Материалдар / «Сынған кездердегі алғашқы медициналық көмек. Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек» ЖЖЕ №5 Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 19- САБАҚ 7- сыныптар : «Қиын кезеңдердегі достық: жанжалда досыңызға қалай қауіпсіз көмектесуге болады!

«Сынған кездердегі алғашқы медициналық көмек. Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек» ЖЖЕ №5 Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 19- САБАҚ 7- сыныптар : «Қиын кезеңдердегі достық: жанжалда досыңызға қалай қауіпсіз көмектесуге болады!

Материал туралы қысқаша түсінік
«Заң және Тәртіп» құндылығы «Сынған кездердегі алғашқы медициналық көмек. Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек» ЖЖЕ №5 Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 19- САБАҚ 7- сыныптар : «Қиын кезеңдердегі достық: жанжалда досыңызға қалай қауіпсіз көмектесуге болады!
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

«Заң және Тәртіп» құндылығы

«Сынған кездердегі алғашқы медициналық көмек. Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек» ЖЖЕ №5

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

19- САБАҚ

7- сыныптар : «Қиын кезеңдердегі достық: жанжалда досыңызға қалай қауіпсіз көмектесуге болады!


Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға заң және тәртіптің қоғамдағы рөлін түсіндіру.Құқықтық сауаттылық пен өз іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарауды үйрету.Заң мен тәртіпке бағыну арқылы өзіне және айналасындағы адамдарға пайда келтіре алатынын ұғындыру. Медициналық көмек көрсетуге үйрету.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: «дос», «достық, құндылық» ұғымдарын қалыптастыру, төзімділікке, достыққа, серіктестікке және достыққа адалдыққа тәрбиелеу, қиын уақытта достарға көмектесуге үйрету.


Қаууіпсіздік міндеті :

Негізгі міндеттер:

1. Қиын уақытта достарды қолдаудың қаншалықты маңызды екенін түсіндіріңіз.

2. Достарды қолдау үшін әрекет алгоритмін жасаңыз. Материалдар мен ресурстар:

- Жанжалды жағдайлардың мысалдарымен таныстыру.

- Іс-қимыл алгоритмі бар үлестірме материалдар.

Дәйексөз

Әділет жолы- адал жол

Құндылық

Заң және тәртіп

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.


Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуа


Компьютер








Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

9 САБАҚ. «ҚИЫН КЕЗЕҢДЕРДЕГІ ДОСТЫҚ:

ЖАНЖАЛДА ДОСЫҢЫЗҒА ҚАЛАЙ ҚАУІПСІЗ КӨМЕКТЕСУГЕ БОЛАДЫ?»


Сабақтың барысы

1.Кіріспе (2 минутқа дейін) «Есте сақта!»

- Айналаңыздағы адамдарға тым сыншыл болмаңыз. Қарым-қатынас орнату үшін айналаңыздағы адамдарға қандай әсер қалдырғаныңыз өте маңызды.

- Қарым-қатынас үйрену керек.

- Сізге құрметпен қарауға, сізді күшті және тартымды адам ретінде қабылдайтындай мықты әрекет етіңіз.

- Өз көзқарасыңызды және басқалармен қарым-қатынасыңызды «тең дәрежеде» құрыңыз.

- Әзілдескенде абай болыңыз.

2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін)

- Жанжал жағдайларының мысалдары және оларды шешу жолдары бар презентацияны көрсету.

- Қиын жағдайда досыңызға қалай көмектесуге болатынын талқылау:

- тыңдаңыз және жанашырлық танытыңыз;

- досыңызды сөзбен және іспен қолдаңыз;

- мәселенің шешімін табуға көмектесіңіз немесе ересектерден көмек сұраңыз. 3. Қорытынды

- Сабақты қорытындылау

- Достарды қолдау үшін іс-қимыл алгоритмі бар материалдарды тарату.




































Пайдалы сілтеме:

https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=H7eTrJ2yuPe8MSHX





Ортасы (25 мин)


Заң дегеніміз не?

Қоғамдағы тәртіп не үшін қажет?

Егер заң мен тәртіп болмаса, не болады?

Жолда жүру ережелері не үшін қажет деп ойлайсыздар?

Реттеушінің қызметі туралы не білесіздер?


Заң – қоғамда өмір сүру үшін ортақ ережелер.

Тәртіп – осы ережелерді орындау мәдениеті.


Мысалдар:

Жол қозғалысы ережелері.

Мектеп ішіндегі тәртіп ережелері.

Адамның құқығы мен міндеттері.


Республикамызда азамат өзінің азаматтығына орай құқықтарға ие болып, міндеттер атқарады.

Заңды аттамай тура жолмен жүріп еліне адал қызмет еткен азамат қана мұратына жетеді.


1-апсырма "Дұрыс немесе бұрыс?"

Карточкаларға әртүрлі жағдаяттар жазылады. Оқушылар бұл жағдайдың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтап, жауаптарын дәлелдейді.

Мысалдар:

Жолдың белгіленбеген жерінен өту.

Қоқысты кез келген жерге тастау.

Қоғамдық көлікте үлкен кісілерге орын беру.

Жолда бағдаршамның қызыл түсіне тоқтамау.

Қоғамдық орында шу шығару.

Жолдың белгіленбеген жерінен өту.

Қоқысты кез келген жерге тастау.

Қоғамдық көлікте үлкен кісілерге орын беру.

2-тапсырма.

«Ой жалғау» (мақалдардың жалғасын табу)

1. Заңның құрығы ... (бәрінен ұзын)

2. Өш алғаннан гөрі ... (кешірген жөн)

3. Ақырын жүріп... (анық бас)

4. Асыл тастан ... (өнер жастан)

5. Тура биде ... (туған жоқ)

6. Ұрлық түбі ... (қорлық)

7. Жазасын тартпайтын ... (жамандық жоқ)

8. Әдепті бала ... (арлы бала)

9. Тәрбие ... (отбасынан басталады)

10. Әділ істің ... (арты игі)

Сынған кездердегі алғашқы медициналық көмек

Зақымдалған аймақты қозғалмайтын күйде бекіту:


Жарақаттанған аяқ-қолды қозғалтпау маңызды.

Сынықтың жан-жағын бекіту үшін шина (тақтай, түзу бұтақ) немесе қатты зат қолданыңыз. Шинаны сынған жерден жоғары және төмен орналасқан буындарды да қамтитындай бекіту керек.

Ашық сынық болса:


Жараны таза шүберекпен немесе таңғышпен жауып, инфекцияның алдын алыңыз.

Қан кетіп жатса, алдымен қан кетуді тоқтатыңыз, бірақ жарақатқа қатты қысым жасамаңыз.

Адамды демалдырыңыз:


Жарақаттанғанды қозғалмауға шақырыңыз.

Қосымша жарақаттың алдын алу үшін абай болыңыз.

Медициналық көмек шақыру:


Тез арада жедел жәрдем шақырыңыз.

Қан аққан кездегі алғашқы медициналық көмек

Қан кетуді тоқтату:


Қан ағып тұрған жерге таза шүберек немесе дәке қойып, қысым жасаңыз.

Егер бұл жеткіліксіз болса, жарақаттан жоғары жаққа турникет салыңыз. Турникеттің уақытын міндетті түрде белгілеп қойыңыз.

Қан ағып жатқан аяқ-қолды жоғары көтеріңіз:


Бұл қан ағымын азайтып, қан кетуді жеңілдетеді.

Жараны дезинфекциялау:


Егер мүмкіндік болса, жараны таза сумен жуыңыз. Дезинфекциялаушы құралмен өңдеңіз.

Медициналық көмекке жүгіну:


Ауыр қан кету жағдайында дереу жедел жәрдем шақырыңыз.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді











































































Соңы






«Тәртіпсіз ел болмайды, тәртіпке бас иген құл болмайды» (Б. Момышұлы) дей келе қашанда Ата-заңымызды қорғауға, бекітілген тәртіпке бағынуға, өз құқықтарыңызды орынды пайдалана білуге шақыра отырып, бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.

Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация





















ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Дамира
26 Желтоқсан 2024
199
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі