|
Сынып: 10 «Б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: - |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 26.02.2020 ж |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
Бестерекова Рима Нурмерзаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шыңғыс Айтматовтың «Алғашқы ұстаз» повесіндегі автор идеясын өмір шындығымен байланыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады. Оқушылардың көпшілігі: Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысына тоқталады. Оқушылардың кейбіреуі: Шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игеру |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы 1.Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; 2.Тіл мен мәдениет; 3. Туған жерге,Отанға деген сүйіспеншілік; 4.Өмір бойы білім алу; 5. Ынтымақ пен татулық, достық пен бірлік; 6.Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы;. 6.Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. Аталған құндылықтарды сабақ барысында оқушылармен топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Қима қағаздар,слайд,оқулық,видео ролик |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көркем шығармадан алған үзіндіден әлемдік тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады. Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:Шығармадағы авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Түгелдеу.Оқу құралдарын тексеру. Сынып тазалығын қадағалау.
|
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу Түсіну Қолдану (мағынаны тану) Талдау Жинақтау Қолдану Бағалау |
Үй жұмысын тексеру. «Попкорн» әдісі қай қатар дайын шығып қорғайды. 1 – Дүйсен тобы «Менің алғашқы ұстазым» эссе жазу. 2- Алтынай тобы Слайд қорғау ( Қазіргі ұстаздар мен шығармадағы ұстаздарды салыстырады.) 3 – Ата –аналар тобы Қойылым қою (Повесть желісі бойынша) ҚБ «Миға шабуыл» әдісі 1.Ш.Айтматов қай жылы,қай жерде дүниеге келді? ҚБ 2. Повесть неліктен «Алғашқы ұстаз» деп аталған? 3. Дүйсенге басқа ауыл адамдары неге тісін батыра алмады? Себебі не деп ойлайсыңдар? Алтынайдың өз ойын алғаш рет батыл жүзеге асыруы оның болашағына қалай әсер етті? Алтынай бейнесін өздерін оқыған қай шығармадағы кейіпкермен салыстырар едіңдер? Шығармадағы негізгі кейіпкерлерден басқа жанама кейіпкерлерді ата. ҚБ Дескриптор: 1.Повестің «Алғашқы ұстаз» деп аталғанына түсінік береді. 2. Повестегі көтерілген мәселелерге тоқталады. «Бес сөйлем» әдісі Шығарманың оқиға желісіне негізделген композициялық құрылысымен сызба арқылы түсіндіріңдер.
Үй тапсырмасымен жаңа сабақты байланыстыру үшін видео ролик көрсетемін.Ш.Айтматовтың қазақ әдебиетіне қосқан үлесі жайлы мәлімет беремін. Ш.Айтматов туралы видео ролик көрсетемін.Қазақтың қайраткер ақыны Мұхтар Шахановпен достығы туралы .Сол достықтың нәтижесінде «Құз басындағы аңшының зары» атты шығарманын бар. Ш.Айтматовтың қазақ әдебиетіне қосқан үлесі зор. Мысалы: « Аспалы көпір», «Алғашқы ұстаз», «Жәмила», « Ана –Жер –Ана», « Қош бол, Гүлсары», «Ақ кеме» әңгімелер мен посвестер жинағы бар. Т.б Шыңғыс Айтматовтың «Алғашқы ұстаз» повесіндегі автор идеясын өмір шындығымен байланысы туралы қорытындылаймын. Жазушының бұл повесінің идеясы: ұстазға құрмет көрсету,академик Алтынайдың алғашқы ұстазы Дүйсенге деген ризашылығын үлгі ету. Бүгінгі өмірмен байланысы:еліміздегі мұғалім мәртебесі туралы заң қабылданып, мұғалімдерге деген құрметтің күшеюі-осы повестің идеясымен ұштасады. Мағжан Жұмабаевтың «Алты алаштың баласы бас қосса –ең қадірлі орын мұғалімдікі деген сөзі де осы повестің идеясын аша түскендей. Ақын да, дана да өзінің алғашқы ұстазына мәңгілік қарыздар екенін айтқысы келеді. Жас ұрпақты ұстазға құрметпен қарауға шақырады. Бейне роликті пысықтау. Ш.Айтматовтың қазақ жазушыларымен достығы нәтижесінде қандай туындылар дүниеге келді? Жазушы шығармалары әлемнің қанша тілдеріне аударылды? « Айтарым бар ....» әдісі Өзің ойлан, өзің ізден, өзің шеш... 3 топта тапсырмаларын өмір шындығымен байланыстыра отырып орындайды.
1-Дүйсен
тобы ҚБ
2 –Алтынай
тобы ҚБ Критерий: тақырыпқа қатысты талдау жасайды, түйінін жинақтайды. 3 - Ата –аналар тобы Дүйсен мен Алтынайға мінездеме беріп, қандай қасиеттері ұнағанын жайлы тілге тиек етеді. Дескриптор:
Сергіту сәті « Ұстаз» сөзінің әр әрпінен басталатын, қазіргі заманмен байланыстырып сөйлемдер айтады. Ұ –Ұстаз - ұлы есім. С-Сабырлы , сыйлы мұғалім. Т-Төзімділік ұстазға тән асыл қасиет. А –Адамның адамшылығы-жақсы ұстаз. З- заман талабына сай шәкірт тәрбиелеу. « Бір тезис,үш дәлел» әдісі
Дескриптор: Кестені бір тезис,үш дәлелмен толтыр. Повестегі тәрбиелік ойды анықтаңыз. 2-Алтынай тобы Повестегі қозғалған мәселені ,қазіргі заман білімімен салыстырыңыз. Дескриптор: Ш.Айтматов туралы біледі. 2.Оның шығармаларымен танысады,әлем әдебиетіндегі Ш. Айтматовтың алар орнына оқушылар көз жеткізеді. 3. Қазақ-қырғыз әдебиетінің достық байланысы. |
Дәптер, Слайд көрініс «Миға шабуыл» әдісі (Ауызша пысықтау)
«Бес сөйлем» әдісі (Ауызша пысықтау) Видео ролик Видео ролик Слайд « Айтарым бар ....» әдісі Сергіту сәті « Бір тезис,үш дәлел» әдісі Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бестерекова Рима Нурмерзаевна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Шыңғыс Айтматовтың «Алғашқы ұстаз» повесіндегі автор идеясын өмір шындығымен байланыстыру.Материал туралы қысқаша түсінік
шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау;
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



