«ҚАПЛАНБЕК ЖОҒАРЫ АГРАРЛЫҚ- ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
|
|
|
Бекітемін Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Шаймерденов С.А _____________ |

Модуль/пән: «ОН 1.1Биосфера эволюциясының негізгі кезеңдерін және оның ерекшеліктерін сипаттау.»
Мамандық: 1509000 - «Экология және табиғатты қорғау қызметі»
Біліктілік: «4S05220102 -Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың технигі»
Өтілетін орны:Кітапхана
Өтілетін уақыты: 12.12.2023 жыл.
Оқытушы: Калдасов Азамат Кенжалиевич
Келісілді:
Колледж әдіскері: Әмірханова Ү.
_______________
«____ » ______2023 ж.
«Зооветеринарлық жалпы кәсіптік пәндер» кафедра отырысында қаралды және мақұлданды.
Хаттама №__ «_____» ____2023 ж
Кафедра меңгерушісі ______________ Сахова С.
Сарыағаш – 2023 ж
Қапланбек жоғары аграрлық – техникалық колледжі
2023-2024 оқу жылы
Сабақ жоспары
|
Модуль/пән атауы |
ОН 1.1Биосфера эволюциясының негізгі кезеңдерін және оның ерекшеліктерін сипаттау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғаттағы жалпы экологиялық проблемаларды мониторингілеу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушы |
Калдасов Азамат Кенжалиевич |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Курс |
3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тобы |
Экологияя 9 (А) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың өткізілетін күні |
12.12.2023 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты немесе оқыту нәтижелері |
Қоршаған ортаны қорғау мен табиғатқа деген сүйіспеншілікті арттыру мақсатында жоғарғы экологиялық білім негізінде тәрбиелеу және олардың қоршаған әлемді қорғауға бағыттап , табиғатты қорғау жәна таза ұстау туралы мағлұмат беру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу сабақтары барысындағы білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі, дағдылар |
Қоршаған ортаны қорғауды және табиғатты пайдаланудың экономикалық жағдайын анықтай алады; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу - әдістемелік құралдар, әдебиеттер |
Презентация, оқулықтар, плакаттар, сандардан құралған шариктер, түсті шарлар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Интерактивті тақта, компютер, ноутбук, WI-FI интернет желісі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 Ұйымдастыру кезеңі: 5 минут |
Сабақта жоқ оқушыларды тізім бойынша белгілеу. Дәрісхананың және оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың өткен сабақтан түсінбеген сұрақтарына жауап беру. Бағалауды жазу кезінде смайлик бұлттарды пайдалану. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі 20 минут |
«Жер бетіндегі тіршіліктін қалыптасуы мен құрылымы» тақырыбына арналған бірнеше ойын әдісін қолдана отырып өткен сабақты қайталап алу.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық кезеңі (жаңа тақырыпты болжау) 5 минут |
Оқушыларға сабақтың мақсатын мен міндеттерін баяндау. Тақырыпты ашуға байланысты қысқа минуттық видеоны көру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі 30 минут |
Экологиялық фактор – кез келген орта жағдайына тіршілік иелерінің бейімделу қабілетімен жауап қайтара алуы. Бұл жерде бір ескере кететін жағдай өлім факторы бейімделу қабілетінен тысқары жатады. Экологиялық факторлар негізінен 3-топқа бөлінеді:
Экожүйе компоненттері:
Экологиялық мониторинг (экология және мониторинг) – қоршаған ортаның жағдайын бақылау және тексеру жүйелері. Ол үш сатыдан тұрады: Экологиялық мониторинг нысандарына табиғи, антропогендік немесе табиғи-антропогендік экожүйелер жатады. Экологиялық мониторингтің мақсаты тек қана деректер.Биосфера (гр. биос—тіршілік, өмір, гр. сфера — шар) — бұл ұғым биология ғылымына XIX ғасырда ене бастады. Ол кездерде бұл сөзбен тек жер жүзіндегі жануарлар дүниесі ғана аталатын. Кейінгі кездерде биосфера геологиялық мағынада да қолданылады. Табиғат зонасы 2 бағытта өзгереді:
Биосфераның даму тарихы:1. Ағылшын жаратылыстанушысыРоберт Гук 1665 жылы 1.Биоосфера ұғымын тұжырымдаған француз Ж.Б.Ламарк 2.Биосфера термині алғаш рет 1875 жылы аустриялық геолог Э. Зюсс 3.Орыс ғалымы В.И. Вернадский 1927 жылы Биосфера түрлері: 1.Тропосфера. 2.Ноосфера. 3.Литосфера Биосфераның құрылымдық маңыздылығы: 1.Биоценоз-Ендік-зоналық климаттық белдеу. 2.Биогеоценоз-Биіктік-белдеулі табиғи зона Биосфера үш фазада: сұйық, қатты және газ заттар арқылы бөлімдердің беткейлері арасында өтеді. Биосфераның фазалық қабаттары: 1)Литосфера-Жер шарының сыртқы қатты кабықшасы. Литосфераның жоғарғы бөлігі екіншілік тау жыныстарының жауындық бөліктерінен тұрады, аналық тау жыныстарының бұзылуынан пайда болған.2) Гидросфера-Әлемдік мұхит деп аталатын барлық мұхиттар мен теңіздер, көлдер мен өзен суларының қосындысынан пайда болған.3) Атмосфера-жерді қоршайтын газ қабықшасы. Биосфера және оның шекарасы. Жер бетінде алып өсімдіктер, жануарлардан бастап өте кішкене, ұлғайтқыш құрал микроскоппен ғана көретін майда ағзаларда тіршілік етеді. Күн жүйесіндегі ғаламшарлар арасында Жер ғана тірі ағзалардың таралған мекені екенін білесіңдер. Биосфера құрылымындағы қоршаған ортаны қорғау келесі принциптерді сақтау негізінде жүзеге асырылады:
Қоршаған ортаның ластануы]– адамға және табиғи экожүйеге зиянды әсер ететін физикалық-химиялық және биологиялық заттардың қоршаған ортаға нұқсан келтіруі. Антропогендік ластану — адамның шаруашылық іс-әрекеті салдарынан болатын ластану; мұндайда табиғи ластанудың құрамы мен қарқындылығына оның тікелей де, жанама да ықпалы қосылады. Соғыс өнеркәсібіне байланысты антропогендік ластану өте апатты болып келеді Биологиялық,химиялық және физикалық болып бөлінеді. 1.Биологиялық ластану- дегеніміз табиғи биотикалық қоғамдастықтардың өмір сүру жағдайларын нашарлататын немесе адам денсаулығына теріс әсер ететін тірі организмдердің (бактериялар, вирустар және басқалар) сипаттамалы емес түрлерінің антропогендік әсерінің нәтижесінде экожүйелерге ену деп түсініледі. 2.Химиялық ластану — қоршаған ортаның табиғи химиялық қасиеттерінің қарастырылып отырған уақыт кезеңі үшін қайсыбір заттектердің көпжылдық орташа ауытқуларынан асып түсетіндей болып өзгеруі немесе қоршаған ортаға әдетте онда болмайтын заттектердің түсуі немесе нормадан артық шамада түсуі. 3.Физикалық ластану-бұл қоршаған ортада оның функционалдық сапасына әсер ететін кез-келген заттың немесе энергияның болуы. Ғаламдық проблемалар - әлемді тұтас қамтитын табиғи, табиғи-антропогендік немесе таза антропогендік құбылыстар. Қазіргі танда Халықаралық деңгейде мынадай ғаламдық проблемалар бар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















