|
Сабақ: |
Мектеп:Үлгілі орта мектебі |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сыдықбаева Гүлнұр Ержанқызы |
||
|
СЫНЫП:1 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Сыныптан тыс уақытта.Сс дыбысы мен әрпі |
||
|
Оқу мақсаттары |
1.1.3.1. Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау . 1.2.1.3.Тыңдалған материалды мазмұндау. 1.3.3.8 Каллиграфиялық,графикалық нормаларды сақтау. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды,тыңдалған материалды мазмұндайды.каллиграфиялық,графикалық нормаларды сақтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған материалды мазмұндайды,мысал келтіреді.. Кейбір оқушылар орындай алады:. Оқиғаны өмірмен байланыстырып,тұжырым жасай алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті,өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау, ойларын толық жеткізу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану,жаратылыстану. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, аудио үнтаспа,суреттер, үлестірме қағаздар. |
||
|
Алдыңғы оқу |
Оқушылар әңгімелер мен өлеңдерді, өздерін сипаттайтын кейбір сөздерді біледі |
||
|
Басы |
Психологиялық ахуал. – Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі- көңіл ажары ! Күліп өмір сүрейік! Сандық, сағат, сырға суреттері арқылы 3-топқа бөлінеді. Ұжымдық жұмыс. «Ыстық картоп»әдісі 1.Ш дыбысы кандай дыбыс? 2.Ш дыбысынан басталатын адам есімдерін ата. 3. Шаш сөзін үш тілде ата. Шаш- волосы -hair (хайр) Дискриптор: 1.Ш дыбысын анықтады. 2.Адам есімдерін атады. 3. Шаш сөзін үш тілде айтты.. Қ Б « Үш шапалақ » әдісі |
Ресурстар Үлестірме материал
оқулық Сюжетті сурет
|
|
|
Ортасы |
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» ойыны Уақытты білдірер, Сабаққа келтірер. (сағат) -Балалар сағат сөзі қай әріптен басталады? -Ендеше бүгін біз қандай дыбыспен танысамыз? -С қандай дыбыс? -Сағат сөзінде неше дауыссыз дыбыс бар? -С дыбысына басталатын сөздер айт. Дескриптор 1.Жұмбақ шешуін тапты. 2.Сұрақтарға жауап берді. 3.Дауыссыз дыбыс санын анықтады. 4.. С дыбысынан басталатын сөздер айтты. Қ.Б. «Қошеметтеу » әдісі 1.Топтық жұмыс: «Сұрақ қою және талқылау» әдісі Мәтінді оқы, ретін сақтай отырып баянда. Демалыс күні Санат ауыл шетіндегі көлге қарай келе жатты. Жолдың сол жағынан жорғалап келе жатқан жыланды көріп, қорыққанынан тоқтай қалды. Сол сәтте есіне таяғының бар екені түсіп, өзін батыл сезіне бастады. Жылан ыс деп біраз ысылдап, жөніне кетті. -Демалыс күні Самат қайда барды? -Жыланды ол қай жерден көрді? - Қорықты ма? -Саматтың есіне не түсті? -Жылын не істеді? -Жылан қандай дыбыс шығарды? -Ол қандай дыбыс?
Дескриптор 1.Мәтінді тыңдады, оқыды. 2..Мәтінде жетекші сұрақтар арқылы ретін сақтады. 3. Мәтінді баяндады
Қ.Б.«Бағдаршам» әдісі Сергіту сәті «Он сұрақ» ойыны Ойын ережесі (Бір оқушыны таңдап алып және оның маңдайына сиыр бейнесін жапсырады. Отырған оқушы сыныпқа маңдайындағы затты анықтау үшін 10 сұрақ қояды. Қалған оқушылар ИӘ, не ЖОҚ деп жауап береді). 2. Дәптермен жұмыс. «Таза тақта» әдісі Тақтаға ілінген тапсырмаларды орындайды. С с Су сау сан су А су асау сана суат Дескриптор: 1.С әрпін жазды. 2.Сөздерді көшіріп жазды. 3. С дыбысынан басталатын сөздерді ауада жазды. 4 Каллиграфиялық нормаларды сақтады. Қ.Б.» Басбармақ» арқылы өз ара бағалау. |
||
|
Соңы Кері байланыс |
3 Топтық жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі. С дыбысымен суретті сәйкестендіріп ,сөйлем құрастырады . Мысал келтіреді.
