|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|
Педагогтің тегі |
Куанова К |
|
Күні: |
18.01.2025 |
|
Сынып: |
8 б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 15 минут 15 минут |
Оқушылармен амандасу,кезекшіліктен мәлімет алу,сыныпты 4 топқа бөлу Үй жұмысын тексеру «Бір қадам алға»әдісі 1.Сәрсенбай не себепті Жамалды Жұманға тұрмысқа берді? 2.Жамал Жұманды не себепті ұнатпады? 3.Шолпан не себепті Сәрсенбайға ренжіді? 4.Жамал Жұманның үйінен неге қашып кетті? 5.Жамалдың ажалы неден болды? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын,бағалау критерийлерін айқындау Қызығушылықты ояту. Мінездеу дегеніміз не?Кім қалай түсінеді? Мінездеу-әдеби кейіперді таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай суреттеу. Тура мінездеу-кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай,сол қалпында баяндайды. Жанама мінездеу-оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді. 1-тапсырма «Кейіпкерді атаймыз» әдісін пайдаланып, кейіпкерлерді еске түсіру 1.Сәрсенбай шаңырағында шыр етіп дүниеге келген сәбидің есімі?(Жамал ) 2.Жамалдың анасының есімі?(Шолпан) 3.Сәрсенбай өз қызын қай байдың ұлына ұзатады?(Байжан) 4.Байжанның ұлының есімі кім,жасы нешеде?(Жұман,17) 5.Жамал жиын-тойда қандай жігітті кездестіреді?(Ғали); 6.Ғали Жамалды алып қашып,кімнің үйіне паналайды?(Фатихолла) Топтық жұмыс «Бірге талқылаймыз»әдісі арқылы кесте толтыру
Жұптық жұмыс 2-тапсырма. «Нақтылау»әдісі Үзіндідегі кейіпкерлер бейнесінің тура немесе жанама мінездеуге нақтылай анықтау,кейіпкерді табу
«Менің пікірім»әдісі арқылы жеке жұмыс 1.Ғали мен Жамалдың бойынан сіз ұнатқан қасиеттер? 2.Ол қасиеттер бүгінгі жастарда бар ма? 3.Қазіргі жастардан қандай кемшіліктер көресіз?
|
Сынып санау арқылы 4 топқа бөлінеді
Сұрақтарға жауап береді
Өз ойларын білдіреді. Мұғалім пікірімен салыстырады
Сұрақтарға жауап береді Шығарма кейіпкерлерін біледі
-Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын табады -адамгершілік қасиетін анықтайды -өзіндік көзқарасын білдіреді -баға береді
-үзінділер кімге арналғанын нақтылайды -тура мінездеуді табады -жанама мінездеуді табады -кейіпкерді анықтайды
Әр оқушы өз ойымен бөліседі |
Қолпаштау
Мадақтау
Дескриптор: -Шығарма кейіпкерлерін біледі-1
Дескриптор : -Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын табады-1 -адамгершілік қасиетін анықтайды-1 -өзіндік көзқарасын білдіреді-1 -баға береді-1
Дескриптор : -үзінділер кімге арналғанын нақтылайды-1 -тура мінездеуді табады-1 -жанама мінездеуді табады-1 -дәлелдей алады-1
Дескриптор: |
8-сынып оқулығы, интеративті тақта, жұмыс дәптері
Кеспе қағаздар, плакаттар
Кеспе қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «3-2-1» • Сабақтан алған 3 маңызды ақпарат • Қиындық тудырған 2 аспект • Сабақ барысында туындаған 1 сұрақ. Үйге тапсырма. «Кейіпкерге хат»жазу |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі
Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі
|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|
Педагогтің тегі |
Куанова К |
|
Күні: |
18.01.2025 |
|
Сынып: |
8 б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығармадағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 15 минут 15 минут |
Оқушылармен амандасу,кезекшіліктен мәлімет алу,сыныпты 4 топқа бөлу Үй жұмысын тексеру «Бір қадам алға»әдісі 1.Сәрсенбай не себепті Жамалды Жұманға тұрмысқа берді? 2.Жамал Жұманды не себепті ұнатпады? 3.Шолпан не себепті Сәрсенбайға ренжіді? 4.Жамал Жұманның үйінен неге қашып кетті? 5.Жамалдың ажалы неден болды? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын,бағалау критерийлерін айқындау Қызығушылықты ояту. Мінездеу дегеніміз не?Кім қалай түсінеді? Мінездеу-әдеби кейіперді таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай суреттеу. Тура мінездеу-кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай,сол қалпында баяндайды. Жанама мінездеу-оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді. 1-тапсырма «Кейіпкерді атаймыз» әдісін пайдаланып, кейіпкерлерді еске түсіру 1.Сәрсенбай шаңырағында шыр етіп дүниеге келген сәбидің есімі?(Жамал ) 2.Жамалдың анасының есімі?(Шолпан) 3.Сәрсенбай өз қызын қай байдың ұлына ұзатады?(Байжан) 4.Байжанның ұлының есімі кім,жасы нешеде?(Жұман,17) 5.Жамал жиын-тойда қандай жігітті кездестіреді?(Ғали); 6.Ғали Жамалды алып қашып,кімнің үйіне паналайды?(Фатихолла) Топтық жұмыс «Бірге талқылаймыз»әдісі арқылы кесте толтыру
Жұптық жұмыс 2-тапсырма. «Нақтылау»әдісі Үзіндідегі кейіпкерлер бейнесінің тура немесе жанама мінездеуге нақтылай анықтау,кейіпкерді табу
«Менің пікірім»әдісі арқылы жеке жұмыс 1.Ғали мен Жамалдың бойынан сіз ұнатқан қасиеттер? 2.Ол қасиеттер бүгінгі жастарда бар ма? 3.Қазіргі жастардан қандай кемшіліктер көресіз?
|
Сынып санау арқылы 4 топқа бөлінеді
Сұрақтарға жауап береді
Өз ойларын білдіреді. Мұғалім пікірімен салыстырады
Сұрақтарға жауап береді Шығарма кейіпкерлерін біледі
-Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын табады -адамгершілік қасиетін анықтайды -өзіндік көзқарасын білдіреді -баға береді
-үзінділер кімге арналғанын нақтылайды -тура мінездеуді табады -жанама мінездеуді табады -кейіпкерді анықтайды
Әр оқушы өз ойымен бөліседі |
Қолпаштау
Мадақтау
Дескриптор: -Шығарма кейіпкерлерін біледі-1
Дескриптор : -Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын табады-1 -адамгершілік қасиетін анықтайды-1 -өзіндік көзқарасын білдіреді-1 -баға береді-1
Дескриптор : -үзінділер кімге арналғанын нақтылайды-1 -тура мінездеуді табады-1 -жанама мінездеуді табады-1 -дәлелдей алады-1
Дескриптор: |
8-сынып оқулығы, интеративті тақта, жұмыс дәптері
Кеспе қағаздар, плакаттар
Кеспе қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «3-2-1» • Сабақтан алған 3 маңызды ақпарат • Қиындық тудырған 2 аспект • Сабақ барысында туындаған 1 сұрақ. Үйге тапсырма. «Кейіпкерге хат»жазу |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













