Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.4А Статистика. Комбинаторика |
Мектеп: Циолковский атындағы № 84 жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 03.04.2019 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Тургумбаева Динара Сазанбековна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Б» сынып |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осысабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.3.1 бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын білу; 6.4.3.2 статистикалық санды сипаттамаларды есептеу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-бірнеше сандардың арифметикалық ортасын, санды деректердің құлашын, медианасын, модасының анықтамаларын білу; -бірнеше сандардың арифметикалық ортасын, санды деректердің құлашын, медианасын, модасының анықтамаларын пайдаланып есептер шығару. - бірнеше сандардың арифметикалық ортасын, санды деректердің құлашын, медианасын, модасын тауып оны өмір практикасында пайдалану, есеп құрастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-бірнеше сандардың арифметикалық ортасын, санды деректердің құлашын, медианасын, модасының анықтамаларын біледі. - бірнеше сандардың арифметикалық ортасын, санды деректердің құлашын медианасын, модасының анықтамаларын пайдалана отырып есептер шығарады. -бірнеше сандардың арифметикалық ортасын, санды деректердің құлашын медианасы, модасының анықтамаларын өміріндегі маңызын бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: Статистикалық мәліметтер. мода, арифметикалық орта, медиана, құлаш, санды деректер Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: -Бірнешесандардың арифметикалық ортасы деп...... -Шаманың модасы деп..... -Құлаш мәнін қалай анықтаймыз.... -Берілген садар қатарының медианасын табу үшін.... -Статистикалық мәлімет дегеніміз.... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
-құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұгалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізетіліктің негізі екендігін ұғыну; Ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; Ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; Еңбек жіне шығармашылық; берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; Өмір бойы білім алу;статистикалық мәліметтерді қолдану арқылы білімнің өмірлік қажеттілігін түсіне білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, орыс тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Сандарды өсу және кему ретімен орналастыруды біледі. Жұп санды, тақ санды біледі. Сандарды салыстыруды біледі; Статистика не екенін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 3 минут 6 минут |
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. Оқушыларды «Шаттықшеңбер» бойымен тұрғызып «Жүректенжүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтқызамын. «Кір жаю» әдісі арқылы оқушыларды модадағы киімдер,сандар және ақша және суретте мезгілдердің температурасы көрсетілген кеспелер арқылы біріктіріп оқушыларға сыни ойланып, сабақ тақырыбын ашуға ой тастаймын әрі топқа біріктіремін . 1-топ: Мода 2-топ: Медиана 3-топ: Арифметикалық орта 4-топ: Құлаш тобы Үйге берілген тапсырманы слайдта көрсетілген жауаптармен сәйкестігін көршілес топ басшылары тексеріп смайліктермен бағалайды.
2. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сабақтың тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын арттыру және сабақтың мақсатын ашу үшінсұрақ-жауапты қолданамын. 1.Тақ сан деп қандай санды айтамыз? 2. Жұп сан деп қандай санды айтамыз? 3. Джинсынеден қалмайды... 4.1 ден 5 ке дейінгі сандардың ортасы 3 па? 5.Саған анаң 500 тенге, ағаңа 1000 тенге, ініңе 300 тенге берді де осы ақшаларды теңдей бөлгенде қанша тенгеден аласындар деді? 6. Сен аурып жатсын мамаң саған градусник берді нені өлшейсін? -Проблемалық жағдай туғызу. Оқушылар қалай ойлайсыздар бүгінгі сабағымыз неге байланысты. Сонымен жаңа сабағымыздың тақырыбы модаға, сандардың ортасына, сандарды бірдей бөлуге, температураның өзгеруіне байланысты. Жаңа сабағымыздың тақырыбы Статистикалық мәліметтер; мода, медиана, арифметикалық орта, құлаш. -Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру |
Кір жайғыш жіп, пришивка, кеспелердегі суреттер Интербелсенді тақта Слайд 1 Оқулық, дәптер. Интербелсенді тақта Слайд 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 3 минут 5 мин 5 мин |
1-тапсырма.Топпен жұмыс Оқушылар топпен бірігіп «Джигсо»әдісіарқылы.оқулықтағы 1-топ моданы,2-топ медиананы, 3-топ арифметикалық ортаны, 4-топ өзгеріс ауқымын оқып талқылайды және тақырып бойынша «Кіржаю әдісі» арқылы өздері алған суреттер бойынша топтар есептер құрастырып, өздеріне берілген тапсырмаларды қорғайды. Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Мұгалім топтарды «бас бармақ» әдісіарқылы бағалайды.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. Саралау: Қарқын
-Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі. Жаңа сабақты толықтыру мақсатында интербелсенді тақтада слайд арқылы пысықтап түсіндіремін. Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде қазақ орыс, ағылшын тілінде талқылаймыз және танысамыз.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