Дескриптор 1. Сурет пен әріпті сәйкестендірді. 2. Сөйлем құрастырды. 3.Мысал келтірді. Қ.Б. «Смайликтер» әдісі
|
||
|
Қосымша мәліметтер |
|
|
|
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? 1.Сабақ барысында қиналған оқушыларға «Шоу ми» әдісі арқылы карточкалар арқылы дыбыстық талдау жасатамын. 2. Қабілетті жоғары оқушыларға «Болжау» әдісі арқылы сюжетті суретке қарап, оқиғаның немен аяқталатынына болжам жасауды тапсырамын. |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Үш шапалақ Қошеметтеу Бағдаршам Бас бармақ Смайлик |
Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік, АҚТ-мен байланыс, тәрбие құндылықтары |
|
|
Рефлексия |
Жауап жазылады |
||
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? |
Ия, себебі, С дыбысы және әріпі такырыбына құрылған сабақ мақсаты мен оқу мақсаты қол жетімді болады. |
||
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Бүгін оқушылар каллиграфиялық нормаларды сақтауды,тыңдалған материалды мазмұндауды және мысал келтіруді үйренеді. |
||
|
Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? |
Сабақ сәтті өттті себебі,оқушының жас ерекшілігіне сай қолданылатын әдіс тәсілдер өте тиімді деп ойлаймын. |
||
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Жоспарланған саралау өмірмен байланысты болады. Тапсырмалар мақсатқа сай құрылады. |
||
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаланамын,сабақтан ауытқушылық болмайды. |
||
|
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? |
Жоспарыма әдіс-тәсілдерді түрлендіріп отыруды енгіземін. |
||
|
Қорытынды бағалау |
|||
|
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Ыстық картоп» әдісі 2: «Сәйкестендіру» әдісі |
|||
|
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Оқушыларға сабақ барысында әдіс тәсілдер көбірек қолданылса, ізденуге ынталанатынын байқадым. 2:Тиімді әдістердің кол жетімділігі. |
|||
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажетті болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Сабақтың барысында оқушылар қызығушылығын одан әрі арттыру. 2:Саралауға байланысты тапсырмаларды түрлендіріп отыру. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сс дыбысымен әріпі ашық сабақ 1 сынып
Сс дыбысымен әріпі ашық сабақ 1 сынып
|
Сабақ: |
Мектеп:Үлгілі орта мектебі |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сыдықбаева Гүлнұр Ержанқызы |
||
|
СЫНЫП:1 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Сыныптан тыс уақытта.Сс дыбысы мен әрпі |
||
|
Оқу мақсаттары |
1.1.3.1. Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау . 1.2.1.3.Тыңдалған материалды мазмұндау. 1.3.3.8 Каллиграфиялық,графикалық нормаларды сақтау. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды,тыңдалған материалды мазмұндайды.каллиграфиялық,графикалық нормаларды сақтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған материалды мазмұндайды,мысал келтіреді.. Кейбір оқушылар орындай алады:. Оқиғаны өмірмен байланыстырып,тұжырым жасай алады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті,өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау, ойларын толық жеткізу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану,жаратылыстану. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, аудио үнтаспа,суреттер, үлестірме қағаздар. |
||
|
Алдыңғы оқу |
Оқушылар әңгімелер мен өлеңдерді, өздерін сипаттайтын кейбір сөздерді біледі |
||
|
Басы |
Психологиялық ахуал. – Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі- көңіл ажары ! Күліп өмір сүрейік! Сандық, сағат, сырға суреттері арқылы 3-топқа бөлінеді. Ұжымдық жұмыс. «Ыстық картоп»әдісі 1.Ш дыбысы кандай дыбыс? 2.Ш дыбысынан басталатын адам есімдерін ата. 3. Шаш сөзін үш тілде ата. Шаш- волосы -hair (хайр) Дискриптор: 1.Ш дыбысын анықтады. 2.Адам есімдерін атады. 3. Шаш сөзін үш тілде айтты.. Қ Б « Үш шапалақ » әдісі |
Ресурстар Үлестірме материал
оқулық Сюжетті сурет
|
|
|
Ортасы |
Топтық жұмыс «Кім жылдам?» ойыны Уақытты білдірер, Сабаққа келтірер. (сағат) -Балалар сағат сөзі қай әріптен басталады? -Ендеше бүгін біз қандай дыбыспен танысамыз? -С қандай дыбыс? -Сағат сөзінде неше дауыссыз дыбыс бар? -С дыбысына басталатын сөздер айт. Дескриптор 1.Жұмбақ шешуін тапты. 2.Сұрақтарға жауап берді. 3.Дауыссыз дыбыс санын анықтады. 4.. С дыбысынан басталатын сөздер айтты. Қ.Б. «Қошеметтеу » әдісі 1.Топтық жұмыс: «Сұрақ қою және талқылау» әдісі Мәтінді оқы, ретін сақтай отырып баянда. Демалыс күні Санат ауыл шетіндегі көлге қарай келе жатты. Жолдың сол жағынан жорғалап келе жатқан жыланды көріп, қорыққанынан тоқтай қалды. Сол сәтте есіне таяғының бар екені түсіп, өзін батыл сезіне бастады. Жылан ыс деп біраз ысылдап, жөніне кетті. -Демалыс күні Самат қайда барды? -Жыланды ол қай жерден көрді? - Қорықты ма? -Саматтың есіне не түсті? -Жылын не істеді? -Жылан қандай дыбыс шығарды? -Ол қандай дыбыс?
Дескриптор 1.Мәтінді тыңдады, оқыды. 2..Мәтінде жетекші сұрақтар арқылы ретін сақтады. 3. Мәтінді баяндады
Қ.Б.«Бағдаршам» әдісі Сергіту сәті «Он сұрақ» ойыны Ойын ережесі (Бір оқушыны таңдап алып және оның маңдайына сиыр бейнесін жапсырады. Отырған оқушы сыныпқа маңдайындағы затты анықтау үшін 10 сұрақ қояды. Қалған оқушылар ИӘ, не ЖОҚ деп жауап береді). 2. Дәптермен жұмыс. «Таза тақта» әдісі Тақтаға ілінген тапсырмаларды орындайды. С с Су сау сан су А су асау сана суат Дескриптор: 1.С әрпін жазды. 2.Сөздерді көшіріп жазды. 3. С дыбысынан басталатын сөздерді ауада жазды. 4 Каллиграфиялық нормаларды сақтады. Қ.Б.» Басбармақ» арқылы өз ара бағалау. |
||
|
Соңы Кері байланыс |
3 Топтық жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі. С дыбысымен суретті сәйкестендіріп ,сөйлем құрастырады . Мысал келтіреді.
Дескриптор 1. Сурет пен әріпті сәйкестендірді. 2. Сөйлем құрастырды. 3.Мысал келтірді. Қ.Б. «Смайликтер» әдісі
|
||
|
Қосымша мәліметтер |
|
|
|
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? 1.Сабақ барысында қиналған оқушыларға «Шоу ми» әдісі арқылы карточкалар арқылы дыбыстық талдау жасатамын. 2. Қабілетті жоғары оқушыларға «Болжау» әдісі арқылы сюжетті суретке қарап, оқиғаның немен аяқталатынына болжам жасауды тапсырамын. |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Үш шапалақ Қошеметтеу Бағдаршам Бас бармақ Смайлик |
Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік, АҚТ-мен байланыс, тәрбие құндылықтары |
|
|
Рефлексия |
Жауап жазылады |
||
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? |
Ия, себебі, С дыбысы және әріпі такырыбына құрылған сабақ мақсаты мен оқу мақсаты қол жетімді болады. |
||
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Бүгін оқушылар каллиграфиялық нормаларды сақтауды,тыңдалған материалды мазмұндауды және мысал келтіруді үйренеді. |
||
|
Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? |
Сабақ сәтті өттті себебі,оқушының жас ерекшілігіне сай қолданылатын әдіс тәсілдер өте тиімді деп ойлаймын. |
||
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Жоспарланған саралау өмірмен байланысты болады. Тапсырмалар мақсатқа сай құрылады. |
||
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаланамын,сабақтан ауытқушылық болмайды. |
||
|
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? |
Жоспарыма әдіс-тәсілдерді түрлендіріп отыруды енгіземін. |
||
|
Қорытынды бағалау |
|||
|
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Ыстық картоп» әдісі 2: «Сәйкестендіру» әдісі |
|||
|
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Оқушыларға сабақ барысында әдіс тәсілдер көбірек қолданылса, ізденуге ынталанатынын байқадым. 2:Тиімді әдістердің кол жетімділігі. |
|||
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажетті болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Сабақтың барысында оқушылар қызығушылығын одан әрі арттыру. 2:Саралауға байланысты тапсырмаларды түрлендіріп отыру. |
|||
шағым қалдыра аласыз





















