|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбекова Жазира Орынбековна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны Қатыспағандар |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шыңғыс Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну |
|
Сабақтың мақсаты |
-идеялық мазмұнын біледі -шығарманы сюжеттік-композициялық құрылысына талдайды |
САБАҚ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин |
Алдыңғы білім. «Тізбектелген әңгіме» әдісі |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді. 1.Тізбекті үзбей қатар-қатар отырған оқушылар бірінен соң бірі оқиға желісінің ретін сақтай отырып, «Алғашқы ұстаз» повесінің мазмұнын еске түсіріп шығады. |
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Графикалық органайзер. «Алғашқы ұстаз» сюжеттік талдау Басталуы-Дүйсеннің мектеп ашуы Байланысы-Дүйсеннің Алтынайды мектепке алып келуі Дамуы- Дүйсен мен Алтынай арасындағы лебіз Шиеленісі- Алтынайды жеңгесінің туысы тоқалдыққа алып кетуі Шарықтау шегі- Дүйсеннің Алтынайды құтқаруы Шешімі- Алтынайдың оқу іздеп кетуі, профессор болуы.
|
Топпен бірлесе отырып, повестің мазмұнына сюжеттік талдау жасайды. |
Дескриптор: /2/ Мазмұнын біледі-1б Оқиға ретін сақтайды-1балл Топтар бір-бірін өзара бағалап, жұмыстарына кері байланыс береді. |
Оқулық Таратпа материалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Жоспар құру
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма ?
ЕББҚ -тапсырма Түсініп оқу. Идеясын жазу.
|
Оқушылар жұппен бірігіп берілген бөлімге жоспар құрады
|
Дескриптор /2/ Оқиға желісі мен ретін сақтап берілген бөлімнің жоспарын жазады-2б
|
Оқулық Таратпа материалдар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ҚБ тапсырма 8 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы. Менің ойымша, Шыңғыс Айтматов осы повесін «Алғашқы ұстаз» деп атауының үлкен мәні бар. Себебі, ... Оны мен ... дәлелдеймін Мен мынадай қорытындыға келдім... |
Әркім дәптерлеріне ПОПС формуласын жазады. |
Дескриптор /5/ Не себепті «Алғашқы ұстаз» деп аталғанын дәлелдейді.-2 балл Шығармадан мысалдар келтіреді-2 балл Ұстаз туралы өз көзқарасын білдіреді-1балл |
Дәптер Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын беру. 2 мин |
Тест құрастыру |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шыңғыс Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі
Шыңғыс Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Орынбекова Жазира Орынбековна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны Қатыспағандар |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шыңғыс Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну |
|
Сабақтың мақсаты |
-идеялық мазмұнын біледі -шығарманы сюжеттік-композициялық құрылысына талдайды |
САБАҚ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин |
Алдыңғы білім. «Тізбектелген әңгіме» әдісі |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді. 1.Тізбекті үзбей қатар-қатар отырған оқушылар бірінен соң бірі оқиға желісінің ретін сақтай отырып, «Алғашқы ұстаз» повесінің мазмұнын еске түсіріп шығады. |
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. Графикалық органайзер. «Алғашқы ұстаз» сюжеттік талдау Басталуы-Дүйсеннің мектеп ашуы Байланысы-Дүйсеннің Алтынайды мектепке алып келуі Дамуы- Дүйсен мен Алтынай арасындағы лебіз Шиеленісі- Алтынайды жеңгесінің туысы тоқалдыққа алып кетуі Шарықтау шегі- Дүйсеннің Алтынайды құтқаруы Шешімі- Алтынайдың оқу іздеп кетуі, профессор болуы.
|
Топпен бірлесе отырып, повестің мазмұнына сюжеттік талдау жасайды. |
Дескриптор: /2/ Мазмұнын біледі-1б Оқиға ретін сақтайды-1балл Топтар бір-бірін өзара бағалап, жұмыстарына кері байланыс береді. |
Оқулық Таратпа материалдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Жоспар құру
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма ?
ЕББҚ -тапсырма Түсініп оқу. Идеясын жазу.
|
Оқушылар жұппен бірігіп берілген бөлімге жоспар құрады
|
Дескриптор /2/ Оқиға желісі мен ретін сақтап берілген бөлімнің жоспарын жазады-2б
|
Оқулық Таратпа материалдар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ҚБ тапсырма 8 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы. Менің ойымша, Шыңғыс Айтматов осы повесін «Алғашқы ұстаз» деп атауының үлкен мәні бар. Себебі, ... Оны мен ... дәлелдеймін Мен мынадай қорытындыға келдім... |
Әркім дәптерлеріне ПОПС формуласын жазады. |
Дескриптор /5/ Не себепті «Алғашқы ұстаз» деп аталғанын дәлелдейді.-2 балл Шығармадан мысалдар келтіреді-2 балл Ұстаз туралы өз көзқарасын білдіреді-1балл |
Дәптер Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын беру. 2 мин |
Тест құрастыру |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|
шағым қалдыра аласыз














