Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сырым Датұлы бастаған ұлт азаттық қозғалыс
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ашық сабақ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
Мектеп: |
|||||||
Сағат саны: 1 сағат |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
Сабақ тақырыбы |
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс |
|||||||
Сабақтың түрі |
Зерттеу сабағы |
|||||||
Зерттеу сұрағы |
Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.5 Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтап,барысын талдайды; |
|||||||
Тарихи концепт (фокус) |
|
|||||||
Сабақтың мақсаты |
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың басталуына себеп болған жағдайлар және барысы туралы түсіну Сырым Датұлын тарихи портретін зерттеу және баға беру |
|||||||
Бағалау критерийлері |
Саралау тапсыр малары |
Ойлау дағдыла рының деңгейі |
Тапсырма мазмұны |
Тапсырма түрі |
||||
Оқушылардың барлығы Оқушылардың көпшілігі Оқушылардың кейбіреуі |
Білу және түсіну Сыни ойлау мен талдау Синтез |
Сырым Датұлы көтерілісінің шығу себебін, хронологиясын, қозғаушы күштерін,жеңілу себептерін,тарихи маңызын анықтайды -Сырым Датұлы бастаған көтерілістің барысын ,ең маңызды оқиғаларын талдап,нәтижесін қорытындылайды -Көтеріліс жетекшісі С.Датұлының тұлғалық қасиеттерін талдайды. Сырым Датұлының Кіші жүз қазақтарының құқықтарын қорғауды көздеген кемінде 3 дәлелді сипаттайды |
Бейнематериал көріп,кесте толтыру «Балық қаңқасы», «Оқиға желісі»әдісі «Уақыт сызығы» «Топтастыру»әдісі Ой қорытып, жинақтайды |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Тыңдалым дағдысы- ақпарат түрі бейнематериалды тыңдайды; Оқылым дағдысы- қосымша мәтіндерді оқиды; Айтылым дағдысы- берілген тапсырмаларды орындап,хабарлайды; Жазылым дағдысы- жаңа сөздерді жазып,кесте толтырады;
Пәнге қатысты лексика мен терминология реформа, шекаралық сот, расправа Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының құқтарын қорғауды көздеді, кемінде үш дәлелді талдап,түсінеді. |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Патриоттық рух қалыптастыру ,«Функционалды сауаттылық» |
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
география пәні |
|||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнефильм, интерактивті тақтамен \презентация\жұмыс |
|||||||
Бастапқы білім |
ХVІІІ ғасырдың басындағы Ресей империясының Қазақстанда жүргізген отаршыл саясатын жүргізуде казак әскерлерінің озбырлығы туралы біледі |
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||
Ұйымдастыру сәті. Психология лық қалыпты ахуал туғызу: Үй тапсырмасын
тексеру |
Сәлем достым! \ қол алысады\ Сен қалайсың? \арқа қағады\ Қайда болдың? \алақан жаяды\ Мен сені сағындым!\жүрегін ұстайды\ Сен келдің. \құшағын жаяды\ Жақсы болды! \құшақтасады\
«Бұл – мен, бұл – сен, бұл
– менің достарым!» ұранын
айтады. Қазақстандағы казак-әскери тобының шығу тарихын біледі; 1.Казак топтарының атауларын айтады; 2.Хронологиясын біледі;пайда болған және орналасқан аумағын кескін картаға белгілеп,атлас картадан көрсете алады; Өзіңді тексер: 1.Казак әскерлерінің топтары: Жайық, Орынбор, Сібір және Жетісу казактары 2. Хронологиясы,пайда болған және орналасқан аймақтары: -Жайық казактары- ХVI ғасырда қазiргi Қазақстан аумағының солүстiк-батыс бөлiгiнде Жайық өзенінде пайда болды -1734 жылы Орынбор казактары құрылған. Орынбор казак әскерлері Қазақстанның Ресейге қосыла бастауына байланысты құрылды. -1808 жылы Ертіс өзені бойындағы Казактардан Сібір әскерлері құрылған. - Жетісу казак әскерлері 1867 жылы Сiбiр казактарының 9 және 10-полктерiнен құрылған. Кері байланыс. Ой шақыру. Жаңа сабақтың тақырыбы анықтау. Патша өкіметінің осы кезеңге дейін жүргізген отаршылдық саясатының салдарынан қарапайым халық бұқарасы наразылық ретінде қандай іс -әрекетке баруы мүмкін? -Жалпы адамдар өздерінің наразылығын қалай көрсетеді?
Талқылаудың нәтижесінде оқушылар халық наразылығы -көтеріліске ұласуы мүмкін деген болжамын білдіреді. Мұғалім бұл көтеріліс ұлт-азаттық күреске ұласқанын және ұлт-азаттық көтеріліс анықтамасын түсіндіріп,жазғызады.
Ұлт – азаттық қозғалыс – отар елдерге тән тарихи құбылыс. Халықтардың отарлық езгіге қарсы жалпы халықтық күресі. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3 Слайд 4 Слайд 5 Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін) 3-том. – Алматы, 2010. |
||||||
Бейнемате риалмен жұмыс. 1-қадам. Тыңдалым, айтылым, жазылым (Бейнемате риалды тыңдау, өзара талқылау, кестені толтыру) Сыни ойлау мен талдау Білімді жинақтау, ойды түйіндеу. Үйге тапсырма: |
Зерттеу мен талдау Жұптық жұмыс. Тапсырма шарты бойынша жұптағы оқушылар бейнематериал мазмұнын тыңдай отырып, қосымша мәтін қолданып кестені толтырады. Бейнематериалмен жұмыс аяқталып болғаннан кейін, мұғалім интерактивті тақтадан дұрыс жауаптар бар кестені көрсетеді, әр жұп өздерінің жұмыстарының «дұрыс/бұрысын тексереді.Мазмұнын түсіну үшін талқылау жүргізеді. Дескриптор: -Кіші жүздегі ұлт-азаттық көтерілістің болған уақытын біледі; -Кіші жүздегі ұлт-азаттық көтерілістің себібі мен сылтауын атайды; -Кіші жүздегі ұлт-азаттық көтерілістің мақсатын анықтайды; - Кіші жүздегі ұлт-азаттық көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды; Кіші жүздегі ұлт-азаттық көтерілістің жеңілу себептерін анықтайды; Кері байланыс. Өзін-өзі бағалау (жұптық) -Бейнематериалдан алынған ақпараттан қандай нәтиже шығаруға болады? (Патшалы Ресейдің отаршылдық саясатына қарсы алғашқы көтеріліс, оның басшысы С.Датұлы т.б)
«Балық қаңқасы»әдісі Мәселе сұрақ: 1.Бұқаралық қозғалыс ұлт-азаттық күреске ұласты 2.Нұралы ханның беделі төмендеді Себебі Факт,дәлел
Қ Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |