Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
Материал туралы қысқаша түсінік
жаңартылған бағдарлама бойынша жасалған.Оқушыларға сызықтық функциялардың графиктерінің орналасуын үйрету,егер коэфицциенттері тең болса,параллель болады.
7.5.1.8 сызықтық функция графиктерінің
өзара орналасуы олардың қоэффициенттеріне тәуелді болатынын
негіздеу;
Сабақтың
мақсаты
Оқушыларсызықтық функциялардың графиктерінің
өзара орналасуын зерттей
алады
Бағалау
критерийі
Оқушы:
Білу және
түсіну
k мен b-ға
байланысты сызықтық функциялардың графиктері қалай
орналасатынын біледі (параллель, қиылысады,
қиылыспайды)
Жоғары деңгейдегі
дағдылар
Координаталық жазықтықта екі түзудің
салыстырмалық орналасуын
зерттейді
Тілдік
мақсаттар
Тілдік оқыту
мақсаттары:
Оқушылар:
сызықтық функциялардың
графиктерін салу алгоритмін
сипаттайды;
сызықтық функциялардың
коэффициенттердің арасындағы тәуелділікке және олардың
графиктерінің өзара орналасуының ерекшеліктеріне түсінік
береді;
Пәндік лексика және
терминология:
–
функция
графигі;
–
сызықтық
функция;
–
сызықтық функцияның
бұрыштық коэффициенті;
–
түзулер
параллель;
–
түзулер
қиылысады
–
түзулер
қиылыспайды
Құндылықтарды
дарыту
Оқуға ептілігін,
өзбетінше ақпаратты жинау дағдыларын арттыру, жағдайды талдау және
жаңа ситуацияға бейімделу, мәселелерді қою және шешім
қабылдау, өз және топтың жұмысының
сапасына жауапты болу, өз уақытын тиімді ұйымдастыру, сабақтарда
көпмәдениеттілікті және басқалардың пікірін
сыйлаубілу.
Құндылықтарды дарыту
сабақта барлық жоспарлаған іс-
әрекеттердің кезеңдері арқылы жүзеге
асырылады.
Пәнаралық
байланыстар
АКТқолдану дағдылары
АКТ тиімді қолдану
үшін оқуға қажет пайдаланушылардың дағдылары.
«GeoGebra», «Математический
конструктор» немесе «Рисование графиков онлайн»
бағдарламалық жасақтамаларды
қолдану.
Бастапқы білім
Шамалар арасындағы
тәуелділіктерді білу; тура және кері пропорционалдық ұғымдарын
білу; тура пропорционалдық тәуелділіктің графигін сала алу.
Айнымалылары бар өрнектерді түрлендірулерді орындай алу.
Формулалармен жұмыс істей
алу.
Сабақ
барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
Ресурс
тар
Сабақтың
басы
3
мин
Сабақтың басында мұғалім
ерекше көңіл аударады:
- оқушылардың зейін
қоюына
- оқушылармен бірге сабақтың
мақсаттарын анықтайды
-
оқушылардың «жақын даму
аймағын» анықтайды - деңгейлер
бойынша (А, ВжәнеС) өзіндік және үй жұмысын
орындау
- сабақтың аяғындағы күтілетін
нәтижелер
Сабақтың
ортасы
40
мин
Сабақта оқушылар
білетін ұғымдар қолданылады және жаңа ұғымдар енгізіледі. Сондықтан
материалмен танысу барысында сөздікке жаңа терминдер
енгізіледі.
Әртүрлі
іс-әрекеттер жасау барысында оқушылар бағалау парағын толтырады.
Сабақтың соңында қорытынды жасалады және мұғалімнің жұрналында
белгіленеді.
Ой
қозғау– 4 мин.
Бұл
кезеңде оқушылардаөмір бойы білім алуға
бейімделужәнесабақтардакөпмәдениеттілікті және
басқалардың пікірін сыйлаубілуқұндылықтардамиды.
Презентация бойынша ауызша
жұмыс:
Функциялардың
қайсылары сызықтық болатынын
анықтаңыз:
Қандай суретте
сызықтық функцияның графигі
көрсетілген?
Бұл кезеңде
оқушылардаөмір бойы білім
алуға бейімделуқұндылығы
дамиды.Сонымен қатар жұптасып
бекітуге тапсырмаларды орындау барысында оқушылардаоқуға бейімділігі, ақпаратты өзбетінше
табу, жағдайды талдаудағдылары
дамиды.
Оқушылар «GeoGebra», «Математический
конструктор» немесе «Рисование графиков онлайн»
бағдарламалрында келесі
функциялардың графиктерін салады
, , , және салынған түзулердің өзара
орналасуын сипаттайды (егер мұндай мүмкіндік болмаса,
салуларды постерлерде
орындайды):
1) жәнефункциялардың
графиктері параллель;
2) жәнеқиылысады және
т.с.с.
Содан соң оқушылар
графиктердің өзара орналасуын коэффициенттерге тәуелділігін
талдайды және қорытынды
жасайды.
Қорытынды: k-ның бірдей мәндерінде
сызықтық функциялардың графиктері параллель түзулер болады, ал
әртүрлі мәндерінде – графиктер
қиылысады.
Мұғалім:Қарастырылған мысалдар
негізінде қорытындыларды дәлелдейік. Екі сызықтық функция
берілсінжәнеОлар
координаталарыСнүктесінде қиылысады деп
ұйғарайық. Бұл кезде нүкте әрбір түзудің бойында жатады және оның
координаталары әрбір түзудің теңдеуін қанағаттандырады. Сондықтан
теңдеугежәне
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз