдау- Еңлік пен Кебектің қосылуына Матай мен Тобықты руы неге қарсы болды?

L - Links – байланыс (болжам немесе қорытынды жасау) Аманатқа қиянат жасауға бола ма? Бесіктегі сәбидің тірі қалуы мүмкін бе?


ІІ топ. «FILA» әдісі

ІІІ топ. «Сюжеттік кесте» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап беріңдер.



Оқушылар топпен жұмыс жасайды.






















Дескриптор: 4 балл

І топ.

- білгенін баяндайды; 1 балл

- Еңліктің Кебекті таңдау себебін түсіндіреді; 1 балл

- Еңлік пен Кебектің қосылуына Матай мен Тобықты руының қарсы болғанын талдайды. 1 балл

- болжам немесе қорытынды жасайды. 1 балл


ІІ топ.

  • мәтін бойынша нақты ақпаратты анықтайды; 1 балл

  • шығарманың тақырыбы мен идеясына дәлел келтіреді.1 балл

  • кейіпкерлердің іс-әрекетін белгілейді; 1 балл

  • шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қояды. 1 балл

ІІІ топ.

Дескриптор: 4 балл

  • оқиғаның орны мен уақытын көрсетеді; 1 балл

  • Оқиғаны көрсетеді; 1 балл

  • Мәселені анықтайды; 1 балл

  • Шешімін айтады. 1 балл


3 мин.

«Ойлан, тап» әдісі

Берілген сұрақтарға дастанның сюжеттік желісі арқылы жауап беріңдер.

        • Қалай?...

  • Қайда?..

  • Қашан?...

  • Не себепті?...

  • Неге?...

Оқушылар берілген сұрақтарға дастанның сюжеттік желісі арқылы жауап береді.

Дескриптор: 1 ұпай

  • дастанның сюжеттік желісі арқылы жауап береді.1 ұпай


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Рефлексия. «БББ» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын.

Білемін

Білдім

Білгім келеді




Үйге тапсырма: Поэма желісі

бойынша комикс суреттер

салып келу

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!