|
Бөлім: |
Геометрияның алғашқы мәліметтері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Смаилова Лаура Талгатовна |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.10сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; 7.1.1.32перпендикуляр ұғымын біледі |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сыбайлас және вертикалъ бұрыштар ұғымдарымен танысып, олардың қасиеттерін біліп, оларды қолданып, есептер шығарып үйрену дағдыларын қалыптастырады |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Психологиялық жұмылдыру. Сабақтың тақырыбымен таныстыру, оның мақсаттарының қойылымы. Оқушыларды тілдесуге дайындау. Бұл сабақта оқушылар перпендикуляр түзулер тәрізді жаңа ұғымдармен танысады, Үй тапсырмасын тақтадан тексереді Досыма сұрақ әдісі арқылы оқушыллар сабақты ашу үшін бір - біріне сұрақтар қояды. Видео сұрақ арқылы видео сұрақтар дайындайды.
|
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады. О – бас нүкте, ОА – ортақ қабырға. ОВ, ОD қабырғалары – бір –біріне толықтауыш сәулелер. Теорема: Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180º- қа тең.
Дәлелдеуі: ІІІ аксиомасы негізінде: АОD +DОВ = АОВ. АОВ – жазыңқы бұрыш, АОВ = 180º. Ендеше, АОD +DОВ = 180º. Д.к.о.
О нүктесінде қиылысқан АВ және CD түзулері берілсін. AB ∩ CD = 1, 3 және 2, 4 – вертикаль бұрыштар. Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыш-тың қабырғаларының созындысы болып С келетін екі бұрышты – вертикаль бұрыштар деп атайды. ОС, ОD және ОА, ОB сәулелері бір –бірінің созындысы. Теорема: Вертикаль бұрыштар тең болады. Дәлелдеуі: AB ∩ CD =О. 1, 3 вертикаль бұрыштар. 1 + 2 = CОD; 3 + 2 = AОB. CОD = 180º → 1 +2 =180º , 1 = 180º - 2 (1) AОB = 180º → 3 +2 =180º; 3 = 180º - 2 (2) (1), (2) 1=3. Д.к.о. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Геометрия, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
|
Тапсырма-2 |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Геометрия, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
|
|
|
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
|
||
|
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
|
|||
|
|
|
https://wordwall.net/ru/resource/60545598 |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Кестелер арқылы есептер шығару
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
І Қорытындылау сұрақтарын береді ІІ Үй тапсырмасын беру №1.8 есепті шығару және 1 параграфты оқып келу ІІІ Рефлексия Оқушылардан бүгінгі сабақтан кері байланыс алу үшін тақтадагы сөздердің бастамасын ала отырып бір сөйлеммен ойларын жеткізеді
Бағалау парақтарын жинап алады |
Оқушылар үй тапсырмасын жазады. Келесі қорытындылау сұрақтарына ауызша жауап береді 1)нүкте қандай объектінің бейнесі болып табылады? 2)Евклид нүктеніқалай анықтаған? 3)нүктелер қалай белгіленеді? 4)түзу қандай объектінің бейнесі болып табылады? Түзулер қалай белгіленеді? Нүкте және түзулер бір-біріне қатысты қалай орналасуы мүмкін? |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сыбайлас және вертикаль бұрыштырың олардың қасиеттері
Сыбайлас және вертикаль бұрыштырың олардың қасиеттері
|
Бөлім: |
Геометрияның алғашқы мәліметтері |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Смаилова Лаура Талгатовна |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.10сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; 7.1.1.32перпендикуляр ұғымын біледі |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сыбайлас және вертикалъ бұрыштар ұғымдарымен танысып, олардың қасиеттерін біліп, оларды қолданып, есептер шығарып үйрену дағдыларын қалыптастырады |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Психологиялық жұмылдыру. Сабақтың тақырыбымен таныстыру, оның мақсаттарының қойылымы. Оқушыларды тілдесуге дайындау. Бұл сабақта оқушылар перпендикуляр түзулер тәрізді жаңа ұғымдармен танысады, Үй тапсырмасын тақтадан тексереді Досыма сұрақ әдісі арқылы оқушыллар сабақты ашу үшін бір - біріне сұрақтар қояды. Видео сұрақ арқылы видео сұрақтар дайындайды.
|
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады. О – бас нүкте, ОА – ортақ қабырға. ОВ, ОD қабырғалары – бір –біріне толықтауыш сәулелер. Теорема: Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180º- қа тең.
Дәлелдеуі: ІІІ аксиомасы негізінде: АОD +DОВ = АОВ. АОВ – жазыңқы бұрыш, АОВ = 180º. Ендеше, АОD +DОВ = 180º. Д.к.о.
О нүктесінде қиылысқан АВ және CD түзулері берілсін. AB ∩ CD = 1, 3 және 2, 4 – вертикаль бұрыштар. Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыш-тың қабырғаларының созындысы болып С келетін екі бұрышты – вертикаль бұрыштар деп атайды. ОС, ОD және ОА, ОB сәулелері бір –бірінің созындысы. Теорема: Вертикаль бұрыштар тең болады. Дәлелдеуі: AB ∩ CD =О. 1, 3 вертикаль бұрыштар. 1 + 2 = CОD; 3 + 2 = AОB. CОD = 180º → 1 +2 =180º , 1 = 180º - 2 (1) AОB = 180º → 3 +2 =180º; 3 = 180º - 2 (2) (1), (2) 1=3. Д.к.о. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Геометрия, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
|
Тапсырма-2 |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Геометрия, авторы Шыныбеков Ә.Н..-Алматы,Атамұра 2017 |
|
|
|
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
|
||
|
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
|
|||
|
|
|
https://wordwall.net/ru/resource/60545598 |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
||
|
Кестелер арқылы есептер шығару
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
І Қорытындылау сұрақтарын береді ІІ Үй тапсырмасын беру №1.8 есепті шығару және 1 параграфты оқып келу ІІІ Рефлексия Оқушылардан бүгінгі сабақтан кері байланыс алу үшін тақтадагы сөздердің бастамасын ала отырып бір сөйлеммен ойларын жеткізеді
Бағалау парақтарын жинап алады |
Оқушылар үй тапсырмасын жазады. Келесі қорытындылау сұрақтарына ауызша жауап береді 1)нүкте қандай объектінің бейнесі болып табылады? 2)Евклид нүктеніқалай анықтаған? 3)нүктелер қалай белгіленеді? 4)түзу қандай объектінің бейнесі болып табылады? Түзулер қалай белгіленеді? Нүкте және түзулер бір-біріне қатысты қалай орналасуы мүмкін? |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|
шағым қалдыра аласыз



























