Сабақтың тақырыбы: Сыйластыққа үйренеміз
Сабақтың мақсаты:
-
Сыйластықтың адамға жағымды әсерін түсіндіру.
-
Бір - бірімен және үй ішінде сыйластықта болуға әдеттендіру.
Сабақтың көрнекілігі: эмоциялар көрсетілген суреттер
Сабақтың барысы
Психолог: Бәріміз жайғасып отырайық. Орындықта арқаны түзу ұстап отыру керек. Дұрыс отырып үйренген бала әдемі, сымбатты болып өседі. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сыйластыққа үйренеміз».
-
Айтыңдаршы, сендер сыйластық, сыйлау туралы не білесіңдер?
-
Кімдерді сыйлау керек? Аналарыңды, әжелеріңді сыйлайсыңдар ма? Достарыңды ше?

Сендерге ата-аналарың әр түрлі жақсы, жылы сөздер айтады екен. Осындай «айналайын, жаным, ақылдым, күнім, алтыным» деген жылы сөздер естіген сендерге ұнайды, көңілденіп қаласыңдар.

Ендеше біз де бір-бірімізге жылы сөздер айтып үйренейік. Мен бастаймын, сендер жаныңда отырған көршіңе айтып жалғастырасыңдар. Ол рахмет айтуы керек.
Психолог: Аяулым, сен әдемісің!
Аяулым: рахмет. Фарида, сенің бантигің тамаша екен!
Фарида: рахмет. Нұрәлі, сен күштісің!
Бұл жаттығу балалардың жас ерекшелігіне байланысты психолог көмегімен орындалады.
Психолог: Сендер өте ақылды бала екенсіңдер. Көп жылы сөздер білесіңдер. Жарайсыңдар. Жаңа айтқан жылы сөздерді үнемі қайталап бір-біріңе айтып жүріңдер. Үйде де айтыңдар. Қазір өздеріңді ақылды Ханзада, сұлу Ханшайым деп елестетіңдер. Елестеттіңдер ме? Онда «Ханзада орманда келе жатты» жаттығуын орындаймыз.
«Ханзада орманда келе жатты» ойын жаттығуы
Мақсаты: қимыл-қозғалыс және сөйлеу белсенділігін, дене шынықтыру жаттығуларына қызығушылығын дамыту.
Барысы: Психолог балаларға ойын жаттығуын орындауды ұсынады, мұнда сөздерді қимыл-қозғалыспен үйлестіру керек. Кәне, бәріміз тіке тұрамыз. Менімен бірге қайталаңдар.
Ханзада орманда келе жатты (орнында аяқтың ұшымен 6 рет қадам жасайды, сол аяқпен қадам жасағанда - жұдырық түйеді, оң аяқпен адымдағанда – жұдырықты жазады).
Хан қызын жолықтырды, жолықтырды (орнында аяқ ұшымен 6 рет қадам жасайды, сол аяқпен қадам жасағанда - сол жаққа шапалақ ұрады, оң аяқпен қадам жасағанда – оң жаққа алақанмен шапалақ ұрады).
Кел, екеуміз секірейік, секірейік (орнында 6 рет 2 аяқпен кезек секіреді; алдыңғы жаққа шапалақ ұрады).
Тағы бір секірейік, секірейік (орнында 6 рет 2 аяқпен кезек секіреді; артқы жаққа шапалақ ұрады).
Қолымызбен шапалақ ұрайық, шапалақ ұрайық (орнында тұрып алдымен сол жаққа шапалақ ұрады, одан соң оң жаққа алақанмен шапалақ ұрады).
Қолымызды көтерейік (орнында 6 қадам жасап, әрбір қадамға қолды ашып, жұмады).
Психолог: жарайсыңдар. Бәрің де ақылды Ханзада мен сұлу Ханшайым бола білдіңдер. Олай болса, қандай жылы сөздер үйрендік, ұмытпас үшін кезекпен қайталап алайық.
Жылы сөздерді қайталап болған соң, қол шапалақтап, сабақты аяқтау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сыйластыққа үйренеміз
Сыйластыққа үйренеміз
Сабақтың тақырыбы: Сыйластыққа үйренеміз
Сабақтың мақсаты:
-
Сыйластықтың адамға жағымды әсерін түсіндіру.
-
Бір - бірімен және үй ішінде сыйластықта болуға әдеттендіру.
Сабақтың көрнекілігі: эмоциялар көрсетілген суреттер
Сабақтың барысы
Психолог: Бәріміз жайғасып отырайық. Орындықта арқаны түзу ұстап отыру керек. Дұрыс отырып үйренген бала әдемі, сымбатты болып өседі. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сыйластыққа үйренеміз».
-
Айтыңдаршы, сендер сыйластық, сыйлау туралы не білесіңдер?
-
Кімдерді сыйлау керек? Аналарыңды, әжелеріңді сыйлайсыңдар ма? Достарыңды ше?

Сендерге ата-аналарың әр түрлі жақсы, жылы сөздер айтады екен. Осындай «айналайын, жаным, ақылдым, күнім, алтыным» деген жылы сөздер естіген сендерге ұнайды, көңілденіп қаласыңдар.

Ендеше біз де бір-бірімізге жылы сөздер айтып үйренейік. Мен бастаймын, сендер жаныңда отырған көршіңе айтып жалғастырасыңдар. Ол рахмет айтуы керек.
Психолог: Аяулым, сен әдемісің!
Аяулым: рахмет. Фарида, сенің бантигің тамаша екен!
Фарида: рахмет. Нұрәлі, сен күштісің!
Бұл жаттығу балалардың жас ерекшелігіне байланысты психолог көмегімен орындалады.
Психолог: Сендер өте ақылды бала екенсіңдер. Көп жылы сөздер білесіңдер. Жарайсыңдар. Жаңа айтқан жылы сөздерді үнемі қайталап бір-біріңе айтып жүріңдер. Үйде де айтыңдар. Қазір өздеріңді ақылды Ханзада, сұлу Ханшайым деп елестетіңдер. Елестеттіңдер ме? Онда «Ханзада орманда келе жатты» жаттығуын орындаймыз.
«Ханзада орманда келе жатты» ойын жаттығуы
Мақсаты: қимыл-қозғалыс және сөйлеу белсенділігін, дене шынықтыру жаттығуларына қызығушылығын дамыту.
Барысы: Психолог балаларға ойын жаттығуын орындауды ұсынады, мұнда сөздерді қимыл-қозғалыспен үйлестіру керек. Кәне, бәріміз тіке тұрамыз. Менімен бірге қайталаңдар.
Ханзада орманда келе жатты (орнында аяқтың ұшымен 6 рет қадам жасайды, сол аяқпен қадам жасағанда - жұдырық түйеді, оң аяқпен адымдағанда – жұдырықты жазады).
Хан қызын жолықтырды, жолықтырды (орнында аяқ ұшымен 6 рет қадам жасайды, сол аяқпен қадам жасағанда - сол жаққа шапалақ ұрады, оң аяқпен қадам жасағанда – оң жаққа алақанмен шапалақ ұрады).
Кел, екеуміз секірейік, секірейік (орнында 6 рет 2 аяқпен кезек секіреді; алдыңғы жаққа шапалақ ұрады).
Тағы бір секірейік, секірейік (орнында 6 рет 2 аяқпен кезек секіреді; артқы жаққа шапалақ ұрады).
Қолымызбен шапалақ ұрайық, шапалақ ұрайық (орнында тұрып алдымен сол жаққа шапалақ ұрады, одан соң оң жаққа алақанмен шапалақ ұрады).
Қолымызды көтерейік (орнында 6 қадам жасап, әрбір қадамға қолды ашып, жұмады).
Психолог: жарайсыңдар. Бәрің де ақылды Ханзада мен сұлу Ханшайым бола білдіңдер. Олай болса, қандай жылы сөздер үйрендік, ұмытпас үшін кезекпен қайталап алайық.
Жылы сөздерді қайталап болған соң, қол шапалақтап, сабақты аяқтау.
шағым қалдыра аласыз













