Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 7.2 Отарлау және
ұлт-азаттық
күрес
|
Мектеп: «Харькин орта жалпы білім
беретін мектебі» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Байсакалова А.И.
|
Пәні: Қазақстан
тарихы
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сырым Датұлы бастаған
ұлт-азаттық көтеріліс қозғалыс
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
8.3.1.5 – халықтың
отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын
анықтау;
-
8.3.1.6 –
ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға
беру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Сырым Датұлы көтерілісінің шығу себептерін
анықтайды. Топтық жұмысқа белсене қатысады. Уақыты үнемді
пайдаланады. Өзара әділ бағалайды.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
1783–1797 жылдары Сырым Датұлы бастаған
ұлт-азаттық қозғалыстың себептерін талдайды және олардың арасындағы
байланыстарды айқындайды.
|
Кейбір оқушылар:
|
Түрлі деңгейдегі сұрақтар құрастырады. Талқылау
сұрақтарына белсене қатысады.
|
Бағалау
критерийі
|
Көтерілістің ерекшеліктерін,
С.Датұлының жеке басының осы кезеңдегі саяси оқиғаларға тікелей
әсерін
көтерілістің жеңілу себептері
мен тарихи маңызын түсінеді
.Сөздік қоры
көбейеді.
. Сыни
ойлайды.
Ынтасы артады, өз ойын айтуға
үйренеді.
Тақырыптың мазмұнын түсініп
талдайды.
.Алған білімдерін өмірмен
байланыстырады.
|
Тілдік мақсат
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Шекаралық істер комиссиясы, Игельестром
реформасы
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Сырым Датұлы бастаған көтеріліске қазақтың қай
жүздері қатысты?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз
ба?
|
Көтерілістің жеңілу
себептері?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Құндылықтар
|
Құрмет,
ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік,
ашықтық.
|
Жаһандық
азамат-тыққа тәрбиелеу
|
Төзімділікке,
сабырлылыққа тәрбиелеу
|
АКТ дағдысын
қолдану
|
Осы сабақ барысында
оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі
құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны
қолданады.
|
Алдыңғы оқу
|
1773-1775 жж Емильян Пугачев бастаған шаруалар
көтерілісі
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
(кезеңдері)
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
1) Оқушылардың сабаққа қатысуы
қадағаланады
2) Оқушылардың жабдықтарын
тексеру
3) Оқушыларды санау арқылы 3 топқа
бөлу
«Ширату»
Ұлт – азаттық көтеріліс
дегенді қалай түсінесіңдер?
|
стикерлер
|
Ортасы
15
минут
13
минут
|
Мәтінмен
жұмыс
Оқушылар мәтінмен танысып
шығады.
Тұжырымдамалық
кесте
1-
топ. Көтерілістің шығу
себептерін;
2-
топ.Көтерілістің
мақсатын;
3-
топ.Жеңілу себептерін
анықтайды.
ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы
бағалайды.
(Ж) Қалыптастырушы
бағалауға арналған тапсырма
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Оқулық
Тақырыптық
карта
А4
қағаз
Түрлі-түсті
маркер
Интербелсенді
тақта
ҚБ парағы Дескриптор
|
Аяқталуы
5
минут
|
Кері байланыс – «Қошемет»
1.Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығы
сәтті орындаған болсан, 3 рет шапалақта
2.Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты
кездестірген болсаң, 2 рет шапалақта
3.Егер сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын
болып, мұғалімнің кӛмегі қажет болса, 1 рет
шпалақта
Сабақты
қорыту
|
Ресурс қажет
етпейді
|