Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты
|
Бөлім: |
«Адам жанының құпиясы» |
|
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Жуматаева А.Н |
|
||||
|
Күні: |
30.01.2025ж |
|
||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты |
|
||||
|
Оқу мақсаттары: |
9.1.1. 1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
|
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Шығарманың мазмұны бойынша композициялық талдау жасау; |
|
||||
|
Сабақтың барысы: |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
3минут 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Әр оқушыға қағаз қиындылары беріледі, сол қағаздарға атының бірінші әріпінен басталатын өзі туралы мақтау сөз айту беріледі Жаңа сабақты бастамас бұрын өткен сабақты еске түсіріп жіберейік. «WordWoll» платформасы арқылы берілген сұрақтарға жауап беру. 1.Бейімбет Майлин кім? 2.Бейімбет Майлиннің өмір сүрген уақыты 3.Бейімбет Майлиннің шын есімі кім? 4.Бейімбет Майлин қай жерде дүниеге келген? 5.Бейімбет Майлиннің қандай шығармаларын білесің? 6.Бейімбеттің отбасы жайлы қандай ақпарат білесің? 7.Бейімбет Майлин қалай қаза тапты? 8.Үш бәйтеректі ата 9.Бейімбет Майлин абақтыда отырғанда әйеліне не нәрсе табыстады? Сабағымыздың тақырыбы: Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты Сабағымыздың мақсаты: Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
Тренингке қатысады. Балалар қағаз қиындыларына өздерінің аттарының бірінші әріпінен басталатын мақтау сөздерді жазып, оқиды Өткен сабақты еске түсіреді. Ұяшықты ашу арқылы сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім ауызша пікір айтады |
Презентация
|
||
|
5 минут |
Ой шақыру
Өзіңізді тексеріп көріңіз!
Бейнежазба көрсету. |
Балалар берілген сұрақтарға жауап береді |
|
|
||
|
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
4 минут
3 минут 2 минут 2 минут
1 минут |
1-тапсырма. «Араласып кеткен оқиға» әдісі. Берілген үзінділерді мұқият оқып, ретімен орналастырыңыз.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Оқиға тауы» әдісі арқылы шығарманы композициялық құрылымына талдаңыз.
Өзіңізді тексеріп көріңіз! Басталуы: Кең даланың табиғатын суреттейді. Қасындағы жолдасының аты малшылардың малға мінетін аты болған соң кейін қалып қоя береді. Жол қысқарсын деген мақсатпен жолдасы Шұғаның белгісі туралы сөз қозғайды. Дамуы: Есімбек деген байдың ортан қолдай 4 ұлы, арасында бұраңдап өскен жалғыз қызы – Шұға болады. Шұғаның келбетін суреттейді. Байланысы: Есімбектің ауылына Әбдрахман деген Қазақбайдың баласы келеді. Шұға Әбдрахманды көріп ғашық болып қалады. Әбдрахманда Шұғаны сүйеді. Ауылда алтыбақан болып кездеседі. Шиеленісі: Айнабай деген ауыл адамы қызы Күлзипаны Әбдрахманға қоспақ ниетте болады. Әбдрахманның әкесі үйінде шөп болмай Айнабайдың үйіне барғанда Айнабай қос қазыны бұзбай асып, бір арба шөпті тегін беріп жібереді. Шарықтау шегі: Әбдрахман Күлзипаға қарамай қойған соң, әрі Шұға мен Әбдрахманның махабаты елге мәлім болып, Айнабай «Түріктерге жасырын ақша жинап беріп жүр» деген сылтаумен Әбдрахманды жер аудартып жібереді. Шешімі: Содан Шұға құсалықпен ауырады. Шұғаның ауруы жанына батқан әкесі Әбдрахманды алдыртады. Бірақ Әбдрахман жеткенше Шұға қаза болып кетеді. «Шұғаның белгісі» деп отырғаны Шұғаның басына орнатылған тас. 3-тапсырма. «Шұғаның белгісі»шығармасындағы басты кейіпкерлерге «Салыстырма кесте » әдісі арқылы мінездеме жазу. Жұптық жұмыс
4-тапсырма. «Жұптық жұмыс» тәсілі арқылы «Шұғаның белгісі» шығармасымен сөздік жұмысын жасау және де шығармада берілген сөздердің мағынасын ашу.
Сабақты бекіту. «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы қорытындылау
Үлгерімі төмен оқушылар «learningАpps» платформасы арқылы берілген сөздерге қатысты суретті таңдап, тапсырманы орындайды «D-ID» платформасындағы Б.Майлиннің сөзіне назар аударады. Сұрақтардың жауабын үйден жазып келеді
Кері байланыс. «Gynzy» платформасы
Қосымша тапсырма:
|
Берілген үзінділерді ретімен орналастырады
Шығармаға композициялық талдау жасайды
Басты кейіпкерлерге мінездеме береді
Сөздікпен жұмыс жасайды
Жуан және жіңішке сұрақтарға жауап береді және платформадағы тапсырманы орындайды
Б.Майлиннің сөзін тыңдайды
Кері байланыс береді
Үй тапсырмасын жазып алады
|
Дескриптор:2 балл -үзінділерді мұқият оқиды; -ретімен орналастырады; Дескриптор:2 балл -Шығарманың композициялық құрылымына талдау жасайды; -оқиға реттілігін сақтайды
Дескриптор:3 балл -1.Шұғаға тән қасиеттерді жаза отырып,мінездеме беру. -2.Әбдрахманға тән қасиеттерді жаза отырып,мінездеме беру. -3.Шұға мен Әбдрахманның бойындағы қасиеттерді қазіргі заман жастарымен салыстыру. Дескриптор:2 балл -сөздік жұмысын жасайды -сөздердің мағынасын ашады
Дескриптор:1 балл -сұрақтарға жауап береді |
https://learningapps.org/display?v=ps2o1zc9a21
кесте
кесте
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шұғаның белгісі 9 сынып
Шұғаның белгісі 9 сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты
|
Бөлім: |
«Адам жанының құпиясы» |
|
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Жуматаева А.Н |
|
||||
|
Күні: |
30.01.2025ж |
|
||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты |
|
||||
|
Оқу мақсаттары: |
9.1.1. 1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; |
|
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Шығарманың мазмұны бойынша композициялық талдау жасау; |
|
||||
|
Сабақтың барысы: |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
3минут 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Әр оқушыға қағаз қиындылары беріледі, сол қағаздарға атының бірінші әріпінен басталатын өзі туралы мақтау сөз айту беріледі Жаңа сабақты бастамас бұрын өткен сабақты еске түсіріп жіберейік. «WordWoll» платформасы арқылы берілген сұрақтарға жауап беру. 1.Бейімбет Майлин кім? 2.Бейімбет Майлиннің өмір сүрген уақыты 3.Бейімбет Майлиннің шын есімі кім? 4.Бейімбет Майлин қай жерде дүниеге келген? 5.Бейімбет Майлиннің қандай шығармаларын білесің? 6.Бейімбеттің отбасы жайлы қандай ақпарат білесің? 7.Бейімбет Майлин қалай қаза тапты? 8.Үш бәйтеректі ата 9.Бейімбет Майлин абақтыда отырғанда әйеліне не нәрсе табыстады? Сабағымыздың тақырыбы: Бейімбет Майлин «Шұғаның белгісі» хикаяты Сабағымыздың мақсаты: Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
Тренингке қатысады. Балалар қағаз қиындыларына өздерінің аттарының бірінші әріпінен басталатын мақтау сөздерді жазып, оқиды Өткен сабақты еске түсіреді. Ұяшықты ашу арқылы сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім ауызша пікір айтады |
Презентация
|
||
|
5 минут |
Ой шақыру
Өзіңізді тексеріп көріңіз!
