ДОІЖО:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
|||||||
|
Пәні: |
Еңбекке баулу |
|||||||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғаттағы табиғи материалдар. Оларды дайындау және онымен жұмыс істеу. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Тақырыптың маңыздылығымен танысады және мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша, қауіпсіздік ережесін сақтай отырып әр түрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылардан күтілетін нәтиже: Барлық оқушылар: табиғат материалдарының түрлері мен ерекшеліктерін біледі. Көптеген оқушылар: Өз бетінше жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен термин сөздер: табиғат, материал, композиция Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Табиғат материалдарының ерекшеліктері туралы түсіндіре алады |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Табиғат материалын біледі.Табиғат материалдарын ажырата алады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды ептілікке және қолға алған жұмыстарын ықыласпен орындауға, шеберліктерін шыңдауға баулу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Аралас сабақ |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазба |
|||||||
|
Бастапқы білім |
«Жеміс-жидектер» композициясы |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату . 2.Психологиялық дайындық. Топтарға бөлу. Табиғи материалдар әкелу. Табиғи материалдардың түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отыру Оқушылардан алдыңғы сабақтағы білімдерін қайталап шығуы. 1. Қандай жеміс компазициясын білесің? 2. Кестелеуге қажетті жіптің түрін қалай таңдайсың? 3. Кесте тігуге неліктен селдір мата дайындаймыз? |
Оқулық Дәптер
|
||||||
|
Сабақтын ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі Сабақтың соңы |
Жаңа сабақты түсіндіру: Мұғалім түсіндірмесі: Табиғи материалдан композиция жасауға қажет негізгі және қосымша материалдар туралы түсінік. Пішін жасауға қажетті материал көлемін анықтау (үлкен не кіші, пішіннің динамикалық қимыл бағытын көрсетуге икемдігі және т.б.), материалды өңдеу, әрлеу, үйлестіру, орналастыру, оны орындау реті, бекіту және түрлендіру туралы мағұлматтар беру. Қайыңнан алынатын табиғи маттериалдарға - жапырағы, бұтағы, қабығы, безі, тамыры, тілінін алынған белігі туралы жеке-жеке мағлұмат беру.Табиғи материалды өңдеу алдында материалмен,құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері, сабақ барысында сақтықпен жұмыс істеу туралы түсінік беріледі.Табиғи материалдармен пішін немесе композициялық көрініс жасауда табиғи материалды көріп, тани білу, ағаш немесе бұта сынығы, бөлігі, томары қандай екенін пайымдау (қандай пішін түрін жасауға болатыны), шешім қабылдау мәселелеріне түсінік беріп, оқушылардың шығармашылық қиялының кеңейе түсуіне ықпал ету.Сабақтың сарамандық бөлімінде оқушының материалды таңдау, байқау, қажеттісін алып, шаң-тозаңын тазалау, қабығын аршу, өлшеу, кесу, әрлеу, үйлестіру, құрастыру, бекіту, түрлендіру, кептіру, дайын болған бұйымға сын көзбен қарау, орындаған жұмысын түсіндіре білуіне қарай мұғалім оқушының қабілетін, еңбекке деген ынтасын байқайды. Оқушылар еңбектенудің қарапайым тәсілдерін меңгереді, олардың бойында политехникалық таным негізі қалана бастайды. Табиғи материалдар: а) Табиғаттағы жалпақ материалдар: жапырақ, гүл, ағаштың, пияздың, әр түрлі жемістердің қабықтары, сабан, ши. ә) Көлемді табиғи материалдар: жүгерінің сабағы, емен жаңғағы, шырша бүршігі, жаңғақтың қабығы, түрлі жемістердің дәндері мен қабығы. б) Жануартекті заттар: сүйек, тері бөлшектері, мүйіз, тұяқ, құстардың қауырсыны, жұмыртқаның қабығы, жүн. в) Өлі табиғат материалдары: топырақ түрлері, құм, түсті, майда тастар Бекіту: - Бүгінгі сабақтан қандай нәрсе үйрендіңдер? - Табиғи материалдардың басқа материалдардан айырмашылығы неде? - Табиғи материалдарды бір-біріне бекіту үшін не қолданамыз? - Қандай әсер алдық? |
|
||||||
|
|
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғаттағы табиғи материалдар. Оларды дайындау және онымен жұмыс істеу
