Шоқан Уәлиханов атындағы
мектеп-гимназиясының
Байділдаева Меңдіқыз Сағынтайқызы
|
Қазақ тілі |
Уақыты: |
Кабинет: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Шылаулар мен шылау тұлғалы
қосымшалар туралы түсінік беру, жаңа сабақты меңгерту. Сабақтың типі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: жеке, жұпта және топта жұмыс, «Топтастыру» стратегиялары |
|||
|
|
||||
|
|
||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||
|
Психологиялық дайындық |
Көктем келсе табиғат құлпырады, Жүректерге ғажайып сыр тұнады. Гүлге толып айнала күн жарқырап, Жанарларда қуаныш нұр тұрады. |
|||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
« Автор орындығы » әдісі « Көктем » эссе жазу. / Шылауларды қатыстыру / |
|||
|
Жаңа сабақ
|
Гүл ектік аулаға, Көктемде көңілді. Бақта да, бауда да, Ақ гүлдер өріді. Ой қозғау. 1) Бұл өлең жолдары ойымызға не әкелді? (көктемнің келгенін, көркем де әсем табиғат, таза ауа, айналамызға көгалдандыру жұмысын жүргізу, ауылдың келбетін көріктендіру жұмыстарына қатысу). 2) Сұрақ-жауап арқылы ереже шығару. Өлеңде сұраққа жауап бермейтін сөздер бар ма? Бұл сөз сөйлем мүшесі бола ала ма? Мағынасы бар ма? Қалай жазылған? 3) Сендердің жауаптарың арқылы «шылау» сөзін топтастырып жаңа тақырыптың ережесін шығарайық. Шылау: - Сөз табы - Мағынасы жоқ - Сөйлем мүшесі болмайды - Сөзден бөлек жазылады - Сөз бен сөзді байланыстырады - Сұраққа жауап бермейді
Бейнежазба.Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы.
1 – топ. Шылау сөздері бар 3 сөйлем жазу 2 – топ. Шылау тұлғалас қосымшасы бар 3 сөйлем жазу 3 – топ. Шылау туралы ережені постерге түсіру. Жазылым « Қатесін тап » әдісі / Өлеңді оқи отырып жіберілген қатені табу / Адам да, мал да өзінше Жүр жадырап далада. Көктемді қарсы алып тұр Кәрі де, жас та, бала да. 3 – жаттығу. Көп нүктенің орнына ма (ме), ба (бе), па (пе) шылауларының тиістісін қойып жаз. Сергіту сәті. Оқылым. 4-жаттығу./ ауызша / Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңдегі мен қай жерде шылау, қай жерде өсімдік ? Айтылым. Жұппен
жұмыс. Көп нүктенің орнына керекті
шылауды қойып, мақалды аяқта.
Ойын
:Артығын
тап. Топпен жұмыс.
1 -
топ.Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды тауып
жаз . 2. Домбыраның ішегі екеу ...? 3. Жаңбырдан соң ауа тазара ...? 4. . Керіктің мойны ұзын ... , сирағы ұзын ...? 2 - топ.Сөйлемдерді салыстырып оқы. Сөйлемдегі шылаулардың астын бір сызықпен , шылау тұлғалас қосымшалардың астын екі сызықпен сыз. 1.Оқулыққа берілген мақал – мәтелдерде, жырларда, әңгімелерде тәрбиелік мағына бар. Оқулыққа мақал – мәтел де, жырлар да, әңгімелер де енгізілген . 2.Құр бостан – босқа айқайлама. Бұл естілген айқай ма ? 3-топ:Көп нүктенің орнына үшін, туралы, дейін, шейін шылауларының тиістісін қойып жаз. 1. Біз мектепке ... бардық. 2. Ол балаларға атасының ерлігі ... әңгіме айтты. 3. Олжабек досының қылығы .. қатты ұялды. 4. Түске .. жұмысты бітіріп қойды. 5. Бұл кісі .. көп естіген едім.
Тыңдалым. Ойын «Орныңды тап!»
Мен ... кітап бар. Мен ... кітап оқимын. Суыр тау .. , дала...мекендейді.Дина ... жақсы оқиды. Сәуле Сара... бірге келеді. Айгүл ... Айжан бір сыныпта оқиды.
