Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Табиғат ресурстары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Бекітемін»
Мектеп директоры: Ж.Г.Кабылбаев
« »______
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғат ресурстары. |
Мектеп: Ақмектеп орта мектебі |
|||||||||||||||||
Күні:25.04.16 |
Оқытушының аты-жөні: Балкиянова Майгуль |
|||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 сынып |
Қатысушылар саны:9 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Қазақстанның табиғат ресурстарының негізгі түрлерін анықтау. Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау. |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары мен нәтиже |
Барлық оқушылар: Қазақстанның табиғат ресурстары туралы білу, табиғат ресурстарының ерекшеліктерін түсіну. |
Қазақстанның табиғат ресурстары туралы біледі, табиғат ресурстарының ерекшеліктерін түсінеді. |
||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Табиғат ресурстарының таралу заңдылықтарын талдау, қорлардың орнын анықтау үшін картаны қолдану. |
Табиғат ресурстарының таралу заңдылықтарын талдайды , қорлардың орнын анықтау үшін картаны қолданады. |
|||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: «Табиғат ресурстары» сызбасын толтыру арқылы алған білімдерін жинақтау. |
«Табиғат ресурстары» сызбасын толтыру арқылы алған білімдерін жинақтайды. |
|||||||||||||||||
Ойлау деңгейлері |
Тапсырма мақсат |
уақыты |
Күтілетін нәтиже |
Түрткі: ашық сұрақтар, тапсырмалар, жағдаяттар |
ОүБ |
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
Белгі |
||||||||||
|
||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
Білу, түсіну
|
Ірі табиғат аудандарында келтірілген мәліметтер негізінде Қазақстанның табиғат ресурстарымен қамтамасыз етілуін бұған дейінгі алған білімдерімен байланыстыру. |
10 мин |
Екі түрлі асық арқылы сыныпты екі топқа бөлу. Ірі табиғат аудандарында келтірілген мәліметтер негізінде Қазақстанның табиғат ресурстарымен қамтамасыз етілуін байланыстырады. |
Топтастыру арқылы табиғат ресурстарын шығу тегіне қарай жіктелуін түсіндір. (постер қорғау) |
«Бағдаршам» әдісі |
Табиғат ресурстарын шығу тегіне қарай жіктей алуы. |
Биосфералық ресурстар Атмосфералық ресурстар Гидросфералық ресурстар Литосфералық ресурстар |
|
||||||||||
Қолдану |
Осы уақытқа дейін алған білімдерін, өздері тұратын жердегі табиғи ресурстардың шоғырлануын картада қолдана білу қабілетін көрсету. |
10мин |
Өздері тұратын жерде кездесетін табиғат ресурстарына сипаттама береді, шоғырлануын картададан көрсетеді. Шартты белгілерді картаға орналастыру |
Шығыс Қазақстанның табиғат ресурстарына сипаттама бере отырып , картадан көрсет. |
Жұптар бірін –бірі смайликтер арқылы бағалау. |
Шығыс Қазақстанның табиғат ресурстарына сипаттама бере алуы. |
Минералды ресурстар Су ресурстары Орман ресурстары |
|
||||||||||
Талдау |
Табиғат зоналарындағы табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдау. |
10мин
|
Табиғат зоналарындағы табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды.
|
Қазақстанның табиғат зонасының компоненттері мен ресурстарының бір – біріне тәуелділігін анықта. |
Топтағы өзара бағалау |
Шөлейт зонаның негізінде табиғат ресурстары мен компоненттерді анықтай алуы. |
Шөлейт зона: минералды ресурстары; Климаты; Су қоры; Топырағы; Өсімдік пен жануарлар дүниесі. |
|
||||||||||
Жинақтау |
Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсыну . |
10 мин
|
Сергіту сәті. «Танцы» Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдайды, шешу жолдарын ұсынады |
Нитрат-өсімдіктің өсуін, жасыл массасының
ұлғаюын қамтамасыз етеді.Табиғатта топырақ құрамында нитрат өте аз
болады. Егер топырақта нитрат көп болса тамыр арқылы көтерілген
нитраттар өсімдіктің кез-келген бөлігінде
жинақталады. |
«ББТЗО» кестесі |
Нитраттың -өсімдіктің өсуін, жасыл массасының ұлғаюын қамтамасыз етуі |
Топыраққа азот тыңайтқышының
енгізілуінен |
|
||||||||||
Бағалау |
Неліктен физикалық географияда пайдалы қазбалардың, өсімдіктердің, жануарлардың, топырақ жамылғысының таралуына көп көңіл бөлінеді? |
5 мин |
Неліктен физикалық географияда пайдалы қазбалардың, өсімдіктердің, жануарлардың, топырақ жамылғысының таралуына көп көңіл бөлінетінін айтады |
Табиғат ресурстарының пайдалану дәрежесі мен болашағына сипаттама бер. |
Табиғат ресурстарының пайдалану дәрежесі мен болашағына сипаттама бере алуы. |
Мұнай қоры 13 млрд т Жылына 79б2 млн т Газ қоры 6 трлн м Жылына шамамен 7.5 млрд Көмір қоры 176,6 млрд т Жылына шамамен 116,4 млн т |
|
|||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: |
|
Табыс критериі |
Меңгердім |
Жартылай меңгердім |
Меңгеруім шектеулі |
Меңгеру үшін не істеймін |
Білу Түсіну |
Табиғат ресурстарын жіктеуді |
|
|
|
|
Қолдану |
Шығыс Қазақстанның табиғат ресурстарын |
|
|
|
|
Талдау |
Шөлейт зонаның негізінде табиғат ресурстары мен компоненттерін |
|
|
|
|
Жинақтау |
Нитрат-өсімдіктің өсуін, жасыл массасының ұлғаюын қамтамасыз ететінін |
|
|
|
|
Бағалау |
Табиғат ресурстарының пайдалану дәрежесі мен болашағына сипаттама беруді |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|