| 
 Бөлім: Парасат пайымы  | 
 Мектеп:  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сынып: 10  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
|||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі. Үңгірдегі сыр  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; 10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу.  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» әңгімесіне байланысты ғылыми еңбектерді негізге алу; Көпшілігі: автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау, ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу; Кейбір оқушылар: ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу, сыни тұрғыдан баға беру.  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Жоспар  | 
|||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы  | 
 І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. ІІ. Қызығушылықты ояту: 
 «Егер мен сыншы болсам...» әдісі Оқушылар қалауы ойынша «Егер мен сыншы болсам...» деп басталатын ойын жеткізеді. 
 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.  | 
 Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.  | 
 ҚБ Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.  | 
 | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
  | 
 ІІІ. Мағынаны тану. Сұраққа жұп болып жауап береді. Сын дегенімз не? Төменде берілген ойды қалай түсіндіңіз? Әдеби сын жазуда нені ескеру керексіз? «Сын, егер ол шын мәніндегі әдеби – көркем сын болса, шығарма туралы ғана болмау керек, бұның үстіне, сол шығарманың тууына себеп болған қоғамдық, әлеуметтік жағдайлар туралы болуы керек. Көркем шығарманы түсіндірудің қажеті жоқ, сол шығармада айтылған ойлардың әлеуметтік астарына мән беру керек. Сонда ғана сын белгілі бір әдеби құбылыс туралы қоғамдық ой қорытады.» Тапсырма. Мәтіндік зерттеу Шыңғайдың Галактикаға саяхаты мен Мәкейдің табақша туралы тұжырымы. Күн жүйесінің суретін көрсету. 
 Оқушылар сурет пен әңгіме арасындағы байланысты анықтайды. 
 
 Дескрипторлар 
 ҚБ 
Тапсырма. 3-тапсырма.
Ж. Екі түрлі
түсініктеме күнделігі. Екі түрлі түсініктеме күнделігі 
 Дескриптор: 
 ҚБ Тапсырма. OVISA моделімен жұмыс жүргізеді. Шығармаға әдеби сын жазады. Object – шығарма идеясына байланысты туындаған мақсат. Value – мақсатына жету жолындағы автордың құндылықтарының қатары қандай? Intention – бұл мақсатты алға қоюдағы автордың ниетіне қандай? Баға бер. Sensibleness – бұл мақсатқа жетудегі автор тәсілдемесін оқырмандар қаншалықты қолдайды? Action – автор көрсеткен нақты қандай іс-әрекеттерді құптайсыз?Неліктен? Дескриптор: 
 ҚБ  | 
 Сұраққа жұп болып жауап береді. 
 
 
 
 
 
 
 
 Оқушылар сурет пен әңгіме арасындағы байланысты анықтайды. Мәтінге талдау жұмысын жүргізеді. 
 
 Шығарманың ғылыми негізін айқындайды; Кесте бойынша шығармаға талдау жасайды. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Оқушылардан дәптердің бетін ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар бөліктің оң жағына мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді, сол жағына әсер еткен үзінділері жайлы пікір жазады. 
 OVISA моделімен жұмыс жүргізеді. Шығармаға әдеби сын жазады. 
 
 
 
 
 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру. 
 
 
 
 
 ҚБ 
 Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру. 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.  | 
 
 10-сынып «Қазақ әдебиеті» 
 
 Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» 
 
 
 
 
 http://kitap.kz/audiobook/2386-bot_kowpeli/2386-bot_kowpeli 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы 
  | 
 Рефлексия. 
  | 
 
  | 
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі. Үңгірдегі сыр
Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі. Үңгірдегі сыр
| 
 Бөлім: Парасат пайымы  | 
 Мектеп:  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Сынып: 10  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
|||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі. Үңгірдегі сыр  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау; 10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу.  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Оқу мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» әңгімесіне байланысты ғылыми еңбектерді негізге алу; Көпшілігі: автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау, ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу; Кейбір оқушылар: ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу, сыни тұрғыдан баға беру.  | 
||||||||||||||||||||||
| 
 Жоспар  | 
|||||||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы  | 
 І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. ІІ. Қызығушылықты ояту: 
 «Егер мен сыншы болсам...» әдісі Оқушылар қалауы ойынша «Егер мен сыншы болсам...» деп басталатын ойын жеткізеді. 
 Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.  | 
 Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.  | 
 ҚБ Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.  | 
 | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы 
  | 
 ІІІ. Мағынаны тану. Сұраққа жұп болып жауап береді. Сын дегенімз не? Төменде берілген ойды қалай түсіндіңіз? Әдеби сын жазуда нені ескеру керексіз? «Сын, егер ол шын мәніндегі әдеби – көркем сын болса, шығарма туралы ғана болмау керек, бұның үстіне, сол шығарманың тууына себеп болған қоғамдық, әлеуметтік жағдайлар туралы болуы керек. Көркем шығарманы түсіндірудің қажеті жоқ, сол шығармада айтылған ойлардың әлеуметтік астарына мән беру керек. Сонда ғана сын белгілі бір әдеби құбылыс туралы қоғамдық ой қорытады.» Тапсырма. Мәтіндік зерттеу Шыңғайдың Галактикаға саяхаты мен Мәкейдің табақша туралы тұжырымы. Күн жүйесінің суретін көрсету. 
 Оқушылар сурет пен әңгіме арасындағы байланысты анықтайды. 
 
 Дескрипторлар 
 ҚБ 
Тапсырма. 3-тапсырма.
Ж. Екі түрлі
түсініктеме күнделігі. Екі түрлі түсініктеме күнделігі 
 Дескриптор: 
 ҚБ Тапсырма. OVISA моделімен жұмыс жүргізеді. Шығармаға әдеби сын жазады. Object – шығарма идеясына байланысты туындаған мақсат. Value – мақсатына жету жолындағы автордың құндылықтарының қатары қандай? Intention – бұл мақсатты алға қоюдағы автордың ниетіне қандай? Баға бер. Sensibleness – бұл мақсатқа жетудегі автор тәсілдемесін оқырмандар қаншалықты қолдайды? Action – автор көрсеткен нақты қандай іс-әрекеттерді құптайсыз?Неліктен? Дескриптор: 
 ҚБ  | 
 Сұраққа жұп болып жауап береді. 
 
 
 
 
 
 
 
 Оқушылар сурет пен әңгіме арасындағы байланысты анықтайды. Мәтінге талдау жұмысын жүргізеді. 
 
 Шығарманың ғылыми негізін айқындайды; Кесте бойынша шығармаға талдау жасайды. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Оқушылардан дәптердің бетін ортасынан тік сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар бөліктің оң жағына мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, үзінділерді, сол жағына әсер еткен үзінділері жайлы пікір жазады. 
 OVISA моделімен жұмыс жүргізеді. Шығармаға әдеби сын жазады. 
 
 
 
 
 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру. 
 
 
 
 
 ҚБ 
 Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру. 
 
 
 
 
 
 
 ҚБ 
 Жасыл – топ жұмысының ұтымды тұсы. Қызыл – тілек, ұсыныс, толықтыру.  | 
 
 10-сынып «Қазақ әдебиеті» 
 
 Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» 
 
 
 
 
 http://kitap.kz/audiobook/2386-bot_kowpeli/2386-bot_kowpeli 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы 
  | 
 Рефлексия. 
  | 
 
  | 
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














