Сабақтың тақырыбы:
«Өнерлінің өзегі талмас»
Сабақтың
мақсаты:
а)білімділік:
оқушыларға өнер туралы түсінік
беру, оның түрлерімен таныстыру, оларды жасау технологияларымен
таныстыру.
ә)
дамытушылық: оқушылардың ұлттық өнер туралы
білімдерін бір жүйеге түсіріп, шығармашылық қиялын дамыту. Бедер
технологиясын шебер қолдана білуге
үйрету.
б)
тәрбиелік: оқушылардың қолөнерге деген
қызығушылығын оятып, ұқыптылыққа, талғамға сай жұмыс жасай білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: Қорытынды сабақ, пәнаралық
байланыс
Сабақтын
әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап,
бедер жұмысы.
Сабақтың
көрнекілігі: Интербелсенді тақта, Power
paint, кестелер, суреттер, тұзды қамыр,қасық,жүн,түрлі-түсті
қағаздар,трубочка,тері т.б
Сабақтың
кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Балалардың
іс-әрекеті
|
Негізгі деректер,
ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
2
мин
|
Саламатсыңдарма құрметті
ұстаздар мен
оқушылар!
Құрметті қонақтар біздің
мектепке,»Ұлттық бейнелеу өнері» үйірмесіне қош келдіңіздер!
Үйірмеде 64 бала қамтылған. Үш топпен жұмыс істейміз. «Бояулар
әлемі» кіші топ, «Қылқалам шеберлері» орта топ, «Ә.Қастеев
ұрпақтары» жоғарғы
топ.
Бүгін ерекше күн. Бүгінгі
сабақта оқушылардың шығармашылық жұмыстарының куәсі
боласыздар.Қорытынды сабақ Сабақта екі топ қатысып отыр.»Боялар
әлемі», «Қылқалам шеберлері» топтары қатысып отыр.Сабақ бастамас
бұрын екі топ бір-бірімізе көтеріңкі көңіл-күй,жылы лебіз
білдірейік.
1.«Шаттық
шеңбері» жаттығуы. (Оқушылардың
арасында сенімділікті арттырып, бір-біріне деген жылы сөздерін айту
арқылы достықтарын арттыру үшін айналамызға жылу сыйлайық деген
ұсыныспен бір-бірлеріне жылы лебіз
айту)
2.
«Бояулар әлемі»,
»Қылқалам шеберлері»
арқылы оқушыларды 2 топқа
бөлу.
1 топ сары
бантик,
2 топ жасыл бантик
тағады.
|
Алдымен бір-бірімізбен
амандасып алған соң, , сыныптасына жылы лебіз
білдіреді.
Оқушылар
өз тобын
табады.
|
Интербелсенді
тақта
Өнер түрлерінің
суреттері
Интербелсенді тақтада
жанрлар,боу үйлесімі
|
Қызығу
шылықты
ояту
|
2
мин
|
2.
«Сұрақтар
бұрқасыны» жаттығуы. Оқушылардың
қызығушылығын арттыру мақсатында қызықты сұрақтар
беру
1.Бейнелеу өнерінің түрлерін
ата?
2.Бейнелеу өнерінің жанрын
ата?
3.Негізгі түс
қаншау?
4.Түссіз бояуды
ата?
5.Жұмысты бастау үшін қандай
заңдылықтарды білуіміз
керек?
|
Әр топ таңдау әдісі арқылы үй
тапсырманың орындалуының ретін анықтайды (интербелсенді тақтада әр
топтың тапсырмасы беріледі) жауаптарын
бағалайды
Интербелсен
ді тақтада берілген сұрақтарға
жылдамдатып жауап
береді.
|
Интербелсенді тақта, дәптер,
суреттер,
Интербелсенді тақта,
сұрақтар
|
Мағынаны
тану
|
5
мин
|
1. Сұрақ
жауап арқылы өтілетін сабақтың
тақырыбы мен мақсатын хабарлау. (интербелсенді тақтада сабақтың
тақырыбы мен мақсаты берілген) Әр топ өз ойларын топтасып , ортаға
салады.
2. Жаңа
сабақ. Бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы:
«Өнерлінің өзегі
талмас»
Өнер бізді
әдемілікке,
айналамыздың сұлулығын
байқауға,әдептілікке, талғампаздыққа үйретеді. Өнер-жұтамайтын
қазына, .Сондықтан да біз бүгін өнердің әртүріне тоқталамыз. Бұл
жұмыстар 9 сағатқа берілген.Сабағымыз қорытынды . Тұзды қамырмен
жұмыс,қасықпен
жұмыс,квиллинг,торце
вания,трубочкамен жұмыс,жүнмен
жұмыс,графикамен,кескінде
мемен жұмыс,терімен жұмыс
жасаймыз. Әр жұмыс жасалу жолдары және қиындығы бар. Жұмыс
жасағанда техникалық қауіпсіздікті
сақтаймыз.
|
Оқушылар интербелсенді
тақтада, өнердің түрлерімен жасалынған жұмыстардың жасалу жолдары
көрсетіледі.
Интербелсенді тақтада жұмыстың
жасалу жолы беріледі , соған сүйене отырып оқушылар өз жұмыстарын
аяқтайды.
|
Интербелсенді тақта, суреттер,
қима қағаздар, бағдаршам
көздері
Интербелсенді тақта, өнердің
түрлеріне жұмыстар,
бор,
|
Сергіту
сәті
|
1мин
|
Сергіту
сәті:
|
Оқушылар
интербелсен
ді тақтада берілген сергіту
сәтін қимыл іс-әрекеттерімен
көрсетеді.
|
Интербелсенді тақта, суреттер,
өлең
|
Ой
қозғау
|
20
мин
|
1.« Бейнелейік,
көрсетейік, бөлісейік»
Әр оқушы өз жұмыс аяқтайды.
әртүрлі өнердің түрлерімен жұмыс
жасайды.
Оқушы жеке жұмыс
орындайды...Қандай техниканы қолданса да шек
қойылмайды.
1. «Галереяға саяхат
»
Құрметті қонақтар сіздер
оқушылардың шығармашылық жұмыстарына көз жеткізіп көрулерінізге
болады.
|
Әр оқушы өз жұмысын
қорғайды.
Өзара бағдаршаммен
бағалайды.
|
Түрлі-түсті қағаздар,
қарын
даш
тар,
интербел
сенді тақта, плакат, маркер,
қайшы желім,
|
Ой
толғаныс
|
3
мин
|
«Бағалай
білейік»
Өз жұмыстарын
қорғайды.
Оқушыларды
марапаттау.
«Рефлексия» жүргізу. (мұғалімдерге
алдарына таратылған парақшаларға бүгінгі сабақтың ұнаған,
ұнамағанын , сабақ соңындағы көңіл-күйін білу мақсатында
алынады
|
Мұғалімдерге
парақшалар таратылып, өз
ойларын жазып, сабақтың соңындағы көңіл-күйлерін
білдіреді.
|
Плакат, стикер,
маркер
Интербел
сенді тақта,
парақша
лар,
қалам,
|
Үйге тапсырма
беру
|
2
мин
|
Композиция
|
Өз ойларын ортаға
салады
|
Интербел
сенді
тақта
|
Күтілетін
нәтиже:
Оқушылар өз шығармашылық
жұмыстарының мазмұнын ашады, жеке жұмыс жасап, сауаттылығын
көрсетеді
Сабақтың тақырыбы:
«Өнерлінің өзегі талмас»
Сабақтың
мақсаты:
а)білімділік:
оқушыларға өнер туралы түсінік
беру, оның түрлерімен таныстыру, оларды жасау технологияларымен
таныстыру.
ә)
дамытушылық: оқушылардың ұлттық өнер туралы
білімдерін бір жүйеге түсіріп, шығармашылық қиялын дамыту. Бедер
технологиясын шебер қолдана білуге
үйрету.
б)
тәрбиелік: оқушылардың қолөнерге деген
қызығушылығын оятып, ұқыптылыққа, талғамға сай жұмыс жасай білуге
тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: Қорытынды сабақ, пәнаралық
байланыс
Сабақтын
әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап,
шығармашылық жұмысы.
Сабақтың
көрнекілігі: Интербелсенді тақта, Power
paint, кестелер, суреттер, тұзды қамыр,қасық,жүн,түрлі-түсті
қағаздар,трубочка,тері т.б
І
Cабақтың
жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі
-2мин
2.Өткен сабақты пысықтау –
3 мин
3.Жаңа сабақты түсіндіру
-10 мин
4.Жаңа сабақты бекіту- 2
мин
5. Тәжірибелік жұмыс – 15
мин
6. Сабақты қорыту – 3
мин
1.«Шаттық
шеңбері» жаттығуы. (Оқушылардың
арасында сенімділікті арттырып, бір-біріне деген жылы сөздерін айту
арқылы достықтарын арттыру үшін шаттық шеңберге тұрып, айналамызға
жылу сыйлайық деген ұсыныспен бір-бірлеріне жылы сөздер
айтқызу)
2.«Сен маған , мен
саған» оқушылардың үй тапсырмасының
орындалуын тексеру.
Бейнелеу өнерінің түрлерін
ата?
Бейнелеу өнерінің түрлері
Графика
Мүсін
Сәулет
Кескіндеме
Сәндік
қолөнер
Дизайн
Бейнелеу өнерінің түрлерін
атап,оқушылар жауап береді. Бейнелеу өнерінің түрлерін жинағанда
пейзаж жанры шығады. Міне, балалар,бүгінгі біздің сабағымыздың
тақырыбы Пейзаж жанры.Табиғат сұлулығын бейнелеу. Сендер әр топқа
пейзаж жанрының түрімен
бөліндіңдер.
Пейзаж жанрының түрлерін
атаңдаршы.
пейзаж
Қалалық
Далалық
Индустриальды
2.
«Сұрақтар
бұрқасыны» жаттығуы. Оқушылардың
қызығушылығын арттыру мақсатында қызықты сұрақтар
беру
1.Бейнелеу өнерінің түрлерін
ата?
2.Бейнелеу өнерінің жанрын
ата?
3.Негізгі түс
ата?
4.Ахраматикалық түс (Түссіз
бояуды ата?)
негізгі түс
қызыл
Сары
көк
Түстер екіге бөлінеді. Суық
түс,жылы түс.
ҚР Президентінің жолдауынан :
«Біз өз мәдениетіміздің құндылықтарын сақтай отырып, байыпен алға
жылжи беретін боламыз.»
«Бағалай
білейік»
Жаңа
сабақ:Сәндік қолданбалы өнер деп тек қана
тәжірибелік жағынан емес, эстетикалық мәні жағынан да маңызы көркем
жасалған өндірістік немесе қолөнер арқылы өмірге келген көркем
туындыны айтады. Қазіргі кездегідей бұрынғы өткен заманда да
адамдар өз тұрмысын өздері әсемдеуге ұмтылған. Адам өмірінде сәндік
қолданбалы өнер шығармалары үлкен орын алады. Қазақ жерінде ХV
ғасырда қолөнер қолөнер ұлттық дәстүр тұрғысынан дамыған.
Сәндік – қолданбалы өнерге: алаша, тоқыма бұйымдар, ағаштан
жасалған бұйымдар, темірден түйілген бұйымдар, барлық адам қолынан
шыққан қолөнер бұйымдарын жатқызамыз.
Содан кейін жемісімізді
көреміз.
Түсінбегенім
көп
Сабақты
түсіндім
« Рефлексия» жүргізу. (мұғалімдер бүгінгі
сабақ ұнады ма,қандай әсер алды, көңіл-күйін білу мақсатында
алынады )
Сабақты
қорытындылау:
Оқушылар өнердің түрлерінің
мазмұнын ашады, топтық жұмыс жасап, сауаттылығын
көрсетеді.
Үйге
тапсырма:
Пейзаж жанрын бейнелеп
келу.
Қосмұратова Рая
Ұзақбайқызы
Байзақ ауданы №1
мектеп-гимназиясының
бейнелеу өнері пән мұғалімі
Жамбыл облыстық
ғылыми-әдістемелік журнал
№2 (32) қосымшасы ақпан 2018