(Берілген сөйлемде көп нүктенің орнына шылау қойылса, жай жанына тұра қаласыңдар. Ал, қосымша болса олар бірге жазылғандықтан қол ұстаса қаламыз. ) |
|||
|
Қорытынды |
«Банкі толтыру » әдісі бойынша сабақты қорыту. Шылау:
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
2- жаттығу. Ереже жаттау |
Күнделіктеріне жазады |
||
|
Рефлекция |
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді стикерлерге жазып білдіріңдер. |
|||
|
Бағалау |
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы
Шоқан Уәлиханов атындағы
мектеп-гимназиясының
Байділдаева Меңдіқыз Сағынтайқызы
|
Қазақ тілі |
Уақыты: |
Кабинет: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Шылаулар мен шылау тұлғалы
қосымшалар туралы түсінік беру, жаңа сабақты меңгерту. Сабақтың типі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: жеке, жұпта және топта жұмыс, «Топтастыру» стратегиялары |
|||
|
|
||||
|
|
||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||
|
Психологиялық дайындық |
Көктем келсе табиғат құлпырады, Жүректерге ғажайып сыр тұнады. Гүлге толып айнала күн жарқырап, Жанарларда қуаныш нұр тұрады. |
|||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
« Автор орындығы » әдісі « Көктем » эссе жазу. / Шылауларды қатыстыру / |
|||
|
Жаңа сабақ
|
Гүл ектік аулаға, Көктемде көңілді. Бақта да, бауда да, Ақ гүлдер өріді. Ой қозғау. 1) Бұл өлең жолдары ойымызға не әкелді? (көктемнің келгенін, көркем де әсем табиғат, таза ауа, айналамызға көгалдандыру жұмысын жүргізу, ауылдың келбетін көріктендіру жұмыстарына қатысу). 2) Сұрақ-жауап арқылы ереже шығару. Өлеңде сұраққа жауап бермейтін сөздер бар ма? Бұл сөз сөйлем мүшесі бола ала ма? Мағынасы бар ма? Қалай жазылған? 3) Сендердің жауаптарың арқылы «шылау» сөзін топтастырып жаңа тақырыптың ережесін шығарайық. Шылау: - Сөз табы - Мағынасы жоқ - Сөйлем мүшесі болмайды - Сөзден бөлек жазылады - Сөз бен сөзді байланыстырады - Сұраққа жауап бермейді
Бейнежазба.Шылаулар мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы.
1 – топ. Шылау сөздері бар 3 сөйлем жазу 2 – топ. Шылау тұлғалас қосымшасы бар 3 сөйлем жазу 3 – топ. Шылау туралы ережені постерге түсіру. Жазылым « Қатесін тап » әдісі / Өлеңді оқи отырып жіберілген қатені табу / Адам да, мал да өзінше Жүр жадырап далада. Көктемді қарсы алып тұр Кәрі де, жас та, бала да. 3 – жаттығу. Көп нүктенің орнына ма (ме), ба (бе), па (пе) шылауларының тиістісін қойып жаз. Сергіту сәті. Оқылым. 4-жаттығу./ ауызша / Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңдегі мен қай жерде шылау, қай жерде өсімдік ? Айтылым. Жұппен
жұмыс. Көп нүктенің орнына керекті
шылауды қойып, мақалды аяқта.
Ойын
:Артығын
тап. Топпен жұмыс.
1 -
топ.Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды тауып
жаз . 2. Домбыраның ішегі екеу ...? 3. Жаңбырдан соң ауа тазара ...? 4. . Керіктің мойны ұзын ... , сирағы ұзын ...? 2 - топ.Сөйлемдерді салыстырып оқы. Сөйлемдегі шылаулардың астын бір сызықпен , шылау тұлғалас қосымшалардың астын екі сызықпен сыз. 1.Оқулыққа берілген мақал – мәтелдерде, жырларда, әңгімелерде тәрбиелік мағына бар. Оқулыққа мақал – мәтел де, жырлар да, әңгімелер де енгізілген . 2.Құр бостан – босқа айқайлама. Бұл естілген айқай ма ? 3-топ:Көп нүктенің орнына үшін, туралы, дейін, шейін шылауларының тиістісін қойып жаз. 1. Біз мектепке ... бардық. 2. Ол балаларға атасының ерлігі ... әңгіме айтты. 3. Олжабек досының қылығы .. қатты ұялды. 4. Түске .. жұмысты бітіріп қойды. 5. Бұл кісі .. көп естіген едім.
Тыңдалым. Ойын «Орныңды тап!»
Мен ... кітап бар. Мен ... кітап оқимын. Суыр тау .. , дала...мекендейді.Дина ... жақсы оқиды. Сәуле Сара... бірге келеді. Айгүл ... Айжан бір сыныпта оқиды.
(Берілген сөйлемде көп нүктенің орнына шылау қойылса, жай жанына тұра қаласыңдар. Ал, қосымша болса олар бірге жазылғандықтан қол ұстаса қаламыз. ) |
|||
|
Қорытынды |
«Банкі толтыру » әдісі бойынша сабақты қорыту. Шылау:
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
2- жаттығу. Ереже жаттау |
Күнделіктеріне жазады |
||
|
Рефлекция |
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді стикерлерге жазып білдіріңдер. |
|||
|
Бағалау |
Мақтау, мадақтау арқылы бағалау. |
|||
шағым қалдыра аласыз













