|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:6 |
Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.1.1.2- Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғатты зерттеудіңғылымиәдістерінажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Табиғаттызерттеудіңғылымиәдістерінaжыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар: Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым) Табиғатты зерттеудің мәні неде? Табиғатты зерттеуге қандай әдіс-тәсілдер қолдануға болады? Жазылым бойынша ұсыныстар:оқушылар терминмен жұмыстанады, тапсырмаларды дәптерге түсіруге жұмыстанады Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы топтық жұмыс, диалогты қарым қатынас орнату,өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Жаратылыстану математика |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Физика ғылымымен танысып, оның нені зерттейтінін біледі, өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру 1.1 Cәлемдесу 1.2 Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 1.3 Түгелдеу ІІ. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Үй тапсырмасын бағалауға арналған дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 15минут
18 минут |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері жайлы мағлұматты білу Оқушылар топ бойынша кітаптағы тақырыппен танысып, топта талдайды,сонымен қатар топта қорғауға бір оқушы тағайындап,сол оқушы басқа топқа түсіндіреді. Топтың басқа мүшелері басқа топтың ақпараттарын алып, қорытындылайды.Сөйтіп бір-бірімен ақпарат алмасады Бағалау критерий:Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажыратады 1-топ.Зерттеу әдістерін топтастырып, бақылау әдісіне тоқталады, (бақылау тобы ) 2-топ.Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде?(эксперимент тобы) 3-топ.Физикалық теория құрамын анықтайды.(физикалық теория тобы) IV. «Мозаика» әдісі арқылы 2 топқа бөлу.( 1- ші топқа бөлгенде сурет бойынша бөлінсе, енді сол суреттің артында 1,2 сандар жазылып тұрған бойынша бөлінеді)
V. «Тәжірибелерге саясат» әдісі: Топ ішінде өзара қызметтерге бөлісу: Бақылаушы ( тәжірибелерді бақылап, теориялық талдау жасайды) Экспериментатор (жұмыс барысын баяндау) Болжаушы (ғылыми болжамды ұсынушы) Мақсаты:Табиғатты зерттеудің әдістерін ажырату; №1 тапсырма Қажетті жабдықтар: бір стакан су, лимон, қасық, сода. Тапсырманы орындау реті: Бір стақан суға аздаған лимон шырынын қосып араластырыңдар.Осыдан кейін бір шай қасық ас содасын қосыңдар. Қандай құбылысты байқаладыңыздар? Топпен талқылып,дәптерлеріңызге түйінін жазыңыз. №2 тапсырма:; Қажетті жабдықтар: түтікше, жылы суы бар стакан, сұйық май Тапсырманы орындау реті: Шырын ішуге арналған түтікшенің көмегімен жылы суы бар стаканның түбіне бір тамшы сұйық майды үрлеңдер. Түтікшеден шыққан мезеттен бастап май тамшысының пішіні қалай өзгеретінін сипаттаңдар.Май тамшысы жоғары қарай көтерілгенде және су бетіне қалқып шыққанда оның пішіні қалай өзгереді? Өлшемі әртүрлі түтікшелерді пайдаланып осы процесті бақылаңдар және сипаттаңдар? Топпен талқылып,дәптерлеріңызге түйінін жазыңыз.
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
Плакаттар, фломастерлер, оқулықпен жұмыс.
бір стакан су, лимон, қасық, сода.
түтікше, жылы суы бар стакан, сұйық май
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 6 минут |
VI.«Ой- толғаныс» Деңгейлік тапсырмалар. Зерттеу жүргізудің мақсатын түсіну, өз болжамдарымен қорытындыларын жасай алу. 1-деңгей:Төменде көрсетілген физикалық құбылыстардың қайсысын зерттеу кезінде эксперимент әдісін қолдану жеңілірек? Найзағай немесе қағаз ұшағының ұшуы 2-деңгей:Кемпірқосақ пен Найзағайды зерттеу Кезінде ғылыми әдістің қандай түрін қолданасыз 3-деңгей Жайна мен Сұлтан Галилейдің түрліденелердің құлауы туралы тұжырымдарынтексеруге ұйғарды. Жайна төбеден мұзсүңгілерінің қашан құлайтынын күтті, ал Сұлтан биік көпірден ұсақ тастардылақтырды. Балалардың қайсысы эксперимент, қайсысы бақылау жүргізді? Өз жауабыңызды дәлелдеңіз. Дескриптор Білім алушы - бақылауды көрсетеді - экспериментті көрсетеді -жауабын түсіндіреді Өз жауабыңызды дәлелдеңіз. Тапсырмаларды орындағаннан кейін оқушылар алдарындағы стикерлермен «Бағдаршам» әдісі бойынша өзін–өзі формативті бағалайды. Үй тапсырмасын беру Кері байланыс
Бірінші баспалдақ: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері жайлы мағлұматтар білемін. Екінші баспалдақ: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алып, зерттеудің маңызын түсіндім Үшінші баспалдақ: Зерттеу жүргізудің мақсатын түсініп, өз болжамдарымен қорытындылай аламын. |
Топшамалар
|
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:6 |
Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.1.1.2- Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғатты зерттеудіңғылымиәдістерінажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Табиғаттызерттеудіңғылымиәдістерінaжыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар: Талқылауға арналған тармақтар (тыңдалым) Табиғатты зерттеудің мәні неде? Табиғатты зерттеуге қандай әдіс-тәсілдер қолдануға болады? Жазылым бойынша ұсыныстар:оқушылар терминмен жұмыстанады, тапсырмаларды дәптерге түсіруге жұмыстанады Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы топтық жұмыс, диалогты қарым қатынас орнату,өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Жаратылыстану математика |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Физика ғылымымен танысып, оның нені зерттейтінін біледі, өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру 1.1 Cәлемдесу 1.2 Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу 1.3 Түгелдеу ІІ. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Үй тапсырмасын бағалауға арналған дескриптор:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 15минут
18 минут |
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері жайлы мағлұматты білу Оқушылар топ бойынша кітаптағы тақырыппен танысып, топта талдайды,сонымен қатар топта қорғауға бір оқушы тағайындап,сол оқушы басқа топқа түсіндіреді. Топтың басқа мүшелері басқа топтың ақпараттарын алып, қорытындылайды.Сөйтіп бір-бірімен ақпарат алмасады Бағалау критерий:Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажыратады 1-топ.Зерттеу әдістерін топтастырып, бақылау әдісіне тоқталады, (бақылау тобы ) 2-топ.Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде?(эксперимент тобы) 3-топ.Физикалық теория құрамын анықтайды.(физикалық теория тобы) IV. «Мозаика» әдісі арқылы 2 топқа бөлу.( 1- ші топқа бөлгенде сурет бойынша бөлінсе, енді сол суреттің артында 1,2 сандар жазылып тұрған бойынша бөлінеді)
V. «Тәжірибелерге саясат» әдісі: Топ ішінде өзара қызметтерге бөлісу: Бақылаушы ( тәжірибелерді бақылап, теориялық талдау жасайды) Экспериментатор (жұмыс барысын баяндау) Болжаушы (ғылыми болжамды ұсынушы) Мақсаты:Табиғатты зерттеудің әдістерін ажырату; №1 тапсырма Қажетті жабдықтар: бір стакан су, лимон, қасық, сода. Тапсырманы орындау реті: Бір стақан суға аздаған лимон шырынын қосып араластырыңдар.Осыдан кейін бір шай қасық ас содасын қосыңдар. Қандай құбылысты байқаладыңыздар? Топпен талқылып,дәптерлеріңызге түйінін жазыңыз. №2 тапсырма:; Қажетті жабдықтар: түтікше, жылы суы бар стакан, сұйық май Тапсырманы орындау реті: Шырын ішуге арналған түтікшенің көмегімен жылы суы бар стаканның түбіне бір тамшы сұйық майды үрлеңдер. Түтікшеден шыққан мезеттен бастап май тамшысының пішіні қалай өзгеретінін сипаттаңдар.Май тамшысы жоғары қарай көтерілгенде және су бетіне қалқып шыққанда оның пішіні қалай өзгереді? Өлшемі әртүрлі түтікшелерді пайдаланып осы процесті бақылаңдар және сипаттаңдар? Топпен талқылып,дәптерлеріңызге түйінін жазыңыз.
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
Плакаттар, фломастерлер, оқулықпен жұмыс.
бір стакан су, лимон, қасық, сода.
түтікше, жылы суы бар стакан, сұйық май
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 6 минут |
VI.«Ой- толғаныс» Деңгейлік тапсырмалар. Зерттеу жүргізудің мақсатын түсіну, өз болжамдарымен қорытындыларын жасай алу. 1-деңгей:Төменде көрсетілген физикалық құбылыстардың қайсысын зерттеу кезінде эксперимент әдісін қолдану жеңілірек? Найзағай немесе қағаз ұшағының ұшуы 2-деңгей:Кемпірқосақ пен Найзағайды зерттеу Кезінде ғылыми әдістің қандай түрін қолданасыз 3-деңгей Жайна мен Сұлтан Галилейдің түрліденелердің құлауы туралы тұжырымдарынтексеруге ұйғарды. Жайна төбеден мұзсүңгілерінің қашан құлайтынын күтті, ал Сұлтан биік көпірден ұсақ тастардылақтырды. Балалардың қайсысы эксперимент, қайсысы бақылау жүргізді? Өз жауабыңызды дәлелдеңіз. Дескриптор Білім алушы - бақылауды көрсетеді - экспериментті көрсетеді -жауабын түсіндіреді Өз жауабыңызды дәлелдеңіз. Тапсырмаларды орындағаннан кейін оқушылар алдарындағы стикерлермен «Бағдаршам» әдісі бойынша өзін–өзі формативті бағалайды. Үй тапсырмасын беру Кері байланыс
Бірінші баспалдақ: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері жайлы мағлұматтар білемін. Екінші баспалдақ: Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырата алып, зерттеудің маңызын түсіндім Үшінші баспалдақ: Зерттеу жүргізудің мақсатын түсініп, өз болжамдарымен қорытындылай аламын. |
Топшамалар
|
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















