|
12 күн |
1-2 сабақтар |
Тамбай Жайнакүл Нурлыбек Гүлжаукар |
|||||||
|
Тақырыбы |
1-сабақ: Оқытуда сын тұрғысынан ойлауды пайдалану. 2-сабақ: Сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға арналған әдістерді жоспарлау |
||||||||
|
Мақсаты |
Мұғалімдер оқу үдерісінде сын тұрғысынан ойлауды дамытудың негізгі әдістерін анықтайды |
||||||||
|
Оқу нәтижесі |
Үйренушілер СТО-ны дамытудың негізгі әдістерін игереді және қолданады. |
||||||||
|
Түйінді идеялар |
Сын тұрғысынан ойлау көбінесі бір нәрсені елестетуге, баламалы шешімдерді қабылдауға, ойлау және іс-әрекеттің жаңа немесе түрлендірілген тәсілдерін енгізуге дайын болуды көздейді, ол ұйымдастырылған қоғамдық әрекеттерге бейілділік пен басқаларды сын тұрғысынан ойлауға баулуды білдіреді. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
№ |
Уақыт |
Оқыту кезеңдері |
Тренердің Әрекеті |
Үйренушілердің әрекеті |
Қалыптас- тырушы бағалау |
Ресурстар |
|||
|
1. |
5 мин |
I.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ: 1. Сабаққа жұмылдыру Мұғалімдерге психологиялық ахуал туғызу |
Әр елдің амандасу салты арқылы бір- бірімен амандасу. |
Жұптарын тауып, бір –біріне қарама –қарсы тұрады. Әр елдің амандасу салтын жасайды. Қазақтар -қол алысады Италияндықтар - құшақтасады Бразилиялықтар - бір бірінің иығын қағады Зимбабалықтар –арқасымен амандасады Македониялықтар – шынтақпен Никарагулықтар - иықпен амандасады Австралиялықтар - шапалақ ұрып серкіреді
|
|
|
|||
|
2. |
5 мин |
2. Топқа бөлу |
Топқа бөлу үшін (4 топ) бес сөзден тұратын мақал- мәтелдер дайындалады. Әр топта 5 адамнан 1.Алтау ала болса ауыздағы кетеді, 2.Төртеу түгел болса төбедегі келеді, 3.Отан үшін отқа түс күймейсің, 4.Анасы бар адамдар ешқашан қартаймайды. |
Әр топ өздеріне тиген мақалға байланысты бір түйінді сөз шығару керек. Сол сөз топтың ұраны болады. |
|
Мақал-мәтел жинағы |
|||
|
|
|
Миға шабуыл |
Бейне көрсетілім |
|
|
|
|||
|
|
|
Теориялық кезең |
|
|
|
|
|||
|
|
5 мин |
3. Ой түрткі жаттығуы : |
«Теңгерім дөңгелегі» әдісі - Мен СТО технологиясы туралы не білемін? |
1 2 3 4 Дөңгелек бойынша шәкілдейді. 1.Теорияны қаншалыкты меңгердім. 2.Қандай әдіс-тәсілдерді білемін. 3. Қаншалықты сабақта қолданамын. 4.Сұрақ қоя аламын |
Өзін өзі бағалайды |
ҮМ 130 бет |
|||
|
|
|
Презентация |
СТО әдіс-тәсілдері |
|
|
|
|||
|
|
|
IY. БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ Практикалық кезең |
« Дананың кілттері» әдісі бойынша «Құмырсқа»мәтінін талдауды ұсынамын.
|
Бағалау критериі:
|
Топтар бір-бірін сағат тілімен бағалайды.
|
|
|||
|
|
|
3 мин |
Сергіту сәті : «Бразилия жаңбыры» |
Мұғалімдер ортаға шеңбер жасап тұрып, бастамашы кісінің жасаған әрекетін іліп әкетуі керек. |
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
25 мин |
Мәтінмен жұмыс Топтық жұмыс 2-тапсырма |
Әр топқа сәбіз, жұмыртқа, ағаш, кофе сөздері таратады. |
Топта осы төрт нәрсені байланыстыра отырып сөйлем құрайды. Топ мүшелері шағын мәтін жазады. Эссені жұпта, топта оқып, талқылап, бір эссе аудиторияға оқылады. |
Кері байланыс «СМС» МҰҒАЛІМДЕР ТАПСЫРМАНЫ БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙІ АРҚЫЛЫ ТОПТЫҢ ҚАЛАЙ ОРЫНДАҒАНЫ ТУРАЛЫ ҚЫСҚА ХАБАРЛАМА ЖАЗАДЫ Бағалау критерийі:
|
|
|||
|
|
|
|
Тапсырма №3 Жағдаят туғызу: Шарты: Отырған адамды орнынан тұрғызу үшін топтар амал жасау керек. ( Ортада бір адам орындықта отырады. Әр топ берілген жағдаят бойынша ойланады,топта талқылайды) |
|
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау |
|
|||
|
|
10 мин |
ҮІІ. САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ КЕЗЕҢІ |
«Қосу-алу-қызықты» әдісі Қ- сабақта ұнағанның барлығы жазылады,жағымды,эмоция тудырған немесе мұғалімнің пікірі бойынша оған қандай да бір мақсатқа жету үшін пайдалы болған ақпаратты алу. А- сабақта ұнамағанның барлығы жалықтырғыш көрінген,жақтырмаған, түсініксіз болған немесе мұғалімнің пікірі. «Қ»-мұғалімдер сабақта не қызықты болғанын және қандай сұрағы барын жазады. |
|
Өзін өзі бағалау |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сын тұрғысынан оқыту
Сын тұрғысынан оқыту
|
12 күн |
1-2 сабақтар |
Тамбай Жайнакүл Нурлыбек Гүлжаукар |
|||||||
|
Тақырыбы |
1-сабақ: Оқытуда сын тұрғысынан ойлауды пайдалану. 2-сабақ: Сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамытуға арналған әдістерді жоспарлау |
||||||||
|
Мақсаты |
Мұғалімдер оқу үдерісінде сын тұрғысынан ойлауды дамытудың негізгі әдістерін анықтайды |
||||||||
|
Оқу нәтижесі |
Үйренушілер СТО-ны дамытудың негізгі әдістерін игереді және қолданады. |
||||||||
|
Түйінді идеялар |
Сын тұрғысынан ойлау көбінесі бір нәрсені елестетуге, баламалы шешімдерді қабылдауға, ойлау және іс-әрекеттің жаңа немесе түрлендірілген тәсілдерін енгізуге дайын болуды көздейді, ол ұйымдастырылған қоғамдық әрекеттерге бейілділік пен басқаларды сын тұрғысынан ойлауға баулуды білдіреді. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
№ |
Уақыт |
Оқыту кезеңдері |
Тренердің Әрекеті |
Үйренушілердің әрекеті |
Қалыптас- тырушы бағалау |
Ресурстар |
|||
|
1. |
5 мин |
I.ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ: 1. Сабаққа жұмылдыру Мұғалімдерге психологиялық ахуал туғызу |
Әр елдің амандасу салты арқылы бір- бірімен амандасу. |
Жұптарын тауып, бір –біріне қарама –қарсы тұрады. Әр елдің амандасу салтын жасайды. Қазақтар -қол алысады Италияндықтар - құшақтасады Бразилиялықтар - бір бірінің иығын қағады Зимбабалықтар –арқасымен амандасады Македониялықтар – шынтақпен Никарагулықтар - иықпен амандасады Австралиялықтар - шапалақ ұрып серкіреді
|
|
|
|||
|
2. |
5 мин |
2. Топқа бөлу |
Топқа бөлу үшін (4 топ) бес сөзден тұратын мақал- мәтелдер дайындалады. Әр топта 5 адамнан 1.Алтау ала болса ауыздағы кетеді, 2.Төртеу түгел болса төбедегі келеді, 3.Отан үшін отқа түс күймейсің, 4.Анасы бар адамдар ешқашан қартаймайды. |
Әр топ өздеріне тиген мақалға байланысты бір түйінді сөз шығару керек. Сол сөз топтың ұраны болады. |
|
Мақал-мәтел жинағы |
|||
|
|
|
Миға шабуыл |
Бейне көрсетілім |
|
|
|
|||
|
|
|
Теориялық кезең |
|
|
|
|
|||
|
|
5 мин |
3. Ой түрткі жаттығуы : |
«Теңгерім дөңгелегі» әдісі - Мен СТО технологиясы туралы не білемін? |
1 2 3 4 Дөңгелек бойынша шәкілдейді. 1.Теорияны қаншалыкты меңгердім. 2.Қандай әдіс-тәсілдерді білемін. 3. Қаншалықты сабақта қолданамын. 4.Сұрақ қоя аламын |
Өзін өзі бағалайды |
ҮМ 130 бет |
|||
|
|
|
Презентация |
СТО әдіс-тәсілдері |
|
|
|
|||
|
|
|
IY. БІЛІМДІ ИГЕРУ КЕЗЕҢІ Практикалық кезең |
« Дананың кілттері» әдісі бойынша «Құмырсқа»мәтінін талдауды ұсынамын.
|
Бағалау критериі:
|
Топтар бір-бірін сағат тілімен бағалайды.
|
|
|||
|
|
|
3 мин |
Сергіту сәті : «Бразилия жаңбыры» |
Мұғалімдер ортаға шеңбер жасап тұрып, бастамашы кісінің жасаған әрекетін іліп әкетуі керек. |
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
25 мин |
Мәтінмен жұмыс Топтық жұмыс 2-тапсырма |
Әр топқа сәбіз, жұмыртқа, ағаш, кофе сөздері таратады. |
Топта осы төрт нәрсені байланыстыра отырып сөйлем құрайды. Топ мүшелері шағын мәтін жазады. Эссені жұпта, топта оқып, талқылап, бір эссе аудиторияға оқылады. |
Кері байланыс «СМС» МҰҒАЛІМДЕР ТАПСЫРМАНЫ БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙІ АРҚЫЛЫ ТОПТЫҢ ҚАЛАЙ ОРЫНДАҒАНЫ ТУРАЛЫ ҚЫСҚА ХАБАРЛАМА ЖАЗАДЫ Бағалау критерийі:
|
|
|||
|
|
|
|
Тапсырма №3 Жағдаят туғызу: Шарты: Отырған адамды орнынан тұрғызу үшін топтар амал жасау керек. ( Ортада бір адам орындықта отырады. Әр топ берілген жағдаят бойынша ойланады,топта талқылайды) |
|
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау |
|
|||
|
|
10 мин |
ҮІІ. САБАҚТЫ ҚОРЫТЫНДЫЛАУ КЕЗЕҢІ |
«Қосу-алу-қызықты» әдісі Қ- сабақта ұнағанның барлығы жазылады,жағымды,эмоция тудырған немесе мұғалімнің пікірі бойынша оған қандай да бір мақсатқа жету үшін пайдалы болған ақпаратты алу. А- сабақта ұнамағанның барлығы жалықтырғыш көрінген,жақтырмаған, түсініксіз болған немесе мұғалімнің пікірі. «Қ»-мұғалімдер сабақта не қызықты болғанын және қандай сұрағы барын жазады. |
|
Өзін өзі бағалау |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