Бейнежазба көрсету. |
Балалар берілген сұрақтарға жауап береді |
|
|
||
|
5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
4 минут
3 минут 2 минут 2 минут
1 минут |
1-тапсырма. «Араласып кеткен оқиға» әдісі. Берілген үзінділерді мұқият оқып, ретімен орналастырыңыз.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Оқиға тауы» әдісі арқылы шығарманы композициялық құрылымына талдаңыз.
Өзіңізді тексеріп көріңіз! Басталуы: Кең даланың табиғатын суреттейді. Қасындағы жолдасының аты малшылардың малға мінетін аты болған соң кейін қалып қоя береді. Жол қысқарсын деген мақсатпен жолдасы Шұғаның белгісі туралы сөз қозғайды. Дамуы: Есімбек деген байдың ортан қолдай 4 ұлы, арасында бұраңдап өскен жалғыз қызы – Шұға болады. Шұғаның келбетін суреттейді. Байланысы: Есімбектің ауылына Әбдрахман деген Қазақбайдың баласы келеді. Шұға Әбдрахманды көріп ғашық болып қалады. Әбдрахманда Шұғаны сүйеді. Ауылда алтыбақан болып кездеседі. Шиеленісі: Айнабай деген ауыл адамы қызы Күлзипаны Әбдрахманға қоспақ ниетте болады. Әбдрахманның әкесі үйінде шөп болмай Айнабайдың үйіне барғанда Айнабай қос қазыны бұзбай асып, бір арба шөпті тегін беріп жібереді. Шарықтау шегі: Әбдрахман Күлзипаға қарамай қойған соң, әрі Шұға мен Әбдрахманның махабаты елге мәлім болып, Айнабай «Түріктерге жасырын ақша жинап беріп жүр» деген сылтаумен Әбдрахманды жер аудартып жібереді. Шешімі: Содан Шұға құсалықпен ауырады. Шұғаның ауруы жанына батқан әкесі Әбдрахманды алдыртады. Бірақ Әбдрахман жеткенше Шұға қаза болып кетеді. «Шұғаның белгісі» деп отырғаны Шұғаның басына орнатылған тас. 3-тапсырма. «Шұғаның белгісі»шығармасындағы басты кейіпкерлерге «Салыстырма кесте » әдісі арқылы мінездеме жазу. Жұптық жұмыс
4-тапсырма. «Жұптық жұмыс» тәсілі арқылы «Шұғаның белгісі» шығармасымен сөздік жұмысын жасау және де шығармада берілген сөздердің мағынасын ашу.
Сабақты бекіту. «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы қорытындылау
Үлгерімі төмен оқушылар «learningАpps» платформасы арқылы берілген сөздерге қатысты суретті таңдап, тапсырманы орындайды «D-ID» платформасындағы Б.Майлиннің сөзіне назар аударады. Сұрақтардың жауабын үйден жазып келеді
Кері байланыс. «Gynzy» платформасы
Қосымша тапсырма:
|
Берілген үзінділерді ретімен орналастырады
Шығармаға композициялық талдау жасайды
Басты кейіпкерлерге мінездеме береді
Сөздікпен жұмыс жасайды
Жуан және жіңішке сұрақтарға жауап береді және платформадағы тапсырманы орындайды
Б.Майлиннің сөзін тыңдайды
Кері байланыс береді
Үй тапсырмасын жазып алады
|
Дескриптор:2 балл -үзінділерді мұқият оқиды; -ретімен орналастырады; Дескриптор:2 балл -Шығарманың композициялық құрылымына талдау жасайды; -оқиға реттілігін сақтайды
Дескриптор:3 балл -1.Шұғаға тән қасиеттерді жаза отырып,мінездеме беру. -2.Әбдрахманға тән қасиеттерді жаза отырып,мінездеме беру. -3.Шұға мен Әбдрахманның бойындағы қасиеттерді қазіргі заман жастарымен салыстыру. Дескриптор:2 балл -сөздік жұмысын жасайды -сөздердің мағынасын ашады
Дескриптор:1 балл -сұрақтарға жауап береді |
https://learningapps.org/display?v=ps2o1zc9a21
кесте
кесте
|
||
шағым қалдыра аласыз



















