Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Меңдіқара ауданының білім бөлімінің Ғаббас Жұмабаев атындағы Боровской мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
Тарихи шындық |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні : |
30.01.25 |
|
Сынып: 9 «А» |
Барлығы : 18 оқушы Қатысқан оқушылар: Қатыспаған |
|
Сабақтың тақырыбы |
Б.Майлин . «Шұғаның белгісі» |
|
Оқу мақсаты |
9.1.1.1. әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау. 9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; |
|
Сабақ мақсаты |
«Шұғаның белгісі» шығармасына сюжетті композициялық құрылымын ажыратады,талдайды. Шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды, оларға сипаттау арқылы мінездеме береді.
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: ( амандасу,өзектендіру , саб,тақырыбын, мақсатын түсіндіру) Өткен сабақты пысықтау: Сұрақтарға жауап беріңіздер: Авторы кім ? Автор қай жақта сөйлейді? Оқиғаға автордың қатысы қандай қалай араласады? Шығарма идеясын ашуда автордың рөлі қандай?
|
Мұғаліммен амандасады. Сұрақтарға жауап береді
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, белсенділікпен қатысқан оқушыға мадақтау сөзімен ынталандыру |
Интерактивті тақта, слайд
|
||||
|
Ортасы 35 минут |
Сабақтың тақырыбын тақтаға жазамын Мақсатын айтамын .
Жеке жұмыс (8 мин)ЕҚБ .. «Шұғаның белгісі» хикаяты бойынша шығарманың композициялық құрылысын анықтап, ажыратыңыздар Оқиғaның басталуы- Оқиғаның дамуы Оқиғaның байланысы- Оқиғаның шиеленісуі- Oқиғаның шарықтау шегі- Оқиғаның шешімі- Жұптық жұмыс (7) Шығарма үзіндісімен жұмыс: Берілген үзіндіден қандай кейіпкер екенін анықтаңыз , сипаттаңыз
Топтық жұмыс (15 мин) 1-топқа : Хикаядағы негізгі оқиғаны заманауи тұрғыда бағалап, өз ойларыңды шағын хабарлама түрінде жазыңыздар.
2-топқа : «Шұғаның белгісі» хикаясы мен Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романын салыстырып, екі шығармадағы қыз тағдыры туралы өз ойларыңды көрсетіңіздер
3-топқа:
Шұғаның соңғы жазған хат-өлеңін оқып, қыз басындағы трагедиялық жағдайға постерға комментарий жазыңыздар.
|
Білім алушылар дәптерлерін ашып, бүгінгі күнді жазады. Назарын мұғалімге аударады.
Білім алушылар оқулықтан оқығандары арқылы композициялық құрылысын табады, талдау жасайды
Шығармада берілген портреттік суреттеулерді жұппен тауып, кейіпкерлерге мінездеме береді
Хикаядағы негізгі оқиғаны заманауи тұрғыда бағалап, өз ойларын жазады.
Салыстырып, өз ойларын жазады.
Комментарий жазады. |
Дескриптор: Композициялық құрылысын табады,анықтайды-6 ұпай(1х6) Бағалау Оқушылар өзара бағалайды . әр тапсырма сайын дискриптор арқылы бағалап отырады.
Өзін өзі бағалайды. Дескриптор: 1.Шығармадағы кейіпкеді табады-1ұпай, Сипаттайды -1
Топтар бірін бірі бағалайды
|
Презентация, интер.тақта
оқулық ,кесте «WordWall» платформасы
кесте
Оқулық, жұмыс дәптерлері
Постер
Постер |
||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: WordWall Платформасы Бес сұрақ
Үй тапсырмасы:171-бет,14-тапсырма.
Рефлексия Инстаграмм әлеуметтік жүйесіне жариялаанған постқа комментарий жазыңыздар
|
Оқушылар сабақта қаралған тақырып бойынша өз ойларын айтады.
Инстаграмм әлеуметтік жүйесіне жариялаанған постқа комментарий жазады.
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады
Білім алушылар кері байланыс береді |
Интер.тақта, слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Шұғаның белгісі ". 9-сынып.
Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Меңдіқара ауданының білім бөлімінің Ғаббас Жұмабаев атындағы Боровской мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
Тарихи шындық |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні : |
30.01.25 |
|
Сынып: 9 «А» |
Барлығы : 18 оқушы Қатысқан оқушылар: Қатыспаған |
|
Сабақтың тақырыбы |
Б.Майлин . «Шұғаның белгісі» |
|
Оқу мақсаты |
9.1.1.1. әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау. 9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; |
|
Сабақ мақсаты |
«Шұғаның белгісі» шығармасына сюжетті композициялық құрылымын ажыратады,талдайды. Шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды, оларға сипаттау арқылы мінездеме береді.
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: ( амандасу,өзектендіру , саб,тақырыбын, мақсатын түсіндіру) Өткен сабақты пысықтау: Сұрақтарға жауап беріңіздер: Авторы кім ? Автор қай жақта сөйлейді? Оқиғаға автордың қатысы қандай қалай араласады? Шығарма идеясын ашуда автордың рөлі қандай?
|
Мұғаліммен амандасады. Сұрақтарға жауап береді
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, белсенділікпен қатысқан оқушыға мадақтау сөзімен ынталандыру |
Интерактивті тақта, слайд
|
||||
|
Ортасы 35 минут |
Сабақтың тақырыбын тақтаға жазамын Мақсатын айтамын .
Жеке жұмыс (8 мин)ЕҚБ .. «Шұғаның белгісі» хикаяты бойынша шығарманың композициялық құрылысын анықтап, ажыратыңыздар Оқиғaның басталуы- Оқиғаның дамуы Оқиғaның байланысы- Оқиғаның шиеленісуі- Oқиғаның шарықтау шегі- Оқиғаның шешімі- Жұптық жұмыс (7) Шығарма үзіндісімен жұмыс: Берілген үзіндіден қандай кейіпкер екенін анықтаңыз , сипаттаңыз
Топтық жұмыс (15 мин) 1-топқа : Хикаядағы негізгі оқиғаны заманауи тұрғыда бағалап, өз ойларыңды шағын хабарлама түрінде жазыңыздар.
2-топқа : «Шұғаның белгісі» хикаясы мен Міржақып Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романын салыстырып, екі шығармадағы қыз тағдыры туралы өз ойларыңды көрсетіңіздер
3-топқа:
Шұғаның соңғы жазған хат-өлеңін оқып, қыз басындағы трагедиялық жағдайға постерға комментарий жазыңыздар.
|
Білім алушылар дәптерлерін ашып, бүгінгі күнді жазады. Назарын мұғалімге аударады.
Білім алушылар оқулықтан оқығандары арқылы композициялық құрылысын табады, талдау жасайды
Шығармада берілген портреттік суреттеулерді жұппен тауып, кейіпкерлерге мінездеме береді
Хикаядағы негізгі оқиғаны заманауи тұрғыда бағалап, өз ойларын жазады.
Салыстырып, өз ойларын жазады.
Комментарий жазады. |
Дескриптор: Композициялық құрылысын табады,анықтайды-6 ұпай(1х6) Бағалау Оқушылар өзара бағалайды . әр тапсырма сайын дискриптор арқылы бағалап отырады.
Өзін өзі бағалайды. Дескриптор: 1.Шығармадағы кейіпкеді табады-1ұпай, Сипаттайды -1
Топтар бірін бірі бағалайды
|
Презентация, интер.тақта
оқулық ,кесте «WordWall» платформасы
кесте
Оқулық, жұмыс дәптерлері
Постер
Постер |
||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: WordWall Платформасы Бес сұрақ
Үй тапсырмасы:171-бет,14-тапсырма.
Рефлексия Инстаграмм әлеуметтік жүйесіне жариялаанған постқа комментарий жазыңыздар
|
Оқушылар сабақта қаралған тақырып бойынша өз ойларын айтады.
Инстаграмм әлеуметтік жүйесіне жариялаанған постқа комментарий жазады.
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады
Білім алушылар кері байланыс береді |
Интер.тақта, слайд |
шағым қалдыра аласыз


