|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 15.09.2017ж Сабақ№6 Сабақтың тақырыбы: Сұхбаттасу мәдениеті |
Мектеп «Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
|||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тілек сөздерді сөйлеу жағдаятына қарай топтап жаза алады, эмоционалды-экспрессивті сөздерді буын үндестігі мен дыбыс үндестігіне қарай талдайды. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыйым сөздердің мағынасына қарай суреттер салады, өз ойларын көркем жеткізе алады. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап беруде сыни көзқарастарын білдіре алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ауызша, жазбаша сөйлеу түрін ажыратады және буын үндестігі мен дыбыс үндестігіне талдау жасай алады. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап жаза алады, тыйым сөздердің мәнін ашады. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Эмоционалды –экспрессивті сөздер |
||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Абыройлы бол! Мерейің үстем болсын! Қолың дерт көрмесін! Жортқанда жолың болсын! Қадамыңа гүл бітсін! Т.б |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||
|
-Неліктен сөйлеп тұрғанда есінеме дейді? -Не үшін тыйым сөздер шыққан? - Тілек сөздер қай жерде айтылады? |
||||||||||||||||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Әр ұлттың амандасуы туралы ақпараттар жинау |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|||||||||||||||||
|
«Сырлы сандық» -Сендер үлкен адаммен диалогке түсіп көрдіңдер ме? -Тілек-бата қай жерлерде айтылады? -Қандай тыйым сөздерді білесіңдер? |
Стикерге әр оқушы өз бойындағы бір жақсы қасиетін жазады. Өздері қалаған сыныптасына сыйлайды. Келесі стикерге өз бойындағы бір жаман қасиетін жазып, оны сандыққа салып құлпылайды да, жаман әдетімен қоштасады. Өз ойларын ортаға салады. |
|
||||||||||||||||||
|
Ортасы 30минут |
9-тапсырма, 17-бет Тілек сөздерді сөйлеу жағдаятына қарай топтап жаз. 10-тапсырма, 17-бет Оқылым мәтініндегі эмоционалды-экспрессивті сөздерді буын үндестігі мен дыбыс үндестігіне қарай талда. 11-тапсырма, 17-бет Тыйым сөздердің сөйлеудің түріне қатыстылығын анықта және тыйым сөздердің мағынасына сай суреттер сал. |
5-тапсырмадағы оқылым мәтінімен жұмыс істейді.
Тыйым сөздерге сурет салады.
|
Оқулық 17-бет |
|||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут
Үйге тапсырма
|
«Шығу парағы»
Ата-әжелеріңнен тыйым сөздер жазып әкелу
|
1.Бүгін не үйрендің? 2. Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? 3.Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек? |
кесте |
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
||||||||||||||||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұхбаттасу мәдениеті
Сұхбаттасу мәдениеті
|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 15.09.2017ж Сабақ№6 Сабақтың тақырыбы: Сұхбаттасу мәдениеті |
Мектеп «Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
|||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тілек сөздерді сөйлеу жағдаятына қарай топтап жаза алады, эмоционалды-экспрессивті сөздерді буын үндестігі мен дыбыс үндестігіне қарай талдайды. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тыйым сөздердің мағынасына қарай суреттер салады, өз ойларын көркем жеткізе алады. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап беруде сыни көзқарастарын білдіре алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ауызша, жазбаша сөйлеу түрін ажыратады және буын үндестігі мен дыбыс үндестігіне талдау жасай алады. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап жаза алады, тыйым сөздердің мәнін ашады. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Эмоционалды –экспрессивті сөздер |
||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Абыройлы бол! Мерейің үстем болсын! Қолың дерт көрмесін! Жортқанда жолың болсын! Қадамыңа гүл бітсін! Т.б |
||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||
|
-Неліктен сөйлеп тұрғанда есінеме дейді? -Не үшін тыйым сөздер шыққан? - Тілек сөздер қай жерде айтылады? |
||||||||||||||||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Әр ұлттың амандасуы туралы ақпараттар жинау |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|||||||||||||||||
|
«Сырлы сандық» -Сендер үлкен адаммен диалогке түсіп көрдіңдер ме? -Тілек-бата қай жерлерде айтылады? -Қандай тыйым сөздерді білесіңдер? |
Стикерге әр оқушы өз бойындағы бір жақсы қасиетін жазады. Өздері қалаған сыныптасына сыйлайды. Келесі стикерге өз бойындағы бір жаман қасиетін жазып, оны сандыққа салып құлпылайды да, жаман әдетімен қоштасады. Өз ойларын ортаға салады. |
|
||||||||||||||||||
|
Ортасы 30минут |
9-тапсырма, 17-бет Тілек сөздерді сөйлеу жағдаятына қарай топтап жаз. 10-тапсырма, 17-бет Оқылым мәтініндегі эмоционалды-экспрессивті сөздерді буын үндестігі мен дыбыс үндестігіне қарай талда. 11-тапсырма, 17-бет Тыйым сөздердің сөйлеудің түріне қатыстылығын анықта және тыйым сөздердің мағынасына сай суреттер сал. |
5-тапсырмадағы оқылым мәтінімен жұмыс істейді.
Тыйым сөздерге сурет салады.
|
Оқулық 17-бет |
|||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут
Үйге тапсырма
|
«Шығу парағы»
Ата-әжелеріңнен тыйым сөздер жазып әкелу
|
1.Бүгін не үйрендің? 2. Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? 3.Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек? |
кесте |
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
||||||||||||||||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді» |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













