Мектеп: 278 орта
мектеп
|
Сабақ
тақырыбы: Сыпайылық
|
Күні:
25.09.2018ж
|
Мұғалімнің есімі
:
|
Сынып: 2
"А"
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабаққа
негізделген оқу мақсаты
|
2.1.1.4
бақылау мен сұрақ-жауап арқылы тұтыну
заттарына
деген
отбасы қажеттіліктері нің құрылымын, олардың қайдан келетінін
білу
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай
алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.
Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай
алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай
алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды,
тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийлері:
(жетістік
критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін
нәтиже)
|
.
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай
алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
сыпайылық
|
|
Сөз
тіркестері:
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Мәңгілік ел құрметтеуге
ерлікке туған жерді сақтай
білуге
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Тыңдалым
|
Алдыңғы оқу/
Бастапқы білім
|
Мен және
қоғам
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
3
минут
|
Топтарға бөлу.
Киімдер
бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған киімдерге сай
топтарға бөлінеді.
«Балалық шақтан қызықты
оқиға»
Мақсаты:
эмпатияны дамыту.
Нұсқаулық: «Сіздердің алдыызда қорапша тұр.
Сол қорапшадан билет суыруларыңыз қажет. Ол
билеттерде «Балалық шақ», «Балалық шақтан қызықты оқиға» билеті
түссе, сол мұғалім өзінің балалық шақтан бастан өткізген қызықты
оқиғасын айтып береді.
Талдау:
Өздеріңізді қалай
сезінудесіз?
|
|
Ортасы
|
Білу
және түсіну
Оқушылар
оқулықтағы негізгі тақырыппен
танысады.
Сыпайылық (әдептілік, ізеттілік) — адамдарды сыйлау,
қарым-қатынас пен өзара қатынастың күнделікті нормасы мен ережесіне
айналған, айналадағылармен қарым-қатынас жасаудың әдетті тәсілі
болып табылатын тұлғаның адамгершіліктік-психологиялық қасиеті,
мінез бітісі.Сыпайылық – адам бойындағы құнды қасиеттердің бірі.
Сыпайы болу, әйел затына да, ер адамға да тән. Әсіресе бұл қасиет,
қыз баласының бойынан табылу қажет. Сонау ата-баба заманынан,
біздер үшін, яғни, қазақ халқы үшін тәрбиенің маңызы зор екені
бәріне белгілі. Ал тәрбиелікке не жатады?! Оған: үлкенге құрмет,
кішіге ізет, қарапайымдылық сынды қасиеттер жатады, ал айтылған
қасиеттердің барлығы сыпайылықтан бастау алмайды ма?! Демек,
сыпайылық – тәрбиенің белгісі... Қазақ қашанда қызын төрге шығарып,
гүлге теңеп өсірген. Оған берілетін тәрбие де бөлектеу болған. Ұл
баланы былай қойғанда, қыз баланың бойында сыпайылық міндетті түрде
болу керек. Өткені, қыз бала – ол болашақ жар, бір үйдің түтінің
түтіндетіп отыратын келін, аяулы ана. Сыпайылық таныта білетін
қыздың бойында, басқа да жақсы қасиеттердің болатыны сөзсіз де
түсінікті. Мұндай қыз – ата-анасының абыройы, қуанышы мен
мақтанышы.
«Жариялау» әдісі
(Әрбір
топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін
топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар
алдында сөйлеп, топ ұстанымын
жеткізеді.
|
Парақшалар
маркер
жылқы
суреттері
|
Аяқталуы
|
Оқулықпен
жұмыс.
-
Суреттерге
қара.
-
Балалар әдеп ережесін
сақтай білді ме?
-
Оларды әдепті деуге бола
ма?
-
Қоғамдық орындарда қандай
ережелерді сақтау керек?.
Талдау
Жаңа
тақырыпты Жигсо
әдісі арқылы тақырыпты
бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді.Топтағы бір нөмірлі балалар
бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп
түсіндіреді.
Сыныптағы белсенді оқушы
басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға
салады,ойланады.
Сергіту
сәті
2
минут
Сергіту сәті "Қара
жорға
«Белгілер»
әдісі
Үйге
тапсырма: Мазмұндау.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды
жоспарлайсыз?
|
Әлсіз оқушыларға тірек
сөздер дайындап мәтін құрастыруына
көмектесемін.
ҚАБІЛЕТІ ЖОҒАРЫ ОҚУШЫЛАРМЕН
ҚОСЫМША ТАПСЫрмалар беремін жеке ,эмоциональды қолдау жасап
отырамын.
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай
жоспарлайыз?
|
Оқушы мен мұғалім кері
байланысы. Өз-өзін бағалау ауызша жүзеге асады.
Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып,
сабақта туындаған ойларын
тізбектейді:
Материалды меңгерді ме .Келесі
сабаққа жоспар жасауда қолдану.Оқушының мүмкін кері
байланысы
Алдымен біз былай деп
ойладық.....
Одан кейін біз мына проблемаға тап
болдық......
Бұдан
біз..................көрдік.
Демек, бұл мынаны
білдіреді.................
Сонымен біз.................деген
шешімге келдік
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен орындаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен бүкіл уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында
сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы
не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге
көңіл бөлу керек?
1.
2.
|