Табиғаттағы табиғи материалдар. Оларды дайындау және онымен жұмыс істеу
ДОІЖО:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
|||||||
|
Пәні: |
Еңбекке баулу |
|||||||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғаттағы табиғи материалдар. Оларды дайындау және онымен жұмыс істеу. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Тақырыптың маңыздылығымен танысады және мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша, қауіпсіздік ережесін сақтай отырып әр түрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылардан күтілетін нәтиже: Барлық оқушылар: табиғат материалдарының түрлері мен ерекшеліктерін біледі. Көптеген оқушылар: Өз бетінше жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен термин сөздер: табиғат, материал, композиция Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Табиғат материалдарының ерекшеліктері туралы түсіндіре алады |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Табиғат материалын біледі.Табиғат материалдарын ажырата алады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды ептілікке және қолға алған жұмыстарын ықыласпен орындауға, шеберліктерін шыңдауға баулу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Аралас сабақ |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио жазба |
|||||||
|
Бастапқы білім |
«Жеміс-жидектер» композициясы |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнату . 2.Психологиялық дайындық. Топтарға бөлу. Табиғи материалдар әкелу. Табиғи материалдардың түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отыру Оқушылардан алдыңғы сабақтағы білімдерін қайталап шығуы. 1. Қандай жеміс компазициясын білесің? 2. Кестелеуге қажетті жіптің түрін қалай таңдайсың? 3. Кесте тігуге неліктен селдір мата дайындаймыз? |
Оқулық Дәптер
|
||||||
|
Сабақтын ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі Сабақтың соңы |
Жаңа сабақты түсіндіру: Мұғалім түсіндірмесі: Табиғи материалдан композиция жасауға қажет негізгі және қосымша материалдар туралы түсінік. Пішін жасауға қажетті материал көлемін анықтау (үлкен не кіші, пішіннің динамикалық қимыл бағытын көрсетуге икемдігі және т.б.), материалды өңдеу, әрлеу, үйлестіру, орналастыру, оны орындау реті, бекіту және түрлендіру туралы мағұлматтар беру. Қайыңнан алынатын табиғи маттериалдарға - жапырағы, бұтағы, қабығы, безі, тамыры, тілінін алынған белігі туралы жеке-жеке мағлұмат беру.Табиғи материалды өңдеу алдында материалмен,құралдармен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері, сабақ барысында сақтықпен жұмыс істеу туралы түсінік беріледі.Табиғи материалдармен пішін немесе композициялық көрініс жасауда табиғи материалды көріп, тани білу, ағаш немесе бұта сынығы, бөлігі, томары қандай екенін пайымдау (қандай пішін түрін жасауға болатыны), шешім қабылдау мәселелеріне түсінік беріп, оқушылардың шығармашылық қиялының кеңейе түсуіне ықпал ету.Сабақтың сарамандық бөлімінде оқушының материалды таңдау, байқау, қажеттісін алып, шаң-тозаңын тазалау, қабығын аршу, өлшеу, кесу, әрлеу, үйлестіру, құрастыру, бекіту, түрлендіру, кептіру, дайын болған бұйымға сын көзбен қарау, орындаған жұмысын түсіндіре білуіне қарай мұғалім оқушының қабілетін, еңбекке деген ынтасын байқайды. Оқушылар еңбектенудің қарапайым тәсілдерін меңгереді, олардың бойында политехникалық таным негізі қалана бастайды. Табиғи материалдар: а) Табиғаттағы жалпақ материалдар: жапырақ, гүл, ағаштың, пияздың, әр түрлі жемістердің қабықтары, сабан, ши. ә) Көлемді табиғи материалдар: жүгерінің сабағы, емен жаңғағы, шырша бүршігі, жаңғақтың қабығы, түрлі жемістердің дәндері мен қабығы. б) Жануартекті заттар: сүйек, тері бөлшектері, мүйіз, тұяқ, құстардың қауырсыны, жұмыртқаның қабығы, жүн. в) Өлі табиғат материалдары: топырақ түрлері, құм, түсті, майда тастар Бекіту: - Бүгінгі сабақтан қандай нәрсе үйрендіңдер? - Табиғи материалдардың басқа материалдардан айырмашылығы неде? - Табиғи материалдарды бір-біріне бекіту үшін не қолданамыз? - Қандай әсер алдық? |
|
||||||
|
|
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||||||
шағым қалдыра аласыз














