Материалдар / "Сұқбаттасу мәдениеті" қысқа мерзімді жоспар

"Сұқбаттасу мәдениеті" қысқа мерзімді жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлығы: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді,анықтайды Көбі:қазақ тілінің дыбыстық жүйесін,үндестік үндестік заңын емлелік, ерекшеліктерін ескере отырып,орфографиялық нормаға сай жазады. Кейбірі: әлеуметтік –тұрмыстық, әлеуметтік –мәдени, тақырыптарғаа байланысты диолог, монологтердегі(ән мәтіні,хабарлама,жарнама, хабарландыру)көтерілген мәселені түсіндіреді.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

5-кл .Мәдениет.тіл және қарым-қатынас 5-6 сабақ

Сабақ тақырыбы

Сұхбаттасу мәдениеті.

Осы сабақта қол жекізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме

5.Т\А.2 Әлеуметтік –тұрмыстық, әлеуметтік –мәдени, тақырыптарғаа байланысты диолог, монологтердегі(ән мәтіні,хабарлама,жарнама, хабарландыру)көтерілген мәселені түсіндіру.


5.О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау

5.ӘТН1.Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін,үндестік заңын емлелік, ерекшеліктерін ескере отырып,орфографиялық нормаға сай жазу.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді,анықтайды

Көбі:қазақ тілінің дыбыстық жүйесін,үндестік үндестік заңын емлелік, ерекшеліктерін ескере отырып,орфографиялық нормаға сай жазады.

Кейбірі: әлеуметтік –тұрмыстық, әлеуметтік –мәдени, тақырыптарғаа байланысты диолог, монологтердегі(ән мәтіні,хабарлама,жарнама, хабарландыру)көтерілген мәселені түсіндіреді.

Күтілетін нәтижелер

Адамзат өміріндегі тілдің ролін айтады, бір-бірімен тығыз тілдік қарым-қатынас орнатады,дыбыс үндестігін меңгереді.


Сабақтың түрі

Білімді жүйелеу сабағы

Пәнаралық байланыс

Әдебиет


Қажетті құрал-жабдықтар

Интерактивтік тақта, «Мемлекеттік тіл»туралы бейнебаян,тақырыпқа қатысты слайдтар,үнтаспа, түрлі түсті қарандаштар мен фломастерлер,плпкат.

Оқыту әдістері

Әңгімелеу,түсіндіру,сұрақ –жауап, «Шаттық шеғбері»тренингі, «Ой шақыру»әдісі,пікірталас,диолог,постер, «Дана үкілер» техникасы, «Бес саусақ» тәсілі, «Ана тілі»дидактикалық ойыны, «қосжазба»күнделігі, «Ішкі және сыртқы шеңбер»техникасы.

Дереккөздер

Әдістемелік құрал,дидактикалық материалдар

Тапсырмалар


Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті.

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

Мұғалім «шаттық шеңберін» құрғызып, ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін оқушыларға:-Балалар, сендер қарым –қатынас барысында бір-біріңе қандай жақсы сөздер айтасыңдар?-деп сұрайды

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Қайырлы күн,досым!Әр күнің сәттілікке толсын!

Өткен сабақты тексеру

Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.

Кемшіліктерін түзетеді,анықтайды,бағалайды.

Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.

Қызығушылықты ояту

Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында интерактивті тақтадан « тіл» сөзіне ассоциограмма құрғызу. «Ой шақыру» әдісін пайдалану


Әр оқушы тақтада ілулі тұрған плакатқа маркермен өз түсінігін жазады.

ІІ.Мағынаны тану

1.Білу.Түсіну

А)Мәтінмен жұмыс. Оқулықтағы бірінші тапсырманы орындатады. Мәтінмен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін «Дана үкілер» техникасын қолданады.Тақырыпқа қатысты берілген мәтінді үнтаспадан тыңдатады. Оқушыларға мәтінді оқытады, негізгі ойды тапқызады. Жаңалық болған ақпаратты дәптерлеріне жазғызады.талдатады.

Тыңдалым. Мәтінді үнтаспадан тыңдайды.Қажетті ақпараттарды есте сақтайды. Негізгі ойды табады, тірек сөзді анықтайды.


Ә)Айтылым. Оқулықтағы 2,3- тапсырманы орындатады.

Айтылым.

Қойылғын сұрақтарға жауап береді,диолог құрады.

2.Тілдік бағдар.Қазақ тілінің дыбыстық жұйесі туралы мағлұмат береді.

Дауысты ,дауыссыз дыбыстарды меңгереді.

3.Талдау және қолдану.

А)Оқылым. Оқулықтағы 4- тапсырманы орындатады.

Оқылым.Мәтінді оқиды. Мәтіннің мазмұнындағы ақпараттардың маңызын талдайды.

Ә)Жазылым. Оқулықтағы 5,6- тапсырманы орындатады

Жазылым.Кластер жасайды, кесте толтырады.

Б)Айтылым. Жазылым. Оқулықтағы 7,8,9-тапсырманы орындатады.

Тапсырмалар орындайды.

4.Сергіту сәті. «Ана тілі »дидактикалық ойынын ойынатады. Ойынның шарты бойынша оқушылардың қолына доп береді. тақырыбында постер дайындауларын сұрайды.


5.Жинақтау.

А) Оқулықтағы 10- тапсырманы орындатады.

Айтылым. Мәтін құрайды

Бағалау

Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім сабақтың соңында тақтаға «Ашық журнал» формасын іледі. Оқушылар өзін бағалап болғаннан кейін қорытынды бағаны өзі қояды.

«Ішкі және сыртқы шеңбер»техникасы бойынша өзара бір-бірін бағалайды.

Үйге тапсырма

Оқулықтағы 11,13- тапсырманы орындау


Ой таразы

«Ішкі және сыртқы шеңбер»техникасы бойынша өзара бір-бірін бағалайды.

Сұрақтарға жауап жазады.



ЖИ арқылы жасау
18 Сәуір 2018
1460
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі