Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
№54 жоббм |
|
|
Бөлім |
Қысым |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Тагаева Г.К. |
|
|
Күні : |
29.01.2025ж |
|
|
Сынып: |
7 г |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.4 – газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы https://wordwall.net/resource/67249615
|
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды . |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Қатты денелердегі қысымның формуласы мен ережесін біледі 2 балл |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ Тапсырма: "Газдың құпиясын ашу"
https://phet.colorado.edu/sims/html/gases-intro/latest/gases-intro_all.html
Қорытынды сұрақтар: 1. Газдың қысымын молекулалар деңгейінде түсіндіре отырып, қысымның температураға, көлемге және молекулалардың қозғалысына қалай байланысты екенін түсіндіріңіз. 2. Газдың қысымы қандай жағдайда ең жоғары болады? Бұл кезде молекулалардың қозғалысы мен соқтығысуы қандай болады? 3. Егер газдың молекулалары бір-біріне жақын орналасса (яғни, көлем кішірейсе), қысым қалай өзгереді? Бұл жағдайды өмірден мысалмен түсіндіріңіз. Эксперименттің тапсырма «Паскаль шары» https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=mech_pascal&l=kz
Қажетті құралдар: Паскаль шары,Су ,Пакет,шприц Қорытынды сұйық пен ауа қысым:_________________________________________ Жеке жұмыс 1. Формуланы қайталау
Есепке кім жүйрік? 2. Қысымның есептік мәнін табу
Тапсырма: Судың 10 м тереңдігінде гидростатикалық қысымды есептеңіз. Судың тығыздығы 1000 кг/м³, еркін түсу үдеуі g = 9,8 м/с².
3. Беттік қысымды табу
Тапсырма: Егер тереңдігі 5 м болатын судың бетінде суға батырылған дөңгелек пластинаға әсер ететін гидростатикалық қысымды есептесеңіз. Пластинаның радиусы 0,5 м, су тығыздығы 1000 кг/м³, g = 9,81 м/с².
4. Гидростатикалық қысымның тереңдікке тәуелділігі
Тапсырма: Теңіз суының бетінде және 200 м тереңдікте гидростатикалық қысымды салыстырыңыз. Су тығыздығы 1025 кг/м³, g = 9,8 м/с².
|
Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.
Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңын біледі; Газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіре алады; Жаңа сабақтың теориясын меңгереді; Жұппен бірге жұмыс жасайды;
2 балл Дескриптор:
Есептің шартын түзе алады; ХБЖ ға келтіре алады; Негізгі формуланы түрлендіріп ,белгісіз шаманы таба алад;
4 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
8 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
«Аквариум» әдісі. Ішіне-сыртына!
|
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңына берілген тест сұрақтарына дұрыс жауап бере алады;
2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||
|
Рефексия
«Аквариум » әдісі бойынша
Өзін -өзі бағалау «Барометр» әдісі бойынша Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау |
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
|
Физика « Білімдіге дүние жарық» |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары: 7.3.1.4 – газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||||||||||
|
«Бос орынды толтыру тапсырмасын орындайды» Үй тапсырмасы https://wordwall.net/resource/67249615
Тапсырма: "Газдың құпиясын ашу"
1. Газдың қысымын молекулалар деңгейінде түсіндіре отырып, қысымның температураға, көлемге және молекулалардың қозғалысына қалай байланысты екенін түсіндіріңіз. 2. Газдың қысымы қандай жағдайда ең жоғары болады? Бұл кезде молекулалардың қозғалысы мен соқтығысуы қандай болады? 3. Егер газдың молекулалары бір-біріне жақын орналасса (яғни, көлем кішірейсе), қысым қалай өзгереді? Бұл жағдайды өмірден мысалмен түсіндіріңіз. Эксперименттің тапсырма «Паскаль шары» Қажетті құралдар: Паскаль шары,Су ,Пакет,шприц
Қорытынды сұйық пен ауа қысым:_________________________________________
«Физминтка». Формуланы қайталау
Жеке жұмыс Есепке кім жүйрік?
«Аквариум» әдісі. Ішіне-сыртына!
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________
|
||||||||||||||||||||||||
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұйықтықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы.
Сұйықтықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
№54 жоббм |
|
|
Бөлім |
Қысым |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Тагаева Г.К. |
|
|
Күні : |
29.01.2025ж |
|
|
Сынып: |
7 г |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.4 – газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы https://wordwall.net/resource/67249615
|
Оқушылар сәлемдеседі . Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды . |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Қатты денелердегі қысымның формуласы мен ережесін біледі 2 балл |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ Тапсырма: "Газдың құпиясын ашу"
https://phet.colorado.edu/sims/html/gases-intro/latest/gases-intro_all.html
Қорытынды сұрақтар: 1. Газдың қысымын молекулалар деңгейінде түсіндіре отырып, қысымның температураға, көлемге және молекулалардың қозғалысына қалай байланысты екенін түсіндіріңіз. 2. Газдың қысымы қандай жағдайда ең жоғары болады? Бұл кезде молекулалардың қозғалысы мен соқтығысуы қандай болады? 3. Егер газдың молекулалары бір-біріне жақын орналасса (яғни, көлем кішірейсе), қысым қалай өзгереді? Бұл жағдайды өмірден мысалмен түсіндіріңіз. Эксперименттің тапсырма «Паскаль шары» https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=mech_pascal&l=kz
Қажетті құралдар: Паскаль шары,Су ,Пакет,шприц Қорытынды сұйық пен ауа қысым:_________________________________________ Жеке жұмыс 1. Формуланы қайталау
Есепке кім жүйрік? 2. Қысымның есептік мәнін табу
Тапсырма: Судың 10 м тереңдігінде гидростатикалық қысымды есептеңіз. Судың тығыздығы 1000 кг/м³, еркін түсу үдеуі g = 9,8 м/с².
3. Беттік қысымды табу
Тапсырма: Егер тереңдігі 5 м болатын судың бетінде суға батырылған дөңгелек пластинаға әсер ететін гидростатикалық қысымды есептесеңіз. Пластинаның радиусы 0,5 м, су тығыздығы 1000 кг/м³, g = 9,81 м/с².
4. Гидростатикалық қысымның тереңдікке тәуелділігі
Тапсырма: Теңіз суының бетінде және 200 м тереңдікте гидростатикалық қысымды салыстырыңыз. Су тығыздығы 1025 кг/м³, g = 9,8 м/с².
|
Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.
Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі. |
Дескриптор: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңын біледі; Газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіре алады; Жаңа сабақтың теориясын меңгереді; Жұппен бірге жұмыс жасайды;
2 балл Дескриптор:
Есептің шартын түзе алады; ХБЖ ға келтіре алады; Негізгі формуланы түрлендіріп ,белгісіз шаманы таба алад;
4 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
8 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
«Аквариум» әдісі. Ішіне-сыртына!
|
Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңына берілген тест сұрақтарына дұрыс жауап бере алады;
2 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||
|
Рефексия
«Аквариум » әдісі бойынша
Өзін -өзі бағалау «Барометр» әдісі бойынша Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау |
Сабаққа кері байланыс қалдырады.
Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.
|
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
|
Физика « Білімдіге дүние жарық» |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары: 7.3.1.4 – газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||||||||||
|
«Бос орынды толтыру тапсырмасын орындайды» Үй тапсырмасы https://wordwall.net/resource/67249615
Тапсырма: "Газдың құпиясын ашу"
1. Газдың қысымын молекулалар деңгейінде түсіндіре отырып, қысымның температураға, көлемге және молекулалардың қозғалысына қалай байланысты екенін түсіндіріңіз. 2. Газдың қысымы қандай жағдайда ең жоғары болады? Бұл кезде молекулалардың қозғалысы мен соқтығысуы қандай болады? 3. Егер газдың молекулалары бір-біріне жақын орналасса (яғни, көлем кішірейсе), қысым қалай өзгереді? Бұл жағдайды өмірден мысалмен түсіндіріңіз. Эксперименттің тапсырма «Паскаль шары» Қажетті құралдар: Паскаль шары,Су ,Пакет,шприц
Қорытынды сұйық пен ауа қысым:_________________________________________
«Физминтка». Формуланы қайталау
Жеке жұмыс Есепке кім жүйрік?
«Аквариум» әдісі. Ішіне-сыртына!
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________
|
||||||||||||||||||||||||
|
|

шағым қалдыра аласыз

























