Материалдар / Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері.

Материал туралы қысқаша түсінік
"Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері." ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Маусым 2021
504
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Геометрияның алғашқы мәліметтері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу.

7.3.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамасын біледі, сызбасын сыза алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Теориялық білімдерін  формулалармен байланыстыра отырып есеп шығара алады, теоремаларды дәлелдей алады.

Кейбір оқушылар: Бұрыштар туралы сыни ойлай алады, өмірде кездескен жағдайларда қолдана алады. Ұтымды пікірлерін айтады және дәлелдей алады.

Ойлау дағдыларының д с деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын біледі;

сыбайлас және вертикаль бұрыштарды салады және белгілей алады;

Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдей алады.

Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерінесептер шығаруда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- бөлімнің ұғымдары мен терминдерін ;

- аксиомаларды және теоремаларды тұжырымдайды;

- сызбаның салынуын түсіндіреді;

- есептердің шешу жолын түсіндіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

- нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш;

- аксиома, теорема;

- бұрыштардың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, жазыңқы бұрыш, тік бұрыш;

- вертикаль бұрыштар, сыбайлас бұрыштар;

- бұрыштардың градустық өлшемі;

- перпендикуляр түзулер

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- кесінділер/бұрыштар тең;

- вертикаль бұрыштар... ;

- сыбайлас бұрыштардың қосындысы... тең.

- перпендикуляр түзулер . . . жасайды.

Құндылықтарды дамыту


Топта өз пікірін дәлелдеу негізінде азаматтық көзқарасы қалыптасады. Қарым-қатынас мәдениеті артады.

Пәнаралық байланыстар

Сызу пәні

Алдыңғы білім


Бұрыш және бұрыштың түрлері, қиылысқан түзу, перпендикуляр түзулер, сыбайлас және вертикаль бұрыштар, түзу, нүкте, сәуле.


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



















Ұйымдастыру. кезеңі.Оқушылармен сәлемдесу , түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу. «Менің бүгінгі көңіл қандай табиғат кұбылыстарына ұқсайды». Оқушылар бүгінгі көңіл-күйлерін (жыл мезгіліне, ауа райына, табиғат құбылысына) ұқсайтынын айтады.


Топқа бөлу:«Бұрыштық өлшемдері бойынша» Оқушыларға үлестірмелі қималар таратылады.Бұрыштың градустық өлшемдері 600, 450, 1150, 500+400, 600+300

І топ «сүйір бұрыш», ІІ «доғал бұрыш», ІІІ топ «тікбұрыш» деп үш топқа бөлемін.


Үй тапсырмасын сұрау.

1тапсырма: «Фрайер» әдісі:

Тапсырма: Берілген сызбаға сәйкес мәліметтерді жазып шық.

1 топқа: Бұрыш.

2 топқа: Сыбайлас бұрыштар.

3.тлпқа: Вертикаль бұрыштар.

Прямая соединительная линия 1 анықтамасы қасиеті



Прямая соединительная линия 2

қолданылуы суреті



1

Сыбайлас және вертикаль бұрыштың

анықтамасын біледі

1

2

Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін айта алады

1

3

Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін қолдана алады

1

4

Суретін сала алады

1

Қалыптарушы бағаны: топтар бір-бірін ауызша бағалайды.




Үлестірмелі қималар






қосымша













Әдістемелік нұсқаулық

слайд















Бағалау парағы

Сабақтың ортасы














































2 Тапсырма: «Ойлан-жұптас-бөліс». Сурет бойынша сыбайлас және вертикаль бұрыштарды жұбын табыңдар Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып талқылайды.



1

Бұрыштардың қасиеттерін қолдана алады

1

2

Бұрыштардың градустық өлщемдерін біледі

1

3

Бұрыштарды дәлелдей алады

1

Қалыптастырушы бағаны : екі оқушы бір-бірін бағалайды.


3. Тапсырма:

Деңгейлік тапсырмалар: оқулықпен жұмыс (оқушылар оқулықтағы деңгейлік тапсырмаларды орындайды)

А деңгей:65 есеп Сыбайлас бұрыштардың бірі екіншісінен а) 64 - қа

ү лкен; ә)56 -қа кіші. Осы бұрыштарды табыңдар.

І В деңгей. 76 есеп.Берілген АВСжәне СВЕ сыбайлас жатқан

бұрыштар арқылы АВЕ бұрышын табыңдар.АВС және АВЕ бұрыштарын салыстырыңдар.

І С деңгей. 82 есеп Екі сыбайлас бұрыштың бірі екіншісінен 5 есе

артық .Сол бұрыштарды табыңдар.

А

Сыбайлас бұрыштарды табады.

1

В

Сызбасыны сыза алады және салыстыра алады

2

С

Сызбасын сыза алады, мәнін таба алады.

3

Қалыптастырушы бағаны оқушы өз-өзін бағалайды.


4.тапсырма: «Сәйкестендіру» әдісі

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!


Тапсырмалар

Тапсырмалар

дың жауабы

Жауабына сәйкес сан


1

Сыбайлас бұрыштардың қосындысы

400,400

5

2

Вертикаль бұрыштар

8

7