6-бөлім
Шытырман және команда құру
ойындары.
|
Мектеп: Таңбалытас ауылындағы
ОМ
|
Күні
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Бахтыбаева. С.Т.
|
СЫНЫП: 11
«а»
|
Қатысқандар
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Қозғалу бағыты мен жылдамдықты
өзгертіп доппен қозғалу.
|
Сабақнегізделгеноқумақсаты
|
7.3.4.4
денсаулықты нығайтуға
бағытталған дене жаттығулары кезіндегі болуы мүмкін
қауіп-қатерлерді анықтай
білу
|
Оқунәтижелері
|
Білу:Қауіпсіздік ережелерін
сақтайды және берілген тапсырманы
орындайды
Түсіну:негізгі қимыл-қозғалыстың
тәсілдерін қолданады.
Қолдану:Қозғалу бағыты мен жылдамдықты
өзгертіп доппен қозғалады және ойында
қолданады.Көшбасшы болып бағыт береді
алады
|
Сабақтың тілдік
мақсаты
|
Негізгі сөздер
мен фразалар:
Пробежка- доппен жүгіріп ереже
бұзу, двойноеведение – допты алаңда тоқтап екі рет жүру, алаң –
площадка, ойын ережесі - правилаигры, доп ойыннан шықты – аут,
төреші-судья, ойыншылар -
игроки
|
Құндылықтар
|
Спорт ойындары арқылы
командалық сыйластық, ынтымақтастық, өзіне деген сенімділігін
арттыра отырып жеке тұлға
қалыптастыру
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сабақ
барысында қозғалыс кезінде кететін күш –
қуат, жылдамдық , қозғалыс үйлесімдігі – физика
пәнімен, өзін – өзі тану – шығармашылық
қабілеттері.
|
Сабақта 7
модульдіңқолданылуы
|
жұптық жұмыс, топтық жұмыс,
жеке жұмыс, СТО
|
Алдыңғы
білім
|
Баскетбол жаттығуларын орындай
алады.
Қауіпсіздік ережесін біледі
|
Мен қолданатын ресурстар
мен әдіс-тәсілдер
|
баскетбол доптары,шығыршық,
алаң
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Сабақ
мазмұны
|
Дереккөздер
|
І –
бөлім
12-15минут
|
(Б)Сапқа тұрғызу,
салемдесу.
Саптық
жаттығулары. -Оңға
бұрыл! -Солға
бұрыл! -Кері
айнал! Жүру
жаттығулары. -қолды шеңбер бойымен
айналдыру; -аяқтың
ұшымен; -өкшемен, сыртымен,
ішімен; Жүгіру
жаттығулары. -оң жақ, сол жақ
жамбаспен; -аяқты артқа, алға
сілтеу; -қолды артқа қойып, аяқты тигізіп
жүгіру; -жартылай отырып
жүру; Тыныс алу
жаттығулары. -екі қолды жоғары көтеріп дем алу, қолды
төмен түсіріп, демді
шығару;
|
Спорт
алаңы
ЖДЖ
кешені
|
ІІ-
бөлім
20-23минут
|
Білу және
түсіну
Жаңа тақырыпты
игеру.
Қозғалу бағыты мен
жылдамдықты өзгертіп доппен
қозғалу.
Ойыншы допты серігіне барынша дәл беруін
қадағалау.
Бар жылдамдықпен жүгіруін талап
ету
Ойыншылар жаттығуды барынша тез және дұрыс
орындауын қадағалау
Жаттығуларды орындау барысында қауіпсіздікті
сақтауды ескерту
Ойыншылардың әр қайсысы допты алып
жүріп,өзінің добын сақтай отырып, серігінің добын қағып жіберуге
тырыстыру
1.Ойыншылар бет сызықтан
бірінің артынан бірі алаңға қарап тұрады. Бірінші ойыншыдан 12-14м
қашықтықта кедергі қойылады (орындық, тұғыр). Ойыншы допты алып
жүріп кедергіні айналады да допты серігіне лақтырып береді, өзі
серігінің орнына жүгіріп барады. Допты қабылдаған екінші ойыншы,
жаттығуды дәл солай орындайды.
2.Ойыншылар алаңның
қарама-қарсы бұрыштарында тұрады. Ойыншы допты алып жүріп серігінің
тұсына келген де, допты серігіне лақтырып береді. Екіншіойыншы
доппен алаңның аяғына дейін барады, тоқтайды, бұрылып допты
диагональ бойынша серігіне лақтырып
береді
3.Ойын алаңы төрт бөлікке
бөлінеді. Ойыншылар бет сызықта доппен тұрады. Көрсетілген бағытта
допты алып жүріп тез, жылдам қарама-қарсы жақтағы сызыққа
жетеді.
4.Ойыншылар алаңда
тұрады. Бірінші ойыншы допты алға қарай алып жүреді, екінші ойыншы
оның жолына кедергі келтірмей жүгіріп,сол және оң бағытқа бұрылып
допты қабылдайды серігінен. Бірінші ойыншы допты бергеннен кейін
дәл солай бұрылыстар жасап жаттығуды
қайталайды.
5.Бір ойыншы қорғаныста,
екінші ойыншы доппен оны алдап орағытып өтеді, қорғаныстағы ойыншы
жылдам кейін қайтып оған тосқауыл қояды. Қорғаныстағы ойыншы
қорғануға бар күшін салмай ойнайды. Ойыншылар ауысып жаттығу
жасайды.
6.Ойыншы бір немесе
көрсетілген бағытта допты алып жүреді. Қорғаныстағы ойыншы
белсенділік танытып допты қағып жіберуге, тартып алуға тырысуы
керек. Ойыншылар ауысып жаттығу
жасайды.
7.Қорғаушы- орталық
шеңбер маңында, допты алып жүретін ойыншы бет сызықтан қозғалыс
жасайды.
8. Екі ойыншы да алаңның
бір жартысында еркін, әр бағытта допты алып жүреді.Ойыншылардың әр
қайсысы допты алып жүріп,өзінің добын сақтай отырып, серігінің
добын қағып жіберуге тырысу керек. Жаттығудыбұйрыққа сәйкес бастап
аяқтайды.
Командалар алдында ойындарды орындау ережесін
сақтайды.
Орындалған жаттығуларды
жүйелейді.Жаттығулардың меңгергенін, меңгермегенін
анықтайды.
Өз қызметіне мақсат қоюға, оны іске асыру
үшін қажетті жағдайларды анықтауға, жетістіктерге жету процесін
жоспарлайды және
ұйымдастырады.
Жаттығу окушылардын ептілік, жылдамдық
қасиеттерін дамытады.
Бірден, жылдам доппен қозғалып, қорғаушыны
орағытып өтуді меңгереді.Өзін-өзі бағалауЖаттығудың
орындалу техникасын бағалау
|
баскетбол добы,
ысқырғыш
|
Аяқталуы
3 минут
|
Рефлексия
Оқушылар өз ойларын
жинақтап сабаққа қорытынды
жасайды.
Не
білдім?
Не
үйрендім?
Не білгім
келеді?
Үйгетапсырма
беру.
|
Екі сөйлем арқылы өз ойын
жеткізуі керек.
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
күрделі
жаттығулардыорындайды
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Кешенді жаттығуларды
карточкаларда құру. Құрастырған комбинацияларды
орындау.
Дискриптор: Білім
алушы
-
допты алып жүріп
бағытын өзгерте қозғалыс
жасайды
-
допты дәл
бағыттайды және кедергілерден
өтеді
-
доппен жүріп қорғаушы
сызығынан серіктесіне әр түрлі әдіспен пас
береді
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Дене қыздыру жаттығуларынан
кейіндайындық және кіріктірілген
жаттығулар кешендерін, тапсырмаларды
орындау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
сабақ мақсаттары / оқыту
мақсаттары шынайы болды
ма?
Барлық оқушылар сабақ
мақсатына жетті ме?
Егер жоқ болса, неге
жоқ?
Сабақтасаралаудұрысөткізілдіме? Сабақтыңуақытшакезеңдерітұрақтыболдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболдыжәне
неге?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады
(оқыту туралы да,
оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
1:
|