Тақырып бойынша 11 материал табылды

Табиғаттағы және тірі ағзалармен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар

Материал туралы қысқаша түсінік
жас мамандарға көмектеседі деген ойдамын
Материалдың қысқаша нұсқасы




Қысқа мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ержігітова Ф

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттағы және тірі ағзалармен адам тіршілігіндегі

химиялық реакциялар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.2 Табиғаттағы тірі ағзалармен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қоршаған орта құбылыстары үдерістерімен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру.



Оқушылардың басым бөлігі : тынысалу , азон қабатын фотосинтез процесінің химизмін түсіндіреді. Қышқыл жаңбыр не екенін айтады

Жемірілу түрлерін айтады.



Кейбір оқушылар

Жемірілу үдерінің химиялық реакция теңдеулерін жаза алады .Оттектен озон алу және кері реакция жазады.

Бағалау критерийі

  • Химиялық реакцияларды реагенттердің саны және құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктейді

Тілдік мақсаттар


Адам ағзасы қоршаған ортамен энергиясын алмастырып отыратын жүйе екенін біледі.

Найзағай ойнағанда озон түзілетіндіктен ауа тазарып тыныс алудың жеңілдейтінін біледі.өз ойларын айтады.

Қышқыл жаңбырды біледі.

Фотосинтез процесі ………….

Жемірілу процесін айта алады.

Тотығу реакциясын біледі.

Құндылықтарға баулу




Қоршаған орта қарым қатынастарды дүние танымымызды қалыптастыру, жауапкершілік денсаулық, достық айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану. Биология.

Алдыңғы білім


Бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы



2мин

















8мин

«Білу»

1.Сәлемдесу.түгелдеу

Шаттық шеңберін құрып,бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Мозайка әдісі бойынша топқа бөлу. Топқа бөлініп орындарына отырады.

Бағалау парақшаларын тарату.

1топ «Тапқырлар»

2топ «Алғырлар»

3топ «Білімділер»

«Ой толғаныс» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы деңгейлеп тапсырма беру арқылы пысықтау.

1-тапсырма Топтық жұмыс

а) СО2 FeO N2О3 аттарын атау

б) Литий оксиді мыс (І) оксиді формуласын құрастыру.

2-тапсырма

а) Mg2=

б)Р+О2=

3-тапсырма

5,1г Алюминий оксиді түзілу үшін қажет оттегінің қ.ж көлемі.

Дескриптор

Күрделі химиялық қосылыстарды жаза алады.

Реакция теңдеуін аяқтай алады.

Күрделі химиялық есептерді шығара алады.



Плакаттар

Маркер





















Деңгейлік тапсырмалар



Үлестірмелі материалдар

Сабақтың ортасы
























20 мин
































5 мин

Мұғалімнің түсіндірмесі

«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыптың мәнін ашу. Қысқаша түсіндіремін

Фотосинтез

Алдымен фотосинтез құбылысына тоқталайық.

Кез келген өсімдіктің ауадағы көмірқышқыл газын сіңіріп,оттекті бөліп шығарады.

Тыныс алу.

Біз өсімдіктерден бөлінген оттекпен тыныстап, көмірқышқыл газын бөліп шығарамыз.

Бұл құбылыс барысында энергия сыртқа бөлініп шығарады,бөлініп шыққан энергияны тірі организм тіршілік әрекетіне қажетті заттарды синтездеуге жұмсалады.

Шіру.

Күрделі органикалық заттардың микроорганизмдер қатысында оттекпен әрекеттесуі болып табылады. Тіршілігін жойған организмдердің құрамындағы наруыздарды өсімдіктер сіңіре алатындай қосылыстарға айналдырады.

Озон.

Найзағай ойнағанда озон түзілетіндіктен ауа тазарып тыныс алу жеңілдейді.Озон көк түсті газ.

Өзіне тән балғындық иісі бар. Озон атмосфераның жоғарғы қабаттарында жиналып озон қабатын түзеді.Озон күн сәулесінің құрамындағы ультра сәулелерді ұстап қалады да, біздің планетамызды суып кетуден қорғайды.

Жемірілу.

Біздің заманымыздағы шешілмеген жаһандық тағы бір мәселе қышқыл жаңбыр.Қышқыл жаңбырының пайда болу себебі атмосфераның күкірт пен азот оксидтерімен ластануы.Көмір мен мұнай құрамында да күкірттің мөлшері жөғары.Осы отын түрлерін жаққанда күкірттің оттекпен қосылысы атмосфераға таралады.



Өтілген тақырыпты пысықтау үшін мына сұрақтарға серпілген сауал арқылы жауап береді.

1.Күнделікте өмірде ,табиғатта және адам организмде қандай реакциялар жүреді.?Топтар бірлесе жұмыс атқарып сыни тұрғыдан ойлайды және мысалдар келтіреді.

2.Неліктен жану ауада таза оттекке қарағанда баяу жүреді.?

Дескриптор

Күнделікті өмірдегі, табиғаттағы химиялық реакцияларды анықтай анықтайды жіктейді

Ауа мен оттектің айырмашылығын біледі.





Қолдану

Фотоситез процесінің маңызы қандай және қай зат сіңіріліп қай зат бөлінетінін талдайды.

Барлық тотығу реакцияларын ажырата алады. анықтайды





Талдау

Біздің өмірізде қышқыл жаңбырдың әкелетін зардаптары қандай.

Қышқыл жаңбырдың алдын алуға қандай үлес қоса аласыңдар және біздің мемлекетіміздің қолданып отырған шараларын білесіңдерме?






Сабақтың соңы

Қорытындылау

5мин







ин











2мин









2мин




«Химия тұрмыста» әдісі

Тұрмыста көптеген реакцияларды байқауға

болады.

3 топқа есеп беріледі.

Реакция теңдеуін жазу

Fe+O2=Fe3O4

Аg+O2=Ag2O

C3Н8+О2=CO2+Н2O+Q

Fe3O4 құрамындағы О массалық үлесін табу



Үй тапсырмасы

Табиғаттағы тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар

Есеп шығару



Бағалау

Оқушылардың жинаған ұпайларын есептеуді тапсырады.

Бағалау парақшасы, жиынтық бағалау.







Рефлексия

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату



Екі жұлдыз,

бір тілек

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу


Үлестірмелі материалдар



















Оқулық





























стикер



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


1.Оттегімен озонның жаздырамын

2. Орташа деңгейге тотыгу мен жанудың айырмашылығы.

3. Темір шегенің таттануын реакция теңдеуімен көрсетеді.

Өзін өзі бағалау.

Оқушылардың үйренгенін»Екі жұлдыз бір тілек» бағалау әдісі арқылы жоспарлаймын.

Өмір қауісіздігін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:





Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:





2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.11.2018
732
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі