Сауат ашу
|
Күні:12.06.2017 Сынып: 1 |
Мұғалімі:Хафизова Ардақ. Мектеп:О.Шонаев атындағы орта мектебі. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Табиғатқа саяхат». Ә дыбысы мен әрпі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.3.3.1 мұғалім көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту,жазу |
||||||
|
Сабақтың
мақсаттары: жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп
элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазу |
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Басым бөлігі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады |
||||||
|
Жетістік критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||||||
|
|
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, дене тәрбиесі |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Қар-снег -Қыс мезгілін не үшін ұнатасың? |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі - Ертеңгілік шеңбері Біздер тату баламыз, Өсіп алға барамыз. Әріптермен танысып, Біз білімді боламыз.
2.Қар түрлері арқылы оқушыларды топқа бөлу топқа бөлу |
Қар суреті |
|||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут |
-Біз сауат ашу пәнінен «Табиғатқа саяхат» бөлімін өтіп жатырмыз. Мен қазір сіздерге берген мына суреттер арқылы сіздер әр топ бір-бірден сөйлем құрай қояйық № 1. Ширату:Мәтінге ат қою,жоспар құру 1.Қыс мезілі 2..Әке мен бала 3.Қысқы ойын
ІІІ топтың үшеуіде жақсы сөйлемдер арқылы мәтін құрадыңдар. Жарайсыңдар!Ендеше біз де табиғатқа саяхатқа шығайық. Саяхатқа шықпас бұрын спорттық құралдарды еске түсірейік. Спорттық құралдармен сырғанап көрейік. Ең бірінші шанамен. Шананың тапсырмасы : № 2. Жұмбақ шешу: Бұрап қойған сағаттай Айғайлайды таң атпай Бұл не? (Әтеш) -Әтеш сөзі қай дыбыстан басталып тұр? -Ә -Ә дыбысын айтайықшы. Ә қандай дыбыс? -Дауысты дыбыс -Себебі: Себебі кедергіге ұшырамай еркін айтылады. -Дұрыс айтасыңдар. Ә дыбысының мынау баспа түрі, мынау жазба түрі.-Баспа түрін қайда пайдаланамыз? -Газет- журналдарда -Жазба түрін қайда пайдаланамыз? -Жазба түрін біз дәптерімізге жазамыз. Дұрыс айтасыңдар ендеше тақтадағы суреттерге назар аударайық. -Мынау кім? -Әже -Ә дыбысы әже сөзінің қай жерінде тұр? -Басында -Ә дыбысы сонда сөздің қай жерінде кездеседі? -Басында, ортасында кездеседі. Шаңғының тапсырмасы - Әтеш сөзін буынға бөлейік -Ә – теш - Неше дыбыс, неше әріпі, неше буын? - төрт дыбыс, төрт әріп, екі буын -Неге екі буын ? -Себебі бұл сөздің ішінде екі дауысты дыбыс бар. -Олай болса Әтеш сөзіне дыбыстық талдау жасайық. № 3.Дыбыстық талдау:
Дескриптор:Дыбыстарды таниды,ажыратады. Сөздерді оқиды. Мәтінге ат қоя алады.
Конькидің тапсырмасы -Конькидің тапсырмасы оқулығымызды ашып, қарамен берілген сөздерді оқиық. № 4 Оқылым. Ән, сән, дән, әке, Сәкен, тәтті, дәрі, дәрігер, тәулік, сәуір, Дәуір, Әсет. №5. Жаңылтпашты оқы және жаңылмай жатқа айтып көру. Келген малшы Әрі әнші, Әрі аңшы. №6. Әріптерден сөз құрау. Оларға сәйкес суретті таңдау. Дәрігер,әтеш,Дәурен деген сөз шығады.
Дескриптор:1)Сөздерді дұрыс оқи,құрай алады. 2)Мәтін мазмұнын жүйелі айтады. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
|||||
|
Сергіту сәті 1 минут |
Видео |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||||
|
Аяқталуы 16 минут
Қызықты тапсырма 8 минут
|
Тенистің тапсырмасы № 5 Дәптермен жұмыс:1)ауада жазу. 2)Дәптерге жазу Видеоролик Ә ә әтеш Хоккейдің тапсырмасы № 6 Топтық жұмыс І – топ: «Шана» мәтінін мәнерлеп оқу ІІ – топ: «Шана» мәтінінің түсінгенін айту . ІІІ – топ: Шана суретін салып әдемі етіп бояу
-І топты ,ІІ ші топ
пен ІІІ ші топ бағалайық Мұғалімнің қосымша түсінік жұмысы:2017 жылдың 28 қаңтар мен 8 ақпан аралығында 28 қысқы Дүниежүзілік универсиада өтеді. Оған 50 елден 5 мың студент қатысады екен. |
Оқулық, дәптерлер.
Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
|||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
«Кім епті?» ойынын ойнайық. Ол үшін мына қар қиыршықтарын тақтаға ұрып, шелекке дәл түсіру керек. Дәл түскен қар қиыршықтарының сұрағына жауап береді. -Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? -Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыс дегеніміз не? -Дауысты дыбысты қандай текшемен бояймыз? -Дауыссыз дыбыс дегеніміз не? -Дауыссыз дыбысты қандай текшемен бояймыз? -Бүгін қандай дыбыс өттік? -Ә дыбысы қандай дыбыс? -Дауыссыздың қайсысы? -Ә дыбысына мысал келтір. -Ә дыбысы сөздердің қай жерінде кездеседі? -Дәрігер сөзін буынға бөл.- Дәрігер сөзі неше буын? Неге?
Рефлексия
О
|
Қар, шелек
Микрафон |
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Қабілеті жоғары оқушыларға:-Қыста сырғанақты қалай жасайды? деп сұрақ қою арқылы әгімелетіп, болжамдар жасату. «Баспалдақ» ойынын ойнату:Ә- Ә-- Ә--- |
|
|||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
|
. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Табиғатқа саяхат». Ә дыбысы мен әрпі.
«Табиғатқа саяхат». Ә дыбысы мен әрпі.
Сауат ашу
|
Күні:12.06.2017 Сынып: 1 |
Мұғалімі:Хафизова Ардақ. Мектеп:О.Шонаев атындағы орта мектебі. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Табиғатқа саяхат». Ә дыбысы мен әрпі. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.3.3.1 мұғалім көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою 1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту,жазу |
||||||
|
Сабақтың
мақсаттары: жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп
элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазу |
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Басым бөлігі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады |
||||||
|
Жетістік критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||||||
|
|
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, дене тәрбиесі |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Қар-снег -Қыс мезгілін не үшін ұнатасың? |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі - Ертеңгілік шеңбері Біздер тату баламыз, Өсіп алға барамыз. Әріптермен танысып, Біз білімді боламыз.
2.Қар түрлері арқылы оқушыларды топқа бөлу топқа бөлу |
Қар суреті |
|||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут |
-Біз сауат ашу пәнінен «Табиғатқа саяхат» бөлімін өтіп жатырмыз. Мен қазір сіздерге берген мына суреттер арқылы сіздер әр топ бір-бірден сөйлем құрай қояйық № 1. Ширату:Мәтінге ат қою,жоспар құру 1.Қыс мезілі 2..Әке мен бала 3.Қысқы ойын
ІІІ топтың үшеуіде жақсы сөйлемдер арқылы мәтін құрадыңдар. Жарайсыңдар!Ендеше біз де табиғатқа саяхатқа шығайық. Саяхатқа шықпас бұрын спорттық құралдарды еске түсірейік. Спорттық құралдармен сырғанап көрейік. Ең бірінші шанамен. Шананың тапсырмасы : № 2. Жұмбақ шешу: Бұрап қойған сағаттай Айғайлайды таң атпай Бұл не? (Әтеш) -Әтеш сөзі қай дыбыстан басталып тұр? -Ә -Ә дыбысын айтайықшы. Ә қандай дыбыс? -Дауысты дыбыс -Себебі: Себебі кедергіге ұшырамай еркін айтылады. -Дұрыс айтасыңдар. Ә дыбысының мынау баспа түрі, мынау жазба түрі.-Баспа түрін қайда пайдаланамыз? -Газет- журналдарда -Жазба түрін қайда пайдаланамыз? -Жазба түрін біз дәптерімізге жазамыз. Дұрыс айтасыңдар ендеше тақтадағы суреттерге назар аударайық. -Мынау кім? -Әже -Ә дыбысы әже сөзінің қай жерінде тұр? -Басында -Ә дыбысы сонда сөздің қай жерінде кездеседі? -Басында, ортасында кездеседі. Шаңғының тапсырмасы - Әтеш сөзін буынға бөлейік -Ә – теш - Неше дыбыс, неше әріпі, неше буын? - төрт дыбыс, төрт әріп, екі буын -Неге екі буын ? -Себебі бұл сөздің ішінде екі дауысты дыбыс бар. -Олай болса Әтеш сөзіне дыбыстық талдау жасайық. № 3.Дыбыстық талдау:
Дескриптор:Дыбыстарды таниды,ажыратады. Сөздерді оқиды. Мәтінге ат қоя алады.
Конькидің тапсырмасы -Конькидің тапсырмасы оқулығымызды ашып, қарамен берілген сөздерді оқиық. № 4 Оқылым. Ән, сән, дән, әке, Сәкен, тәтті, дәрі, дәрігер, тәулік, сәуір, Дәуір, Әсет. №5. Жаңылтпашты оқы және жаңылмай жатқа айтып көру. Келген малшы Әрі әнші, Әрі аңшы. №6. Әріптерден сөз құрау. Оларға сәйкес суретті таңдау. Дәрігер,әтеш,Дәурен деген сөз шығады.
Дескриптор:1)Сөздерді дұрыс оқи,құрай алады. 2)Мәтін мазмұнын жүйелі айтады. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
|||||
|
Сергіту сәті 1 минут |
Видео |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|||||
|
Аяқталуы 16 минут
Қызықты тапсырма 8 минут
|
Тенистің тапсырмасы № 5 Дәптермен жұмыс:1)ауада жазу. 2)Дәптерге жазу Видеоролик Ә ә әтеш Хоккейдің тапсырмасы № 6 Топтық жұмыс І – топ: «Шана» мәтінін мәнерлеп оқу ІІ – топ: «Шана» мәтінінің түсінгенін айту . ІІІ – топ: Шана суретін салып әдемі етіп бояу
-І топты ,ІІ ші топ
пен ІІІ ші топ бағалайық Мұғалімнің қосымша түсінік жұмысы:2017 жылдың 28 қаңтар мен 8 ақпан аралығында 28 қысқы Дүниежүзілік универсиада өтеді. Оған 50 елден 5 мың студент қатысады екен. |
Оқулық, дәптерлер.
Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
|||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
«Кім епті?» ойынын ойнайық. Ол үшін мына қар қиыршықтарын тақтаға ұрып, шелекке дәл түсіру керек. Дәл түскен қар қиыршықтарының сұрағына жауап береді. -Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? -Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыс дегеніміз не? -Дауысты дыбысты қандай текшемен бояймыз? -Дауыссыз дыбыс дегеніміз не? -Дауыссыз дыбысты қандай текшемен бояймыз? -Бүгін қандай дыбыс өттік? -Ә дыбысы қандай дыбыс? -Дауыссыздың қайсысы? -Ә дыбысына мысал келтір. -Ә дыбысы сөздердің қай жерінде кездеседі? -Дәрігер сөзін буынға бөл.- Дәрігер сөзі неше буын? Неге?
Рефлексия
О
|
Қар, шелек
Микрафон |
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Қабілеті жоғары оқушыларға:-Қыста сырғанақты қалай жасайды? деп сұрақ қою арқылы әгімелетіп, болжамдар жасату. «Баспалдақ» ойынын ойнату:Ә- Ә-- Ә--- |
|
|||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
|
. |
|||||
шағым қалдыра аласыз




қушылар
«Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа












